Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

900 İşletmeye 18.422 TL Ceza

Manşet Yayın: 27.09.2023 16:20 |Güncelleme:27.12.2023 16:29
900 İşletmeye 18.422 TL Ceza

Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan gıda denetimlerine aralıksız devam ediyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık son bir ayda 900 işletmenin denetlendiğini ve kurallara uymayan işletmelere 18.422 TL idari para cezası kesildiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın talimatıyla başlayan denetimler kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol ekipleri lokanta, restoran, kafe gibi toplu tüketim yapılan işletmelerde incelemelerde bulunuyor.

Denetimler üçer haftalık periyotlar halinde gruplara ayrılarak yapılıyor. İlk aşamada lokanta, restoran, kafe ve otel gibi toplu tüketim yerlerinin denetimi yapıldı. İkinci aşamada, kasap ve şarküteri denetimleri başladı ve 29 Eylül tarihinde bu denetimlerin de sona ereceği belirtildi. Üçüncü aşamada ise okul kantinlerinin teknik, hijyen ve muhafaza koşullarına uyup uymadığıyla ilgili  denetimler gerçekleştirilecek. Ayrıca Su ürünlerinde ise balıkçılar ve gölet işletmelerinin denetimi yapılacağı kaydedildi.

HİJYEN VE MUHAFAZA KOŞULLARINA UYGUNLUK DENETİMİ

Ülke genelinde olduğu gibi Karabük’te de yapılan denetimlerde gıda satışı yapılan kasap ve şarküteriler ile bakkal, market, büfe gibi işletmelerin kayıt altına alınıp alınmadığı, izlenebilirlik şartlarını sağlayıp sağlamadığı, asgari teknik, hijyenik ve muhafaza koşullarına uyulup uyulmadığı yönündeki denetlemelerin hız kesmeden devam ettiği bildirildi.

1 AYDA 900 İŞLETME DENETLENDİ

81 İlde eş zamanlı olarak başlatılan gıda denetimleri kapsamında son 1 ayda 900 işletme denetlenirken, bu işletmelerden kurallara uymayanlara 18 bin 422 TL idari para cezası kesildiği bildirildi.

YILBAŞINDAN BUYANA KARABÜK’TE 2.569 İŞLETME DENETLENDİ

Öte yandan yılbaşından buyana 2 bin 569 işletme denetlenirken,  son yapılan denetimlerle birlikte kurallara uymayan işletmelere  toplam 36 bin 871 TL idari para cezası uygulandı. Karabük İl Tarım ve Orman Müdürü  Çetin Ayvalık, İl genelinde toplu tüketim yerlerine yönelik denetimlerin İl ve İlçe müdürlüklerinde görevli uzman kontrol görevlileri ile aralıksız devam edeceğini belirtti. Yapılan denetimlerde olumsuzluk tespit edilmesi durumunda 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde yasal işlemler uygulanacağını duyurdu.(Yusuf Korkmaz)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.