Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bu dönem 20 binden fazla çocuk trafik eğitimi alacak

Eğitim Yayın: 21.09.2023 04:00
İhlas Haber Ajansı

Samsun’un İlkadım ilçesinde trafik eğitim ve öğretim periyodu başlarken, bu dönem 20 binden fazla çocuğa eğitim verilmesi hedefleniyor. İlkadım Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda trafik polisleri eşliğinde eğitim alan çocuklar hem öğrendi hem eğlendi.

Trafik kurallarına hassas, farkındalık sahibi jenerasyonları yetiştirmeyi hedefleyen İlkadım Belediyesi, İhsan Kalkavan Trafik Eğitim Parkı’nda İlkadım İlkokulu’nda 2.ve 3. sınıfa giden 200 öğrenciyi ağırladı. Trafik polisleri eşliğinde eğitim alan çocuklar yayalara yol vermeye, trafik ışıklarının manalarını, trafikte uyulması gereken temel bilgileri uygulamalı olarak öğrendi. Akülü otomobil süren minik öğrenciler trafik ışıklarında durdu, yayalara yol verdi. Eğlenceli anlar yaşayan minikler trafik eğitim pistini çok sevdiklerini söylediler.

“Çekirdekten öğrenmiş oluyorlar”

Trafik eğitim parkında öğrencilerle buluşan İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Bu trafik eğitim parkının mazisi 10 yıl önceye dayanıyor. Birinci geldiğimizde ülkemizde trafik kazalarından ötürü çok önemli maddi ve manevi kaybımız vardı. Doğal, çocuklarımızın algılaması daha kolaydır. Otomobile bindikten sonra trafikte kırmızı ışıkta durulması gerektiği, yeşil ışıkta geçilmesi gerektiğini, sağına soluna bakması gerektiğini çocuklara öğretiyoruz. Bu trafik eğitim parkında figüre eden şeyler var. Akülü araç da kullanıyorlar. Çekirdekten öğrenmiş oluyorlar. Bunun yararını gördük. Örneğin çocuk otomobile bindiği vakit ailesine ‘kemerinizi taktınız mı’ diye soruyor. Samsun genelinde 20 bin çocuğumuz bu trafik eğitim parkından geçmiş oluyor. Bu sene maksadımız biraz daha artacak. Çocuklar hem eğleniyorlar hem de öğreniyorlar. Bu durum bizi de keyifli ediyor” dedi.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç hırsızlığından aranıyordu: Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanırken yakayı ele verdi

Kastamonu Yayın: 18.06.2024 00:52
İhlas Haber Ajansı

Kastamonu’da araç hırsızlığından aranan şahıs, ehliyetsiz ve alkollü araç kullanırken yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu Emniyet Müdürlüğü Araç İlçe Emniyet Amirliği ekipleri, dün ilçede iki aracın çalındığı ihbarı üzerine harekete geçerek geniş çaplı çalışma başlattı. Ekipler, yaptıkları çalışma sonucu araçları terk edilmiş halde buldu. Hırsızlığı M.G. isimli şahsın gerçekleştirdiğini tespit eden polis ekipleri, şüpheliyi Araç ilçesinde başka bir aracı kullanırken yakaladı. Ekiplerin yaptığı kontrollerde şüphelinin 1,90 promil alkollü olduğu, ayrıca ehliyetinin de bulunmadığı belirlendi. M.G.’ye ehliyetsiz ve alkollü araç kullanmaktan toplam 40 bin 468 lira para cezası uygulayan ekipler gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şahıs çıkarıldığı mahkemece ‘hırsızlık’ suçundan tutuklandı.