Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

ATM bile ayırt edemiyor

Gündem Yayın: 17.08.2023 12:48
Kaynak: İHA
ATM bile ayırt edemiyor

Uydurma para kalpazanlarının yeni formülü Düzce’de ortaya çıktı. ATM’nin bile ayırt edemediği sahtecilikte, paranın yarısı uydurma yarısı gerçek.

Son vakitlerde polis ve jandarma grupları dolandırıcılara darbe üstüne darbe vururken, dolandırıcılar da farklı prosedürlere başvuruyor. Bu kadarına da pes dedirten dolandırıcıların yeni yolu yepyeni para ile uydurma parayı birleştirmek. Düzce’de bir kuaföre verilen 100 lira, dolandırıcıların yeni yolunu ortaya çıkarttı. Parayı ortadan kesen dolandırıcılar, geçersiz para ile orjinal parayı kusursuz bir halde birleştirerek 100 lirayı 2 farklı 100 lira yaparak piyasaya sürdükleri ortaya çıktı.

“Seri numaralarını denetim ettik, düzmece olduğunu anladık”

Kuyumcuzade Bulvarı üzerinde bulunan erkek kuaförünün ağır olduğu gün dükkana giren bir şahsın parayı verdiğini lisana getiren Erkek Kuaförü Bilal Yiğit, “ Cumartesi günü dükkanda bir yoğunluk vardı çalışıyorduk. Bir kişi geldi saç traşını oldu 100 lira düzmece parayı verdi gitti. Biz uydurma olduğunu akşam farkettik. Birinci verdiği an fark edemedik. Paranın düzmece olduğunu ben anladım. Daha evvel akaryakıt istasyonunda çalışıyordum. Çok para geçtiği için elime biraz anlıyorum. Paranın bir tarafındaki kağıt ile öbür tarafındaki kağıt birbirleri ile uyuşmuyordu. Biraz da renk tonu farkı vardı. Paranın art kısmında da seri numaralarını denetim ettik. O vakit uydurma olduğunu anladık” dedi.

“Paranın ikiye kesildiğini fark ettik”

Dikkatli bakılmadığı vakit paranın gerçek mi düzmece mi olduğunun fark edilmeyeceğini lisana getiren Yiğit, “Paranın ortadan ikiye kesildiğini fark ettik ve bir tarafının düzmece başka tarafının da yepyeni olduğunu fark ettik. Bunu olağan bir vatandaş anlayamaz. Çok dikkatli bakılması gerekiyor. Anlanabilecek tek nokta paranın muhakkak bölümleri tam bir birine uyuşmuyordu. Kusursuz bir halde oturtmuşlar lakin art kısımda kimi kaymalar vardı. Anca bu formda anlaşılır” formunda konuştu.

“Mutlaka denetim edin”

Herkesin cebinde bu paralardan olabileceğini belirten kuaför Bilal Yiğit, “Herkes cebinde ki paraları denetim etsin. 100 liralar 200 liraları denetim edin. Aldığınız vakit kesinlikle denetim edin. Şayet başınıza bu türlü bir olay gelirse kesinlikle emniyet güçlerine durumu bildirin” tabirlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”