Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

TTK’ya 2 bin personel alımı için yapılacak müracaatlarda oluşan sıra kuyrukları tarih olacak

Ekonomi Yayın: 23.09.2023 08:00
İhlas Haber Ajansı
TTK’ya 2 bin personel alımı için yapılacak müracaatlarda oluşan sıra kuyrukları tarih olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muştusunu verdiği Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) için 2 bin personel alımı için müracaatlar birinci sefer İŞKUR Vilayet Müdürlüklerine yapılmayacak. E-Devlet, İŞKUR e-şube ve Alo 170 telefon sınırı ile alınacak müracaatlarla birlikte kurum önlerinde sıra bekleyen insanların oluşturduğu uzun kuyruklar da tarih olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz Gazı’nın devreye alım merasiminde verdiği Türkiye Taşkömürü Kurumu’na 2 bin madenci alımı için müracaatlar 25 Eylül Pazartesi günü başlarken, Zonguldak, Bartın ve Karabük vilayetlerinden alınacak madencilerin müracaat için İŞKUR önlerinde oluşturduğu sıra kuyrukları tarih olacak. Zonguldak için bin 500, Bartın için 400 ve Karabük’ün Yenice ilçesi için 100 olmak üzere toplam 2 bin yeraltı “pano-ayak üretim işçisi” istihdamı için başvuracak şahıslar, kuruma gitmeden de ALO170 Davet Merkezi, İŞ-KUR internet şubesi ve e-Devlet üzerinden müracaatlarını yaparak, denetim edebilecekler.

Başvurular İŞKUR müdürlüklerinden alınmayacak

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na 2 bin emekçi alımı sürecinde sona gelindiğini belirten Bartın İŞKUR Müdürü Ali Solak, alınacak 2 bin emekçiden bin 500’ünün Zonguldak, 400’ünün Bartın, 100’nün de Karabük’ten olacağını hatırlattı.

İŞKUR Vilayet müdürlüklerinden muhakkak müracaat alınmayacağını vurgulayan Müdür Solak, kurumlardan müracaatın yapılmayacak olmasına karşın bir yoğunluk yaşanmaması için gerekli tüm önlemlerin alındığını kaydetti. Solak, “Başvurular 25 Eylül Pazartesi başlayacak 29 Eylül Cuma gecesi saat 23.59’a kadar devam edecektir. Müracaatlar muhakkak kurumumuzca alınmayacak. E-Devlet, İŞKUR e-şube ve Alo 170 kanalları üzerinden çok rahat bir formda yapılabilecektir. İlgili tarihlerde Türkiye genelinde çok yoğunluk olmadığından bu kanalların kullanılmasında sorun olacağını düşünmüyoruz. Bu süreçte Vilayet Müdürlüğümüz işçimiz de her türlü rehberlik takviyesini verecektir” dedi.

Başvuralar sonrasındaki süreç nasıl işleyecek

Başvuru listesinin TTK’ye iletecileceğini anlatan Müdür Ali Solak, listelerin TTK tarafından notere verilmesinden sonra ise çekilecek kura ile işe alınacakların belirleneceğini kaydetti. Solak, “Başvuruların sona ermesinin akabinde liste, TTK kurumuna iletilecek. Bu liste, TTK tarafından notere iletilecek. Vilayetimizde 20 Ekim 2023 tarihinde Ömertepesi Spor Salonu’nda saat 14.00’te noter huzurunda, herkesin huzurunda bir kura çekimi gerçekleştirilecektir. Bu kuruda 400 asıl, 200 yedek madenci belirlenecektir. TTK Vücut Gücü yönergesine nazaran sıhhat şurası raporu alamayan, veya arşiv araştırmasına nazaran işe girmeye pürüz cürmü bulunanlar ile 8 ay içerisinde işi bırakanların yerine ise yedek listende yer alan ve birinci sırasındaki bireyden başlamak üzere yedek adaylar davet edilecek. Kura ile belirlenen şahısların TTK’ya iş başı yapması ile süreç tamamlanmış olacaktır” biçiminde konuştu.

“İŞKUR’a gelip teyit etmeye gerek yok”

Müdür Solak, müracaatları yapanların İŞKUR’a gelip teyit etmek isteyebileceğini de kaydeden Müdür Solak, müracaat yapanların internet üzerinden yaptıkları başvuruyu görüp, müracaat dokümanlarını çıktı alabileceğini de anlatarak, “Başvuracak vatandaşlardan istirhamım, ağır ve kolay bir formda kullanabildiğimiz internet, Alo 170 üzere kanallarımızı kullanarak yaptıkları müracaatların teyidi için kuruma gelip sıra beklememeleridir. Başvurusu yapan vatandaşlarımız, İŞKUR’dan teyit etme üzere bir yanılgıya düşebilirler. Buna gerek yok. Kendileri müracaatlarım sekmesi altında bulunan müracaat dokümanını ulaşıp, müracaat yaptığını görebilmektedirler. Çok isterseler, bu çıktıyı alıp, saklayabilirler de. Lakin buna da gerek yok” diye konuştu.

Öte yandan İŞKUR Genel Müdürlüğü, İŞKUR Zonguldak, Bartın ve Karabük Vilayet Müdürlüğü toplumsal medya ve resmi web sayfalarında, ayrıntılı bir biçimde hazırlanan duyuru, müracaat üretimini anlatan görüntü ve yazılar paylaşıldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.