Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Hadrianopolis’teki bin 600 yıllık Roma Hamamı cam teras ile korunuyor

Manşet Yayın: 24.05.2024 10:25
Hadrianopolis’teki bin 600 yıllık Roma Hamamı cam teras ile korunuyor

“Karadeniz’in Zeugması” olarak adlandırılan Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianopolis Antik Kenti’nde yer alan Roma Hamamı’ndaki mozaikler cam teras ile hem dış etkenlere karşı korunacak hem de ziyaretçilerin ilgisini çekecek.

Karabük Valiliğinin koordinesinde hazırlanan “Lezzet Şenlikleri” çerçevesinde M.S. 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianopolis Antik Kenti’nde gezi programı düzenlendi.
Programa Vali Yardımcısı Erol Özkan, Kaymakam Fatih Gülnar, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, kurum müdürleri ve ilgililer katıldı.
Karabük Üniversitesi (KBÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş, katılımcılara çalışmaların devam ettiği yerleşim alanlarını gezdirerek bilgilendirmelerde bulundu.
Çelikbaş’ın başkanlığında yürütülen kazı ve restorasyon çalışmaları çerçevesinde cam teras ile kapatılan Roma hamamının tepidarium (ılıklık) bölümü alandaki mozaikleri net bir şekilde görünür hale getirdi.

AW211187 01 jpg
Alandaki mozaikler kapatılan cam teras ile hem dış etkenlere karşı korunmayı hem de ziyaretçilere tarihi yapıları yüksekten görmeyi sağlayacak.
Karabük Üniversitesi (KBÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş, gazetecilere Roma Hamamı alanı ile ilgili şu bilgileri verdi: “Hadrianopolis’te 2024 yılı itibariyle artık çalışmalara başladık. Çalışma yaptığımız alanlardan bir tanesi de Roma Hamamı olarak adlandırdığımız yapı. Yapının inşa tarihi M.S. 4. Yüzyıl ile tarihlendiriliyor ama 300 yıl boyunca kesintisiz bir şekilde çeşitli tadilatlar, değişikliklerle kullanıldığını biliyoruz. Yani yapının terk edildiği tarih M.S. 7 yüzyıl sonları olduğunu söyleyebiliriz. Yapı önemli bir yapı. Bölgeye değer katacak antik kentin en önemli yapı gruplarından bir tanesi.”

AW211187 04 scaled

“Mozaiklerini teşhir edebilmek amacıyla bir cam konstrüksiyonla kapattık”
Hadrianopolis’te kazıları tamamlanmış alanlara bakıldığında her yapıda mozaikle karşılaşmanın mümkün olduğunu belirten Çelikbaş, “Tıpkı bu yapıda olduğu gibi. Biz de bu yapıdaki mozaiklerin restorasyonunu yapıp bunu gelen ziyaretçilerin de görebilmesi için proje hazırladık. Bu projemizde yapının en önemli bölümü olan yani ılıklık bölümünü biz mozaiklerini de teşhir edebilmek amacıyla bir cam konstrüksiyonla kapattık” dedi.

AW211187 05 scaled

“Hem tarihi hamamı hem de doğa harikasını görmüş olsunlar”
Cam teras ile mozaikleri hem yağmur gibi dış etkenlere karşı korumayı hem de gelen ziyaretçilere görsel şölen sunmasını sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Çelikbaş, “Cam konstrüksiyonun böyle bir yapının üzerinde koruma amaçlı yapılmış tek yapı olduğunu söyleyebiliriz. Bu cam terası yaparken vatandaşlarımız veya da ziyaretçiler, yerli yabancı ziyaretçilerimiz geldiklerinde hem buradaki bu tarihi değeri olan antik kentin bir önemli bir yapısı olan Roma hamını görsün. Onun mozaiklerine şahit olsun. Diğer bir noktada ise bu etrafının ormanlarla çevrili olan doğa harikasını da birlikte görmüş olsun” diye konuştu.
“Ramazan Bayramı’nda bir hafta içerisinde 20 bin ziyaretçimiz buraya geldi” diyen Çelikbaş, “Bu da Hadrianopolis’in tabii ki ne kadar tanınır olduğunu da gösteren önemli bir gösterge. Bu bir başlangıç. Şu anda Hadrianopolis ören yeri statüsünde değil ama karşılama merkezimiz hazırlanıyor. Yaklaşık o da yüzde 80 oranında bitime geldi. Karşılama merkeziyle, yürüme yollarımızda artık biz ören yeri statüsünü kazanmaya hazırız. Emin olun ki ilerleyen zamanlarda buraya turlar artık bizim davetimizle bile değil kendi istekleriyle gelmeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

>>>VİDEO<<<

AW211187 03 scaled


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bozkan, “Eğitimde Türkiye’de ilk çeyrekteyiz”

