Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Tadilat sebebiyle meskenden çıkartılacak olan engelli bayan, mesken bulamazsa sokakta kalacak

Kastamonu Yayın: 02.09.2023 12:48
Kaynak: İHA

Kastamonu’da belden aşağısı felçli olan yatalak bayan, tadilat sebebiyle 1,5 yıldır oturduğu konutundan çıkartılmak isteniyor. 1 ay mühlet tanınan engelli bayan, yüksek kiralar sebebiyle konut bulamazsa sokakta kalacağını söyleyerek yardım istedi.

Kastamonu vilayet merkezi İnönü Mahallesi’nde Fedakar Sokak’ta bulunan bir apartmanda yaklaşık 1,5 yıldır yaşayan bedensel engelli Nuran Karakuş, oturduğun konutun tadilata girmesi sebebiyle konut sahibi tarafından konuttan çıkartılmak isteniyor. Meskenin kirişlerinin, duvarlarının ve tabanının rutubet sebebiyle çürümeye başlamasından dolayı meskeni tadilat yaptıracağını söyleyen konut sahibi, belden aşağısı felçli olan Nuran Karakuş’a bir ay müddet tanıyarak meskenden çıkmasını istedi. 20 gündür pürüz durumundan dolayı binaların giriş katlarında mesken arayan Nuran Karakuş, kira fiyatlarının yüksek olması sebebiyle mesken bulamadı. Bakım fiyatı ve engelli maaşıyla geçimini sağlayan Nuran Karakuş, kalacak bir yer bulamadığı taktirde mesken sahibinin kendisini çıkaracağını ve sokakta kalacağını belirterek, yardım istedi. Ben bakım fiyatı ve engelli maaşı alıyorum. Bu parayla geçimimi sağlıyorum. Ben kendim ilaç kullanıyorum, mani durumumdan ötürü bez kullanıyorum. İlaç ve bez parasından kalan parayı da kirama ödüyorum, öteki gereksinimlerini görüyorum. Bu para da yetmiyor artık. Allah isteği için bana giriş kattan bir konut ya da kiramı ödemek için bir yardım bekliyorum” dedi.

“Ev arıyorum, kiralar çok yüksek, kalacak bir yer bulamadım”

Kiraların çok yüksek olması sebebiyle kalacak bir yer bulamadığını tabir eden Karakuş, “Nisan ayında kontratım yenilendi ve 1,5 yıldır burada kalıyordum. Bin 350 TL kira ödüyordum. Konut arıyorum, kiralar yüksek, çok kıymetli. Hassas vatandaşlarımızdan hayatımı idam ettirebilmek için yardım bekliyorum. Ben bu meskenden çıkınca kiramı, bakım fiyatı ve engelli maaşıyla ödeyemem. Aslında benim daima kullandığım ilaçlarım var, yatalak olduğum için yaralarım var. Maddi durumum kısıtlı olduğu için yardım istiyorum” diye konuştu.

“Böyle giderse de sokakta kalacağım”

“Bana verilen bir ay mühletin 15-20 günü geçti, konut arıyorum ancak mani durumuma nazaran de bir konut bulamadım” tabirlerine yer veren Karakuş, “Engelli olduğum için giriş katta oturabiliyorum, ama birinci katta olur, onun içinde asansörün büyük olması gerekiyor. Tekerlekli sandalye ile asansöre girebilmem gerekiyor. Kiralar çok yüksek, bir yer tutamadım şimdiye kadar, bu türlü giderse de sokakta kalacağım” formunda konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ekonomi Yayın: 22.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ordu’da hür piyasada fındık fiyatları 100 lira düzeyine ulaşırken, üreticiler fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “Serbest piyasa süratli bir halde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta birtakım noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz, bu yükseliş devam edecektir” dedi.

Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı Ordu’da hür piyasada fiyatlar 100 lira düzeylerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükseliş süratli bir biçimde devam edecektir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında özgür piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın müddettir fındık pazara iniyor, hür piyasa süratli bir biçimde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta kimi noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize bilhassa hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ formunda açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, muhtaçlığı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira düzeylerinde olan fındık fiyatları süratli bir halde yükselecek” diye konuştu.

“Ciddi bir talep var, fındık yok satıyor”

Bu yıl rekoltenin düştüğünü ve Türk fındığının kalitesinin öbür ülkelere nazaran çok yüksek olduğunu aktaran Soydan, “Bahçede görülen fındık ağustos ayında harmana gelmedi. Yani genel bir rekolte düşüşü var. Bu düşüş karşısında nitekim ülkemizde üretilen fındığa da önemli bir talep var. Fındık çok kıymetli bir ihracat eseri. O açıdan fındık yok satıyor. Üreticinin bu günlerdeki fiyatlar, hasattan çabucak sonra bekledikleri fiyatlardı. En azından fındığını elinde bulunduran üreticilerimize yüksek fiyattan sağma fırsatı doğdu” sözlerine yer verdi.

“Verim ve kaliteyi arttırmamız lazım”

Serbest piyasada oluşan fiyatların 2024 yılı dönemini da olumlu istikamette etkileyeceğini aktaran Soydan, “Talebin ağır olduğu Türk fındığının yerini öbür bir ülkenin fındığının dolduramayacağını açıkça görüyoruz. Onun şuan oluşan fiyatların, gelecek dönem daha da âlâ olacağını düşünüyoruz. Bizim de fındığımıza en düzgün formda bakarak, randıman ve kaliteyi arttırmamız lazım” biçiminde konuştu.

Zeynep Şahin isimli fındık üreticisi oluşan 100 TL’lik fiyatın kendisi için yetersiz olduğunu, bu sebeple mahsulünü depoda bekleteceğini söyledi. Şahin, “Şu anda piyasa yeterli üzere lakin ileride daha güzel olacak üzere. Bu sene kayıp var, yaklaşık 1 ton eserimiz olur” biçiminde konuştu.

İsmet Sırtbaşı isimli üretici de kimi manavlarında fındığın 105 liradan da alıcı bulduğunu söyledi. Piyasada fındığın biraz daha yükselmesini beklediğini belirten Sırtbaşı, sonrasında ise depolayacak yeri olmadığı için satacağını tabir etti.