Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

TransAnatolia Rally Raid, Samsun’dan start aldı

Spor Yayın: 04.09.2023 12:00
Kaynak: İHA
TransAnatolia Rally Raid, Samsun’dan start aldı

Ortalarında profesyonel fabrika kadrolarının da bulunduğu 13 ülkeden 125 yarışmacının, 84 araç ile katıldığı TransAnatolia Rally Raid, Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak hazırlanan ve Kurtuluş Savaşı’nın izlerini takip edecek bir rotayla Samsun’dan start aldı. 2 bin 350 kilometre uzunluğunda yarış parkuru 9 Eylül’de İzmir’de sona erecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı müsaadesi ve Türkiye Araba Sporları Federasyonu dayanağıyla düzenlenen Türkiye’nin birinci ve tek, dünyanın ise en büyük ve şiddetli yarışlarından biri olan TransAnatolia Rally Raid, 2-9 Eylül tarihleri ortasında yapılacak. Samsun’dan başlayan, İzmir’de sona erecek olan TransAnatolia Rally Raid’in rotası bu yıl Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak hazırlandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında yarışla ilgili ayrıntılı bilgiler verildi. Basın toplantısının ardından İlkadım ilçesinde bulunan Batıpark aktiflik alanında yapılan tertipte şoförler araçları ile geçiş yaptı. Renkli manzaralara sahne olan açılış tertibinde yarış için modifiye edilmiş kamyonlar, motosikletler, SUV tipi arazi araçlar açılış gösterisi yaptı. Aktifliğe Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç ve vatandaşlar katıldı.

Burak Büyükpınar: “Bütün dünyaya Türkiye’nin hoşlukları gösterebileceğimiz bir organizasyon”

Start öncesi yapılan basın toplantısında birinci olarak konuşan TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, “Bizim için TransAnatolia’nın en pahalı notasını yapıyoruz. Cumhuriyet’in 100. yılında Samsun’dan İzmir’e gidiyoruz. Bu mevzuda Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir’e çok teşekkür ediyoruz. Samsun kapılarını bizlere açtı. Çok hoş bir yarış olacağını düşünüyorum. Samsun çok hoş bir kent. Bütün dünyaya Türkiye’nin hoşlukları gösterebileceğimiz bir tertibi yapıyoruz” dedi.

Orhan Çelen: “Türkiye’nin tanınmayan kültürünü yabancı konuklarımıza onlarca zenginliği ile sunuyoruz”

TransAnatolia Sportif Yöneticisi Orhan Çelen, “TransAnatolia olarak biz bir sloganımız var, ’Tarihe de Sür, Tabiata da Sür, Kültüre de Sür’ diyoruz. Rotada Türkiye’nin bilinmeyen hoşluklarını, güçlü tarihini ve tanınmayan kültürünü yabancı konuklarımıza onlarca zenginliği ile sunuyoruz. Münasebetiyle bu tertip bir spor, yarış olmasının dışında tıpkı vakitte Türkiye’nin turizm iktisadına katkı sağlayan bir tertiptir. Bu sene Cumhuriyetimizin 100 yılına yakışır bir rota hazırlamaya çalıştık” diye konuştu.

Murat Kaya: “Uzun soluklu ve önemli bir çaba ile yapılacak organizasyon”

Türkiye Araba Sporları Federasyonu (TOFSED) Lider Yardımcısı Murat Kaya da, “Türkiye’de en uzun kilometreli yarışın startını veriyoruz. Uzun soluklu ve önemli bir çaba ile yapılacak tertiptir. Bu tertibin katkısı epey fazladır. Zira burada müsabaka dışında konuk olarak gelen arkadaşlarımız da var. Bunlar da bu sene burada bu tertibi deneyimleyip, seneye bu tertiplere katılarak seneye daha fazla iştirakler olacağını planlıyoruz” halinde konuştu.

Mustafa Demir: “2. yüzyıla başladığımız bir periyotta Samsun start noktasında mesken sahipliği yapıyor”

Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir ise, “Bakanlığın devrede olduğu, federasyonun devrede olduğu, Türkiye Turizm Ajansı’nın devrede olduğu değerli bir tertiptir. 2. yüzyıla başladığımız bir devirde Samsun start noktasında konut sahipliği yapıyor. Bu bizim için kıymetli bir gurur sıkıntısıdır. Parkur çok hoş düzenlenmiş. Adeta kurtuluşu bir belgesel haline dönüştüren sportif büyük bir tertip. Türkiye’yi yurt dışına da tanıtan bir tertip olması sebebiyle emeği geçenleri tebrik ediyorum. Samsun bölgede göç alan, nüfusu artan bir kenttir. Biz dünyada çabucak hemen lokal idarenin nasıl yapılması gerektiğini kavramlarıyla birlikte birleştiren ve bunu hayata geçirmeye çalışan bir idare anlayışına, vizyonuna sahibiz. Tüm hizmetlerimizin merkezine insanı alıyoruz” sözlerini kullandı.

Samsun’dan start alan yarış, Amasya üzerinden 4 Eylül’de Sivas Kongresi’nin gerçekleştiği Sivas’a ulaşacak. Düşmanın geri çevrildiği, Sakarya Meydan Muharebe alanı ve Büyük Taarruz’un kıymetli noktası Çiğiltepe’den itibaren süvarilerin izinde gerçekleştirilecek etaplar ile Dumlupınar Meydan Muharebe alanından geçerek Simav’a ulaşacak müsabaka, Demirci Akıncıları’nın izini takip ederek 9 Eylül’de İzmir’de finiş görecek. Yarış toplam 17 vilayet hududundan geçecek.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Bakan Yılmaz Tunç, ZONDEF’i ağırladı

Zonguldak Yayın: 07.12.2023 00:24
Kaynak: İHA
Bakan Yılmaz Tunç, ZONDEF’i ağırladı

ZONDEF Zonguldak Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ziya Öncan ve Yönetim Kurulu Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile araya geldi.

Ziyaret ile ilgili açıklama yapan Ziya Öncan, “Bartınlı hemşerimiz T.C. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’u İstanbul Pendik’ten Ankara’ya gönderdik. Pendik Ak Parti Kurucu İlçe Başkanlığı ve uzun yıllar vekillik görevinde bulunan kıymetli bakanımız ile 30 yıllık dostluğumuz var. Göreve gelmesinden dolayı duyduğumuz gururu ve mutluluğu ayrıca belirtmek isterim. Bakanımız ile her daim diyalog içerisindeyiz İstanbul programlarında Bartın Federasyonumuz ile birlikte her zaman bakanımıza eşlik ederek yalnız bırakmıyoruz. Değerli Bakanımızı bu defa da Ankara’da ziyaret ederek makamında bir araya geldik. Uzunca bir süre bizlere zaman ayırdı tüm hemşerilerimizle tek tek ilgilendiği, Memleketimiz adına, hemşerilerimiz adına çok faydalı verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Ülke gündemi ile ilgili yoğun programları arasında bizleri kırmayarak kıymetli kabullerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz”dedi.

Paylaş: