Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Safranbolulu öğrenciler Bartın’da birinci oldu

Karabük Yayın: 06.11.2023 17:39
Yazar:
Safranbolulu öğrenciler Bartın’da birinci oldu

Bartın Üniversitesinde 6. ARGE Proje Pazarı Yarışması’nda Safranbolu’dan iki öğrenci birinci oldu.
Yarışmada; Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Gülşen Durmuş Torun’un danışmanlığında Kanuni Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Ayşe Duru Torun ve Misak-i Milli İlkokulu 2. sınıf öğrencisi Ali Erdem Torun’un yaptığı “Kolay Hasta Taşıma Sistemi” isimli proje 1. oldu.
Yarışmada birinci olan öğrencilere Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun başarı belgelerini verdi.
Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Proje çerçevesinde yeni ameliyat olmuş veya hareket etmesi sakıncalı olan hastaların sedyeden yatağa veya yataktan sedyeye geçmelerini kolaylaştıran bir sistem tasarlanmıştır. Bu sistem sayesinde hem hastaların konforu artacak hem de ağır kişilerin taşınması sırasında hasta bakıcıların sakatlanması önlenecektir. Projede dene-yap kart kullanılarak yerli ve milli teknolojilerin yaygınlığı artması da amaçlanmıştır” denildi. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybetmişti, o anların görüntüleri ortaya çıktı

Gündem Yayın: 28.02.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı

Amasya’da emekli uzman çavuşun bir düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybettiği olayın görüntüleri ortaya çıktı. Düğünde gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı.
Kuzgeçe köyünde 3 Haziran 2023 tarihinde bir düğünde magandanın silahından çıkan kurşunun isabet ettiği emekli uzman çavuş Mehmet Çelik (53) ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Olay anına ilişkin kamera görüntüleri ortaya çıktı. Düğün sırasında gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı. Çelik’in maganda kurşunuyla vurulmasının ardından çevredekilerin panikle koştuğu görüldü.
Mehmet Çelik’in eşi Melahat Çelik, olayla ilgili gözaltına alınan Sıdkı Ç.’nin 2 ay cezaevinde kalmasının ardından bir sonraki duruşmaya kadar ev hapsiyle cezalandırıldığını söyledi. 8 Mart’taki duruşma öncesi açıklamalarda bulunan acılı eş Melahat Çelik, “Bu görüntüler cinayete davetiye çıkardı. Ama kimse dur, sus demedi. Sanki çatışma varmış gibi silahlar atıldı. Gelin, damat, herkes silah attı. Muhtar ‘siz ne yapıyorsunuz?’ demedi. Eşimin ölümüne sebep olan herkesten şikayetçiyim. En kısa zamanda adaletin yerini bulmasını istiyorum” diye konuştu.