Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

BERLİN’DE, TÜRKİYE’DEN DÜNYAYA İNSANLIK DERSİ !

Manşet Yayın: 19.11.2023 15:34
BERLİN’DE, TÜRKİYE’DEN DÜNYAYA İNSANLIK DERSİ !

İki gün önce, Cumhurbaşkanımız Almanya’da idi. Alman şansölyesi Olaf Scholz ile kameralar karşısına geçti. Batıya insanlık dersi niteliğinde, çok net ve sert mesajlar verdi. Soru soran Alman gazeteciye de haddini bildirdi.

Sessiz kalırsak tarihe hesap veremeyiz, biz holokost cenderesinden geçmedik!” Bu sözler Cumhurbaşkanımıza ait.
Holokost; 6 milyon yahudinin Nazi Almanyası döneminde, sistemli bir şekilde öldürüldüğü soykırıma verilen isim.

Ülkelerin de karakteri vardır. Bunu da yönetenlerin karakteri belirler. Önemli olan ülke çıkarları ve halkın menfaatidir. Ancak, bunu gözetirken; tutarlı ve güvenilir ülke imajına da zarar vermemek, insani değerleri kaybetmemek gerekir. Bazıları için zordur bu dengeyi tutturmak!

Bizi Eurofighter ile tehdit etmeyin – Savaş uçağı üreten tek ülke Almanya mı? – Susarsak tarihe hesap veremeyiz – Biz holokost cenderesinden geçmedik – Çocukların ölümüne sessiz mi kalalım?” Erdoğanın konuşmasının ana başlıkları bunlardı.
Olaf scholz’un konuşmasında ise Batının aşağılık yüzünü bir kez daha görmüş olduk. Bu Olaf efendi herkesten önce, alelacele İsraile gitmiş ve desteğini açıklamıştı.

Tamamen ABD’nin ve Israil’in güdümüne girmiş zavallı bir Almanya görüyoruz.
Olaf scholz’un konuşması bizi hiç şaşırtmadı.

Hatırlayınız, Almanya’nın aşağılık yüzünü 8 ay önce, farklı bir konuda bir kez daha görmüştük.
Geçtiğimiz Şubat ayında; Baden Württember eyaletindeki Ulm Üniversite Hastanesi’nden yapılan yazılı bir duyuruda; ülkemizdeki deprem bölgelerine, son kullanma tarihi geçmiş veya çöpe atılacak malzeme gönderilebileceği belirtilmişti!
Söz konusu duyuruda, “Süresi dolan veya çeşitli nedenlerle çöpe gidecek olan her şeyi Türkiye’ye ve Suriye’ye göndermek üzere toplayabilirsiniz.” ifadeleri yer alıyordu “Hala kullanımda olan ve son kullanma tarihi geçmemiş malzemeler hariçtir” diye de eklemişler.
Duyuru şöyle devam ediyordu;
“Bandajlar, mide tüpleri veya sondalar gibi son kullanma tarihi geçmiş, ancak tamamen işlevsel, yüksek kaliteli ve orijinal ambalajlı malzemeler hastane istasyonlarında toplanmaktadır. Herhangi bir ilaç içermeyen bu malzemeler, deprem bölgelerine destek amaçlı gönderilebilir. Son kullanma tarihi geçmemiş materyaller ve hasta bakımı için gerekli olan malzemeler ise hastane tarafından üçüncü şahıslara verilemez” yani onlar hastanede kalacak. Tarihi geçenler Türkiye’ye demişler!
Tepkiler üzerine, hastane yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada;
Bu bir iç yazışmadır. Resmi bir yazı değildir. Yanlış anlaşılma için üzgünüz” deniyordu.
Açıklamayı, sosyal medyadaki yoğun tepkiler üzerine yapmışlardı.
Özürleri kabahatlerinden büyük. Kendilerinin asla kullanmayacaklarını Türk halkına layık görüyorlar.
Almanya kadar zengin değiliz. Fakat, biz, Alman halkına böyle bir şeyi
aklımızdan bile geçirmezdik.
Yazıklar olsun!

Bu ülke dünyanın en zengin 4. ekonomisi. Fakat, değişen dünya düzeninde, şimdilerde, şaşkın ördek misali yönünü arıyor. Henüz bulabilmiş de değiller!
Yeni şansölye Olaf Scholz’un Merkel’in yerini dolduramadığı konuşuluyor.
Rusya’ya karşı ABD atına oynamışlardı kaybettiler. Rusya’nın burnunu Ukrayna’da sürteceklerini ummuşlardı, olmadı.
Şimdi, ABD nin baskılarına direnmeye çalışıyorlar.

Münih Güvenlik Konferansının toplandığı sırada, sokaklara çıkan binlerce Alman batı liderlerine Ukrayna’ya silah sevkiyatına son verme çağrısı yapmıştı. ABD ise bunun tam tersini dayatıyor.

Alman eliti ve sağduyulu halk son yıllarda ciddi bir muhasebe sürecine girdi. Hükümetin politikaları sert şekilde eleştiriliyor.

