Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Gastronomi Kongresi için gelen davetliler, kanyon ve şelaleyi gezdi

Dünya Yayın: 05.10.2023 08:36
Kaynak: İHA

Kastamonu’da düzenlenen 7. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi için Kastamonu’ya gelen 150’den fazla davetli, kongre sonrasında şehrin doğal güzelliklerini gezdi. Azdavay, Daday ve Pınarbaşı ilçelerinde kanyon, şelale ve at çiftliklerini gezen davetliler, gördükleri manzara karşısında büyülendi.
Kastamonu Üniversitesi ev sahipliğinde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen 7’nci Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi sona erdi. 3 gün süren kongrede, gastronomi alanındaki son gelişmeler, araştırmalar ve inovasyonlar akademisyenlerce masaya yatırılarak iş birlikleri ve projeler için zemin oluşturuldu.
40 üniversiteden 150’den fazla davetlinin katıldığı 7. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi’nin ardından misafirlere, şehir gezisi yaptırıldı. Kastamonu Üniversitesi tarafından Azdavay, Daday ve Pınarbaşı ilçelerinde bulunan kanyon, şelale ve at çiftliği ziyaret edildi.
Pınarbaşı ilçesinde kayalara çivilerle monte edilen 3 kilometrelik ahşap platformdan geçilebilen Horma Kanyonu ile 10 metreden dökülen Ilıca Şelalesini ziyaret eden davetliler, daha sonra Azdavay ilçesinde bulunan Atlı Turizm Merkezini ziyaret etti. Ziyarette at çiftliğinde hoşça vakit geçiren davetliler, ayrıca Azdavay Cam Terasını da ziyaret ederek 450 metre yükseklikten cam terasta Çatak Kanyonunun manzarasını izledi.
Ayrıca davetliler, Kastamonu’da il merkezi ile diğer ilçelerinde tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini gezerek bilgiler aldı.
Geziye Kayser Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa da katıldı.
Aslen Kastamonu’nun Daday ilçesine nüfusuna kayıtlı olan Kayseri Üniversitesi Rektörü Karamustafa, Azdavay ve Kastamonu turizmi açısından büyük öneme sahip böyle nitelikli ve ürün çeşitliliğine sahip bir tesisi oluşturmasından dolayı Azdavay Belediyesi’ni tebrik etti.
At biniciliği, gastronomi ve tabiat turizm açısından önemli gördüğü Atlı Turizm Merkezinin, bölge turizm açısından büyük önem arz ettiğini ifade eden Karamustafa, aynı zamanda kanyon ve şelalenin de bölge turizmine büyük katkı sunduğunu ifade etti.
Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ile ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alptekin Sökmen’e de bu tesisleri kongre çerçevesinde ziyaret etme fırsatı verdikleri için teşekkür etti.
Geziye rehberlik yapan Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal, “7. Uluslararası Gastronomi Kongresi, Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi arasında Kastamonu Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Etkinliğin ilk iki gününde Türkiye’nin farklı coğrafyalarından gelen akademisyenlerin, bilim insanlarının konuşmaları ve sunumlarıyla ve akademik çalışmalarıyla gerçekleşti. Ardından kongrenin son gününde Kastamonu’ya gelen katılımcılara Kastamonu’nun tabiat harikası değerleri ile doğal güzelliklerini göstermek için doğaya yürüyüşe çıkardık. Buralarda belirlediğimiz rotaları Azdavay ve Pınarbaşı ilçeleri oldu. Misafirlerimize Horma Kanyonu, Ilıca Şelalesine götürdük. Orada bölgenin otantik yerel kültürünü, doğa kültürünü ve yöresel yemeklerini tattırma imkanı bulduk. Ardından Azdavay’a geldik. Azdavay’da Çatak Kanyonunu gezdirdik. Çatak Kanyonundaki Cam Terasını ziyaret ettikten sonra Atlı Turizm Merkezine geçtik. Atlı Turizm Merkezinde de harika yemekleri tattık. Misafirlerimiz, atlı terapi merkezi olduğu için doğayı gezdiler, atlara bindiler. Yöresel yemeklerden de tattırdıktan sonra misafirlerimizi memleketlerine geri uğurladık” dedi.
Horma Kanyonunun doğal güzellikleri ve jeopolitik yapısıyla içerisinde birçok özellik barındırdığını söyleyen Haberal, “Mağara bulunuyor, bitki çeşitliliği var. Suyu apayrı bir güzel. Kanyon çıkışında bizleri Ilıca Şelalesi karşılıyor. Şelalenin içerisine kadar misafirlerimiz girerek su ile biraz vakit geçirdiler. Güzergah üzerinde bulunan tıbbi aromatik olan bitkileri inceledi ve bunların fotoğraflarını çektiler. Bu bitki türlerinden bir tanesi de şimşir ağacıydı. Şimşir ağaçları, bölgeye ayrı bir güzellik katıyor. Birçok flora çeşitliliğini barındırıyor. Bizlerde misafirlerimize bölgeyi anlatmaya çalıştık. Kayaların üzerine çivilerle monte edilmiş platform üzerinden yaklaşık 3,5 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirdik. Ardından Azdavay Atlı Turizm Merkezine geçtik. Gelen katılımcılarımız son derece memnun ayrıldılar. Katılımlarından ötürü herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Geziye Kayser Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ile Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ve diğer şehirlerden gelen çok sayıda akademisyenler katıldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Karabük Yayın: 02.12.2023 13:13
Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Yenice İlçe Başkanı Enver Özgü CHP İl Başkanlığına Yenice Belediye Başkan aday adaylığı için başvurusunu yaptı. Başvuru öncesi bir açıklama yapan CHP Yenice Belediye Başkan aday adayı Enver Özgü;

“4 yıllık ilçe başkanlığı döneminde yola çıktığımız bir hizmet süremizi bu gün itibari ile Yenice Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusuyla noktalıyoruz. Arkadaşlarımla birlikte projelerimiz hazır, çalışacak arkadaşlarımız hazır, her şey hazır. Çünkü bu ülkenin de yaşadığım ilçeninde acilen Cumhuriyet Halk Partisine ihtiyacı var. Neden bunu böyle diyor derseniz, ilçemizde de ülkemizde de olduğu gibi siyasi fikirleri farklı da olsa o zenginliği kullanamayıp insanları ayrıştıran zihniyete karşı sokaklarında hangi fikirden olursa olsun bir kahvenin önünde rahatça oturabileceği, çay içebileceği o iklimi yaratma çabasında olacağız. İlçemde nefes olabilmek için, ilçemde her şeyin daha iyi olabilmesi için acilen Cumhuriyet Halk Partili bir belediyeye ihtiyaç var. Bunu gerçekleştirecek bilgi, birikim, donanım ve kadroyla bu işe talibiz. İnşallah bu konuda da önümüzdeki seçim döneminde de hep birlikte çalışarak, bu seçim dönemini başarıyla tamamlayıp, Cumhuriyet Halk Partili altı oklu bayrağı o belediyenin hurçlarına hep birlikte asacağız. Bu konuda yardımlarınızı her zaman olduğu gibi seçimlerde bekliyoruz, çünkü ilçemizde sadece doğa turizmi değil, bunun yanında da istihdamı tersine çevirip isdihtam katkısı vererek ilçemizden dışarıya olan göçü, ilçemize yönelik çalışmalarımızı önümüzdeki planlarla programlarla sizin huzurunuza çıkacağız, bunları kamuoyuyla paylaşacağız. Önümüzdeki seçim döneminin hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Adaylık süresince de hepinizin desteğini bekliyorum.” dedi. (Yusuf Korkmaz)