Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Tadilat sebebiyle meskenden çıkartılacak olan engelli bayan, mesken bulamazsa sokakta kalacak

Kastamonu Yayın: 02.09.2023 12:48
İhlas Haber Ajansı

Kastamonu’da belden aşağısı felçli olan yatalak bayan, tadilat sebebiyle 1,5 yıldır oturduğu konutundan çıkartılmak isteniyor. 1 ay mühlet tanınan engelli bayan, yüksek kiralar sebebiyle konut bulamazsa sokakta kalacağını söyleyerek yardım istedi.

Kastamonu vilayet merkezi İnönü Mahallesi’nde Fedakar Sokak’ta bulunan bir apartmanda yaklaşık 1,5 yıldır yaşayan bedensel engelli Nuran Karakuş, oturduğun konutun tadilata girmesi sebebiyle konut sahibi tarafından konuttan çıkartılmak isteniyor. Meskenin kirişlerinin, duvarlarının ve tabanının rutubet sebebiyle çürümeye başlamasından dolayı meskeni tadilat yaptıracağını söyleyen konut sahibi, belden aşağısı felçli olan Nuran Karakuş’a bir ay müddet tanıyarak meskenden çıkmasını istedi. 20 gündür pürüz durumundan dolayı binaların giriş katlarında mesken arayan Nuran Karakuş, kira fiyatlarının yüksek olması sebebiyle mesken bulamadı. Bakım fiyatı ve engelli maaşıyla geçimini sağlayan Nuran Karakuş, kalacak bir yer bulamadığı taktirde mesken sahibinin kendisini çıkaracağını ve sokakta kalacağını belirterek, yardım istedi. Ben bakım fiyatı ve engelli maaşı alıyorum. Bu parayla geçimimi sağlıyorum. Ben kendim ilaç kullanıyorum, mani durumumdan ötürü bez kullanıyorum. İlaç ve bez parasından kalan parayı da kirama ödüyorum, öteki gereksinimlerini görüyorum. Bu para da yetmiyor artık. Allah isteği için bana giriş kattan bir konut ya da kiramı ödemek için bir yardım bekliyorum” dedi.

“Ev arıyorum, kiralar çok yüksek, kalacak bir yer bulamadım”

Kiraların çok yüksek olması sebebiyle kalacak bir yer bulamadığını tabir eden Karakuş, “Nisan ayında kontratım yenilendi ve 1,5 yıldır burada kalıyordum. Bin 350 TL kira ödüyordum. Konut arıyorum, kiralar yüksek, çok kıymetli. Hassas vatandaşlarımızdan hayatımı idam ettirebilmek için yardım bekliyorum. Ben bu meskenden çıkınca kiramı, bakım fiyatı ve engelli maaşıyla ödeyemem. Aslında benim daima kullandığım ilaçlarım var, yatalak olduğum için yaralarım var. Maddi durumum kısıtlı olduğu için yardım istiyorum” diye konuştu.

“Böyle giderse de sokakta kalacağım”

“Bana verilen bir ay mühletin 15-20 günü geçti, konut arıyorum ancak mani durumuma nazaran de bir konut bulamadım” tabirlerine yer veren Karakuş, “Engelli olduğum için giriş katta oturabiliyorum, ama birinci katta olur, onun içinde asansörün büyük olması gerekiyor. Tekerlekli sandalye ile asansöre girebilmem gerekiyor. Kiralar çok yüksek, bir yer tutamadım şimdiye kadar, bu türlü giderse de sokakta kalacağım” formunda konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

“KAFES-45” operasyonlarında 3 organize suç örgütü çökertildi, 63 şüpheli yakalandı