Alman ekonomisinin lokomotif şirketlerinde de durum çok farklı değil. Onlarda ABD kıskacında.
2008 yılında, uluslararası ihalelerde rüşvet dağıtmakla suçlanan Alman Siemens grubu, Amerikan ve Alman adaletine yaklaşık 1 milyar 200 milyon Euro ceza ödemeyi kabul etmişti.
O dönem, bu karar Siemens’in patronu Peter Löscher tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Löscher, şirkete çok daha pahalıya patlayacağını düşündüğü soruşturmaların bu yolla kapatılmasını ”en güzel Noel hediyesi” olarak gördüğünü Bild gazetesine söylemişti. Alın bir karaktersizlik örneği daha Yüzsüzlüğü bakar mısınız!
Ders almamış olacaklar ki, ülkemizde de yakın tarihte şirketin ismi yine rüşvetle anıldı. Bu olay basına da yansımıştı. Olayın Türkiye ayağı çok karışık, uzun hikaye… Takipsizlik verilmişti diye hatırlıyorum.

Siemens benim emekli olduğum bir şirket. O yüzden hem Almanya hem de Siemens ilgi alanıma giriyor.
Özellikle, Siemens AG CEO su Roland Busch ve Şansölye Olaf Scholz’un twitlerini takip ediyorum. Bir ara yazışmalarım da olmuştu.

Almanya pandemi sonrası krizden Çin pazarı sayesinde çıkmıştı. Sadece volkswagen’in bile toplam cirosunun % 40’ından fazlasını Çin pazarı oluşturuyor.
Almanya’nın Çin’le olan ticareti ABD ‘yi çok rahatsız ediyor. CIA ajanları Almanya’yı kısaca aldı.
Alman gazetecileri para ile satın aldıkları konuşuluyor.

Merics Araştırmacısı Thomas des Garets Geddes; Çinli bilim adamlarının Olaf Scholz’u zayıf gördükleri için Macron’da yeni bir Merkel aradıklarını yazmıştı.
Çinlilerin Macron’un çapsız olduğunu anlamaları çok sürmedi.

Rusya’ya yaptırımlar konusunda ilk “U” dönüşü Almanya’nın Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer den gelmişti.
Kretschmer; Ukrayna savaşının ardından Rus Doğalgaz sevkiyatının yeniden başlaması gerektiğini söylemişti.

Bir yandan ABD baskısı, diğer yandan Rusya’nın gazı, Çin’in ticari cazibesi…Kafa karışıklığı had safhada. Dünya ne hale geldi! Almanya gibi bir ülke bile yönünü arıyor! Türkiye ise kararlı duruşuyla dünyaya insanlık dersi vermeye devam ediyor.

İlyas Erbay

2 kişi görüş bildirdi

  1. Taki Cantürk

    Hımm bu kadar bilgi,tebrikler İlyas bey,yerinde tespitleriniz için

  2. Cavit Sayın

    istanbul’da safranbolumuzun değerli yazarının yazılarını okumak bizleri mutlu ediyor kalemine sağlık İlyas Erbay

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Ziraat Türkiye Kupası: Trabzonspor: 3 – Çorum FK: 1

Spor Yayın: 09.12.2023 00:36
Kaynak: İHA

Ziraat Türkiye Kupası 4. Tur maçında Trabzonspor sahasında Ahlatcı Çorum FK’yı 3-1 mağlup ederek adını bir üst tura yazdırdı.

Maçtan Dakikalar

3. dakikada Visca’nın sağ çaprazdan penaltı noktasına yerden gönderdiği topu iyi takip eden Fountas, meşin yuvarlağı ağlarla buluşturdu. 1-0

16. dakikada Ahmet İlhan Özek’in sol çaprazdan ceza sahası içine girerek yerden arka diğere pasında Verheydt topu filelere gönderdi. 1-1

19. dakikada sağ kanattan Bakasetas’ın pasında topla buluşan Enis Destan’ın kaleci ile karşı karşıya yaptığı vuruşta top ağlara gitti. 2-1

61. dakikada Eren’in sol taraftan ortasında Enis Destan’ın kafa vuruşu kaleciden döndü. Dönen topu Bakasetas tamamladı. 3-1

Hakemler: Direnç Tonusluoğlu, Emrah Ünal, Cem Özbay

Trabzonspor: Uğurcan Çakır, Mehmet Can Aydın, Baniya, Benkovic, Eren Elmalı (Larsen dk. 81), Mendy, Umut Güneş (Abdulkadir Ömür dk. 64), Bakasetas (Enis Bardhi dk. 64), Visca (Teklic dk. 70), Fountas (Berat Özdemir dk. 70), Enis Destan

Yedekler: Muhammet Taha Tepe, Hüseyin Türkmen, Kourmpelis, Trezeguet, Onoucha

Teknik Direktör: Abdullah Avcı

Ahlatcı Çorum FK: Ali Türkan, Massis Gülük, Berkay Can Değirmencioğlu (Atakan Akkaynak dk. 27), Adem Doğan, Süleyman Luş, Atakan Cangöz, Suat Kaya, Murat Yıldırım (Inainfe dk. 72), Ahmet İlhan (Eren Aydın dk. 63) Gökhan Karadeniz (Nalepa dk. 63), Verheydt (Ahmet Sağat dk. 72)

Yedekler: Mahmut Eren Güler, Onur Alp Sarman, Kerem Kalafat, Mustafa Emre Yalçınkaya

Teknik Direktör: Serkan Özbalta

Goller: Fountas (dk. 3), Enis Destan (dk. 19), Bakasetas (dk. 61) (Trabzonspor), Verheydt (dk. 16) (Çorum FK)

Sarı kartlar: Bakasetas, Umut Güneş (Trabzonspor), Atakan Cangöz (Çorum FK)