Zonguldak Yayın: 25.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Bozkan, “Eğitimde Türkiye’de ilk çeyrekteyiz”

Zonguldak il Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, eğitim ve yatırımlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Zonguldak il Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, Gazeteciler Cemiyeti’ni (ZGC) ziyaret etti. Gazetecilere açıklama yapan Bozkan, “Kazasız belasız eğitim öğretim yılını kapattık. Yaklaşık on bin çalışanımızla beraber huzurlu bir eğitim öğretim yılı geçirip çok şükür ciddi bir sorun yaşamadık. Eğitim öğretim yılı boyunca Aralık ve Kasım ayında yaşadığımız bir afet oldu. Orada çatılarımız uçtu. Devletin hızlı refleksiyle en hızlı şekilde giderdik. Onun dışında hani bu eğitim öğretim yılında önemli diyebileceğimiz herhangi bir sorun yaşamadık İnşallah önümüzdeki yıllarda hep beraber hayırlı hizmetler veririz. Hayırlı işler yaparız. Tatil sezonunda yatırım için gelecek ödeneğin tamamını kullanacağız. Kaç okulda onarım ve bakım yapılacağı ile ilgili acil çıkabilecek, anlık çıkabilecek yatırımlar nedeniyle kaç okulda yatırım yapılacağı İle ilgili veremiyorum. Onarım ve bakımları eylül ayında öğrencilerimiz geri dönünceye kadar tamamlayacağız” dedi.

Eğitim başarısında Türkiye’de ilk çeyrekte olduklarını ifade eden Bozkan, “Böyle keskin çizgilerle bir rakam belirtemiyorum. Fakat mükemmel de sıra yok. Biz en iyi olma tarafındayız. Ama keskin bir rakam vermem mümkün değil yüksek verilerle. Bu doğru olmaz. Bildiğimiz bir şey var Zonguldak eğitim başarısında Türkiye de ilk çeyreğin içinde. Eğitim öğretim yılı içinde TÜBİTAK’ta çok güzel projeler yapıldı. Bir ekibimiz Türkiye ikincisi oldu. Zonguldak Belediyesi’yle Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklaşa engelsiz yaşam merkezinde düzenledi. Çalışmaları sonucunda teknoloji tasarım alanında Türkiye ikincisi oldu. Yine bir okulumuz kimya projesinde jüri özel ödülüne layık görüntü. Önümüzdeki yıllarda marka olmayı, teknoloji tasarımla ilgili yapılacak projelerde yazılım projelerinde planımız, programımız, marka şehir haline gelmek. Hatırı sayılır bir öğretmen açığımız yok. Sadece özel eğitim alanında açığımız var bazı branşlarda fazlamız var. Anlık açıklar oluşabilir. Bunlar giderilir. Sınıf öğretmenliğinde merkez ilçede açığımız var. Çok ciddi bir açığımız yok. Bu da emekli olanlardan kaynaklanıyor. Edebiyat öğretmeni fazlalığı var. Önümüzdeki yıllar bunlar tamamlanacak. Bilindiği üzere Yayla Okulunun yıkımı ile ilgili bir mahkeme süreci başladı. O mahkemenin sonuçlanmasını beklemek yerine Milletvekilimiz Muammer Avcı’nın öncülüğünde kolejin altında dört buçuk dönüme yakını bir arazi var. Şu anda zemin etüdü yapılıyor. İnşallah bu yaz ihalesini yapıp 24 derslikli Yayla Ortaokulunun yaptıracağız. Mahkeme süreci devam ettiği için ve bilirkişi raporu dayanıklı değildir İhtimali üzerine Yeni gayda okulun temelini atmaya hazırlanıyoruz. Kız Meslek lisesi kesinlikle yıkılmayacak ve kalıcı olarak kalacak. Kız Meslek lisesi için restorasyon, güçlendirme ihalesi başlayacak en kısa zamanda. Uzun zamandır yapımı devam eden Bahçelievler İlkokulu önümüzdeki 2024-2025 eğitim öğretim yılında eğitim öğretime açacağız. Halk Eğitim Merkez binası yapılan binaya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yeni eğitim öğretim yılında taşınacağız 69 Ambarları mevkiinde Bilim Sanat Merkezi olarak yapılan binaya Rehberlik Araştırma Merkezleri, özel eğitim anaokulu, İki katı halk eğitim merkezidir. Hemen Milli Eğitim Müdürlüğümüz binasının yanındaki binaya. Onların geçişi de önümüzdeki eğitim öğretim yılında gerçekleşecek” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık ve gazetecilere görevlerinde başarılar dileyerek, “Çok zor ve meşakkatli bir göreviniz var. Allah yardımcınız olsun” dedi.