Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Samsun’da 8 ayda 851 milyon 499 bin dolarlık ihracat yapıldı

Ekonomi Yayın: 30.09.2023 20:00
İhlas Haber Ajansı
Samsun’da 8 ayda 851 milyon 499 bin dolarlık ihracat yapıldı

SAMSUN (İHA) – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Samsun’da 2023 yılının ilk 8 ayında toplam 851 milyon 499 bin dolarlık ihracat yapıldı.

TÜİK, Türkiye’de genel ticaret istatistiklerini paylaştı. Ağustos ayında genel ticaret sistemine göre ihracat ülke genelinde yüzde 1,6 arttı, ithalat ise yüzde 6,9 azaldı. TÜİK Samsun Bölge Müdürlüğü yetki alanında bulunan illerden Samsun’da Ağustos ayında ihracat 126,9 milyon dolar, ithalat 121,4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Tokat’ta Ağustos ayında ihracat 2,6 milyon dolar, ithalat 2,8 milyon dolar olarak gerçekleşti. Çorum’da Ağustos ayında ihracat 157,7 milyon dolar, ithalat 315,6 milyon dolar olarak gerçekleşti. Amasya’da Ağustos ayında ihracat 16 milyon dolar, ithalat 4,2 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Samsun’da 8 ayda 851 milyon 499 bin dolarlık ihracat yapıldı

2023 yılının ilk 8 ayında Samsun’da toplam 851 milyon 499 bin dolarlık ihracat yapıldı. Aynı dönemde Samsun’un yaptığı ithalat rakamı ise 817 milyon 293 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Öte yandan yine yılın ilk 8 ayında Amasya’da 108,2 milyon dolar ihracat, 38,1 milyon dolar ithalat, Çorum’da 1 milyar 161 milyon dolar ihracat, 2 milyar 725 milyon dolar ithalat, Ordu’da 180,3 milyon dolar ihracat, 74,7 milyon dolar ithalat, Sinop’ta 25,4 milyon dolar ihracat, 9,9 milyon dolar ithalat ve Tokat’ta 22,1 milyon dolar ihracat ve 20,7 milyon dolarlık da ithalat gerçekleştirildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

LAF ÜSTÜNE LAF DEĞİL, TAŞ ÜSTÜNE  TAŞ KOY!

Manşet Yayın: 22.02.2024 11:14
LAF ÜSTÜNE LAF DEĞİL, TAŞ ÜSTÜNE  TAŞ KOY!

Özgüven, İnanç, Kararlılık, Olağan üstü çaba ve Güçlü bir siyasi irade. Savunma sanayiinde başarıya giden yolun formülü bu. Binlerce mühendis, teknisyen, işçi gece gündüz çalışıyor. Bu gençler ülkenin en iyileri.

Devletimiz tüm gücüyle arkalarında. 24 saat vardiya usulü çalışıyorlar.

 

Savunma sanayiinde 20 yılda muazzam bir ivme yakaladık. Yerlilik oranımız durduk yerde % 20 lerden % 80 lere çıkmadı. Bulunduğumuz coğrafya güçlü ve caydırıcı bir orduya sahip olmamızı gerektiriyor. Kolay lokma olsaydık çoktan çökerlerdi tepemize.

2002 yılında sadece 62 savunma projemiz vardı. Bunlarda dışa bağımlı idi. Bugün 700 civarında devam eden projiz var. 2002 yılında savunma projelerine 5.5 milyar dolar ayırabiliyorken, bugün 75 milyar dolar ayırabiliyoruz. 2002 yılında Araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) ye ayırdığımız para sadece 49 milyon dolardı. Yok denecek kadar azdı.  Bugün Ar-Ge’ye 1.24 milyar dolar kaynak ayırabiliyoruz. Halihazırda Türkiye’de yaklaşık 83 bin kişi, savunma sanayii alanında çalışıyor. Bir çok savunma sanayii şirketimiz var. İhracat yapıyoruz. Ciddi gelirler elde ediyoruz. Hiç bir başarı tesadüf değildir. Bu günlere kolay gelmedik!

 

21 Şubat 2024 tarihi bir gün.Türkiye’nin milli muharip uçağı Kaan, dün sabah saatlerinde Mürted Hava Meydanı’nda piste çıkarak, ilk kez havalandı. İlk uçuşu, test pilotu Barbaros Demirbaş gerçekleştirdi. Bu uçak için 10 bin kişi çalıştı. Her birini ayrı ayrı kutluyorum. Emeklerine, yüreklerine sağlık.

 

Türkiye, Kaan ile 5’inci nesil muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip sınırlı sayıdaki ülkeler arasında yer alacak. KAAN’ın 4 yıl sonra yüzde yüz yerli olarak TSK envanterine girmesi planlanıyor.

 

Çok rollü bir milli savaş uçağı olan Kaan, her türlü havadan havaya muharebe ve havadan yere muharebenin gereksinimleri için üstün kabiliyetlere sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

 

Kaan, üstün hava hakimiyetini; yeni silahlarla arttırılmış havadan havaya muharebe menzili, yüksek/süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas ve tam vuruş ile yapay zeka ve nöral ağ desteğiyle arttırılmış muharebe gücü ile sağlayacak.

Siyaset gözlüğü ile bakarak bu başarıyı görmezden gelemeyiz.

“Ama” ile başlayan bir çok negatif cümle kurabilirsiniz.

“Ama motorunu dışarıdan alıyoruz.” gibi…

Birkaç yıla kadar motorunu da biz üreteceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 

Yanlışı korkmadan eleştirelim.

Yazılarımı takip  edenler bilir. Hükümetin eğitim ve tarım politikasını, ekonomideki kötü gidişatı, emeklilere yapılan haksızlıkları en çok eleştirenlerden biri de benim.

Enerji alanındaki isabetli yatırımları, savunma sanayiinde yapılan güzel işleri nasıl görmezden gelebiliriz?

 

Güzel olanı da taktir etmesini bilelim. Bu ülke hepimizin.

Milli Muharip Uçağımız Kaan  gururumuzdur. Milletimize hayırlı olsun.