Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

8X8 AMFİBİK Araç Hayat Kurtaracak

Bartın Yayın: 23.04.2016 07:40
8X8 AMFİBİK Araç Hayat Kurtaracak

BARTIN Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Bartın İl Müdürlüğü’ne tahsis ettiği 8×8 amfibik araç, Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur, Bartın AFAD İl Müdürü tarafından su içinde test edildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) ulaşımın güç olduğu afet ve acil durum bölgelerinde, arama-kurtarma operasyonlarının herhangi bir engele takılmadan hızla tamamlanması amacıyla aldığı 8×8 amfibik araçlardan bir tanesi Bartın İl Müdürlüğü’ne teslim edildi. Aracın tanıtımı ise dün Bartın protokolünün de katıldığı törenle Bartın Çağlayan mevkiinde gerçekleştirildi. Tanıtım törenine Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mehmet Erdemir, Bartın İl Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur, Bartın Vali Yardımcısı Mesut Gençtürk, Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Bartın İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Nurhan Doğruöz, daire amirleri ve AFAD personeli katıldı. Bartın AFAD Müdürü Nurhan Doğruöz törende yaptığı bilgilendirmede aracın teknik özelliklerini sıralayarak şunları söyledi: “8×8’ler, su baskını, sel, çığ, heyelan, yangın, deprem gibi ülkemizin sıklıkla karşı karşıya kaldığı afetlerde hayat kurtaracak. Amfibik özelliğe sahip araçlar; yolu olmayan açık, engebeli ve eğimli arazilerde, enkazların arasında, bataklık ve sığ sularda ya da yoğun karlı arazilerde kullanılacak. 8×8’ler, 50 derece dik yokuşları çıkabiliyor, 45 derece yan eğimli arazilerde yol alabiliyor. Enkazda hareket kabiliyetine sahip olan bu araçlar, 27 litre benzinle 8 saat aralıksız olarak arama-kurtarma faaliyeti yürütebiliyor. Karada 6, suda ise 4 personel taşıma kapasitesine sahip araçlar, sedye konulduğunda ise 3 personel taşıyabiliyor.” Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu test sürüşünden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada aracın her türlü engelde gidebildiğini ve bu araç ile arama kurtarma faaliyetlerinin bir adım daha ileriye gittiğini ifade ederek, “Ulaşılması zor engebeli arazilerde, ırmak ve derelerde çok rahat kullanılıp kazazedelere ulaşılabilecek bir araç Bartın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne tahsis edildi. Hayırlı uğurlu olsun. Allah kazasız belasız binmek nasip etsin. İnşallah insanlarımız bu araca muhtaç olmaz. Kazasız belasız günler diliyorum. Tabi olası kazalara karşıda bu şekilde gerekli tedbirleri alıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Araç daha sonra Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur, Bartın AFAD İl Müdürü tarafından su içinde test edildi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüntülerde saldırının yaşandığı yerde bulunan kafede oturanların panikle kaçıştığı görüldü

Karabük Yayın: 15.07.2024 22:35
İhlas Haber Ajansı
Görüntülerde saldırının yaşandığı yerde bulunan kafede oturanların panikle kaçıştığı görüldü

Karabük’te iddiaya göre şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybeden şahsın tabanca ile ateş açarak kaçtığı olayın yeni görüntüleri ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, Kemal Güneş Caddesi üzerinde şans oyunları hizmeti veren büfede Musa D. (38), iddiaya göre sabah saatlerinden itibaren şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybetmişti. Para kaybetmeyi hazmedemeyen şahıs, büfe önünde belinden çıkarttığı tabanca ile ateş açarak kaçmıştı. Büfe işletmecisi Mustafa Orhan ile cadde üzerindeki bir polis ile vatandaşların peşinden koştuğu şahıs, olay yerinin yakınındaki alışveriş merkezinde kıskıvrak yakalanmıştı. Büfe işletmecisi ve eşi ile vatandaşların büyük panik yaşandığı olayda iş yerine 3 kurşun isabet ederken, silahı ile birlikte gözaltına alınan şahıs Karabük Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilerek gözaltına alınmıştı. Oynadığı şans oyunlarında yaklaşık 50 bin TL kaybeden şahsın ateş açtığı o anlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

Silahlı saldırının yaşandığı yerin hemen yakınındaki bir kafede oturanların panik anları da güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, silahlı saldırının yaşanmasının ardından kafeterya önünde oturan müşterilerin ayağa kalktığı ve olayı anlamaya çalıştığı, saldırganın kendilerine doğru koştuğunu gören müşterilerin panikle iş yerine kaçışmaya başladığı yer aldı.

Polis ekiplerince gözaltına alınan Musa D.’nin emniyette verdiği ifadede bahis oyunları bağımlısı olduğunu ve sabah saatlerinden itibaren oynadığı oyunlarda 50 bin TL kaybettiğini, bir anlık öfkeyle belindeki tabanca ile ateş açtığını ve yaşananlardan dolayı pişman olduğunu söylediği öğrenildi.