Manşet Yayın: 22.02.2024 10:24
İhlas Haber Ajansı
“KAFES-45” operasyonlarında 3 organize suç örgütü çökertildi, 63 şüpheli yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Aydın, Kastamonu ve Balıkesir merkezli Karabük dahil 12 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen “KAFES-45” operasyonlarında 3 organize suç örgütünün çökertildiğini ve 63 şüphelinin yakalandığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya X hesabından yaptığı paylaşımda; Aydın, Kastamonu ve Balıkesir merkezli 12 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen “KAFES-45” operasyonlarında 3 organize suç örgütünün çökertildiğini ve 63 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Bakan Yerlikaya paylaşımında, “Aydın’da Teoman Avcı ve Ferdi Kayhanlı’nın, Kastamonu’da Ömer Çınar’ın, Balıkesir’de Salih Babayiğit’in elebaşılığını yaptığı 3 organize suç örgütü çökertildi. Operasyonlarda örgüt elebaşların da içerisinde bulunduğu suç örgütü üyesi 63 şüpheli yakalandı. Aziz milletimizin bilmesini isterim ki; suçta kibirlenenlere, halkımızın huzurunu kaçıranlara, organize suç örgütlerine ve çetelere göz açtırmayacağız. Hangi büyüklükte olursa olsun organize suç örgütlerini çökertip adalete teslim edeceğiz” ifadelerine yer verdi.
Yerlikaya paylaşımının devamında Aydın, Kastamonu ve Balıkesir’de düzenlenen operasyonlara ilişkin şu bilgileri verdi:
“Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Aydın İl Jandarma Komutanlığınca yapılan 5 aylık takip neticesinde; Aydın merkezli Ankara, İzmir ve Muğla’da düzenlenen operasyonlarda araç satış işlemlerinde hileli eylemler yapıp vatandaşlarımızı zarara uğratarak ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçunu örgütlü olarak işledikleri tespit edilen örgüt elebaşları Teoman Avcı ve Ferdi Kayhanlı’nın da içerisinde bulunduğu 35 şüpheli yakalandı. MASAK ile koordineli olarak yapılan analizler sonucu şüphelilere ait banka hesaplarında toplam 46 milyon TL para hareketliliğinin olduğu tespit edildi.
Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde; Kastamonu İl Jandarma Komutanlığınca yürütülen 4 aylık takip neticesinde Kastamonu merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Samsun, Karabük ve Zonguldak’ta düzenlenen operasyonlarda organize suç örgütü üyelerinin; sözde kuyumculuk adı altında faaliyet gösterdikleri, kredi kartı borcunu ödeyemeyen ve nakit para talebi olan mağdurlardan belirli bir komisyon karşılığı, farklı şirketlere ait POS cihazlarını da kullanarak halk arasında ‘kredi kartına takla attırmak’ tabiri ile bilinen yöntemle ödemelerini sağladıkları, paravan şirketler kurarak bankalardan POS cihazları temin ettikleri ve suç örgütü elebaşı ile örgüt üyeleri arasında, suçta kullanılan POS cihazlarını karşılıklı kargo ile gönderdikleri tespit edilen örgüt elebaşı Ömer Çınar’ın da içerisinde olduğu 21 şüpheli yakalandı. MASAK ve Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan ortak analizler sonucu 14 paravan şirkete ait banka hesaplarında 980 milyon TL‘lik işlem hacmi ve 105 milyon TL’lik haksız kazanç elde edildiği tespit edildi.
Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Balıkesir İl Jandarma Komutanlığınca Gömeç, Burhaniye ve Ayvalık ilçelerinde yapılan 4 aylık takipli KOM Faaliyeti kapsamında MASAK ile yürütülen teknik ve fiziki takip neticesinde; maddi açıdan zor durumdaki şahıslara boş senet imzalatarak yüksek faizle borç para verdikleri, Vadesi geldiği halde borçlarını ödemek isteyen şahısların faizlerini arttırarak borçlarının bitirilmesini engelledikleri sistematik şekilde daha fazla borçlandırdıkları, borcunu ödeyemeyen şahısları tehdit ve şiddet yoluyla baskı altına aldıkları, mağdurların, borçlarını ödemek amacıyla traktör ve arsalarını, düşük fiyata satışa çıkardıkları ve satışa çıkarılan mal varlıklarını şüphelilerin yakınları tarafından satın alınmasını sağladıkları tespit edilen örgüt elebaşı Salih Babayiğit’in de içinde bulunduğu 7 şüpheli yakalandı. Örgüt tarafından, Çanakkale ve Balıkesir illerinde ikamet eden yaklaşık 37 vatandaşımızın mağdur edilerek 45 milyon TL haksız kazanç elde edildiği tespit edildi.
Yerlikaya paylaşımında operasyonlar sonucu 132 adet kredi kartı, 12 adet pos cihazı, 121 adet araç satış sözleşmesi, 2 milyon 685 bin TL tutarlı düzenlenmiş çek, senet ve dekont, tabanca, av tüfekleri, 14 adet açık çek, çok miktarda Türk lirası ile çok sayıda dijital materyal ve dokümana ele konulduğunu belirtti.