Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Safranbolu’da Yılbaşına Özel Panayır Kurulacak

Safranbolu Yayın: 02.12.2023 12:24 |Güncelleme:27.12.2023 16:25
Safranbolu’da Yılbaşına Özel Panayır Kurulacak

Safranbolu Belediyesi, tarihi han, hamam ve konaklarıyla ünlü UNESCO Dünya Miras Kenti Safranbolu’da yılbaşı panayırı kurmaya hazırlanıyor. Turizme farklı bir nefes kazandırması amaçlanan ve 28-31 Aralık tarihleri arasında Tarihi Çarşı Han Arkası mevkiinde kurulması planlanan yılbaşı panayırı ile ilgili aynı zamanda esnaflara da katkı sağlanması hedefleniyor.

Safranbolu Belediyesi tarafından turizme ve esnaflara katkı amacıyla yılbaşı panayırı düzenlenecek. Hediyelik eşya, gıda ve içecek sektöründen yaklaşık 30 esnafın başvurusu ile kontenjanı tamamlanan ve 28-31 Aralık tarihleri arasında Tarihi Çarşı Han Arkası bölgesinde yapılması planan yılbaşı panayırı ile ilgili Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin katılımı ile istişare toplantısı yapıldı. Toplantıda esnafların fikirleri alınırken aynı zamanda panayır ziyaretçileri için de alternatifler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Safranbolu Belediyesi panayırda kurulacak standlarda satış yapacak esnaflardan stand ücreti talep etmeyecek aynı zamanda standlarda esnaflara elektrik, wifi, aydınlatma hizmeti verecek. Öte yandan kurulacak çadırlar ile esnafların soğuk hava şartlarından etkilenmemesi adına belirli zaman aralıklarında çay ve çorba ikramı da yapılacak. Türkiye’nin her yerinden yoğun katılım olması beklenen yılbaşı panayırının kurulacağı alan, esnaflara sağlanacak satış noktaları, standlarda satışa sunulacak ürünler  gibi farklı konularda yapılan istişare toplantısında konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse: “Yaz ve bahar aylarında etkili olan turizmin kış aylarında etkisini yitirmemesi adına Safranbolu turizmine yeni bir nefes kazandırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda tarihi çarşı esnaflarımıza da katkı sağlamayı hedeflediğimiz yılbaşı panayırımızı 28-31 Aralık tarihleri arasında Tarihi Çarşımızda büyük emekler gösteren esnaflarımızla birlikte yapacağız. Bu ilk defa yapacağımız bir proje ve esnaflarımızla birlikte muhteşem bir panayırı başarı ile atlatacağımıza, Safranbolu turizmine yeni bir soluk getirerek tüm ülkede adından söz ettiren bir panayır yapacağımıza inanıyorum. Kontenjanlarımızı kısa sürede dolduran bütün esnaflarımıza ilgilerinden ötürü teşekkür eder, panayırımızın hazırlık sürecinde emek veren tüm mesai arkadaşlarıma başarılar dilerim.” İstişare toplantısının ardından standlar kura çekimi ile sahiplerini buldu.(Yusuf Korkmaz)panayir 1 scaled

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Meteorolojinin ardından uzman dağcılar da çığ tehlikesine dikkat çekti

Dünya Yayın: 28.02.2024 20:24
İhlas Haber Ajansı
Meteorolojinin ardından uzman dağcılar da çığ tehlikesine dikkat çekti

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsü bulunan yerlerde çığ tehlikesi uyarısı yapılırken, uzman dağcılar da dün akşam Van’ın Başkale ilçesinde yaşanan ve 1 kişinin ölümü, 12 kişinin yaralanması ile sonuçlanan çığ olaylarının benzerlerinin yaşanabileceğine dikkat çekti.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Trabzon Tenis Dağcılık Kayak Spor Kulübü (TEDAK) Başkanı Ural Ayar, eğimin yüzde 30 olduğu, bitki örtüsünün olmadığı karlı her yerde çığ tehlikesi yaşanabileceğini belirterek kar balkonlarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

2009 yılında Zigana Dağı’nda gerçekleşen ve 10 dağcının ölümü ile sonuçlanan çığ faciasının benzerlerinin yaşanmaması için uyarılarda bulunan TEDAK Başkanı Ural Ayar, yaşanan çığ faciasında 20 kişilik dağcılık ekibinin ekibin içinde bulunduğunu ve faciadan sağ olarak kurtulduğunu hatırlattı. Ayar, “Araba yolunda yürüyorken üzerimize çığ gelmişti ve maalesef 10 arkadaşımız o çığda hayatını kaybetti. Çığ konusunda özellikle kurumlarımızın uyarılarına dikkat etmek gerekiyor. Çığ ile ilgili eğitimler Kızılay ve AFAD gibi kurumlar tarafından veriliyor. Bunlar önemli eğitimler. Bu eğitimlerde alınan en ufak bir bilgi hayat kurtarabilir” dedi.

“İklim değişikliği sebebiyle hava ısılarının bazen çok yükselmesi bazen de çok düşmesi karlı dağlarda çığ habercisidir”

Çığın eğimi yüksek olan ve bitki örtüsü olmayan yerlerde daha çok görüldüğünü belirten Ayar “Çok kar yağdığı zaman eğimi yüksek alanlarda özellikle yüzde 30 eğim ve daha fazlasının olduğu yerlerde bitki örtüsü yoksa dikkatli olmak gerekiyor. Çığ öncesinde riskli bölgelerde bulunan vatandaşlar bitki örtüsüne dikkat etmeli. Bu tür eğimin yüksek olduğu bölgelerde ağaç kesiminin olmaması gerekiyor. Bu tarz bölgelerde bitki örtüsünü artırmak adına ağaç dikimleri gibi faaliyetlerde bulunmak gerekir. Geçtiğimiz yıllar içerisinde bazı dönemlerde bu tür çalışmalar yapılarak eskisi kadar çığ olması engellendi ancak bir çok yerde halen bitki örtüsünün olmadığı yerler var. Özellikle iklim değişikliği sebebiyle hava ısılarının bazen çok yükselmesi bazen de çok düşmesi bazı tehlikeleri beraberinde getiriyor” diye konuştu.

Çığa yakalanılırsa ne yapılmalı?

Eğimli noktalarda risk analizinin önceden tespit edilip hava değişimi olan zamanlarda bu tür yerlerde bulunmamanın önemine dikkat çeken Ayar, “Eğer bir çığa yakalanırsanız, yakalandığınız anda üzerinde kalmak için yüzme hareketi yapmak gerekir. Yüzme hareketi kişiyi çığ kütlesinin üzerinde tutmaya yardımcı olur. Eğer çığ devam ediyor ise hava boşluğu oluşturmaya çalışmak önemli. Hava boşluğu oluşturmak, hayatta kalmak için en büyük katkıyı sağlayan durumlardan bir tanesidir. Çığ anında hareketli anlar olacağı için olabildiğince kafayı yukarıya doğru getirmek önemli. Bu bir kaç doğru hareket kişiyi hayatta tutabilir. İlk yardım eğitimi almak gerekir. Çünkü çığ olduktan sonra yapılacak olan ilk müdahale çok önemli. Çığ sonrasında cep telefonu ya da sinyal ile ulaşılabiliniyorsa bu seçenekler değerlendirilebilir ve arama kurtarma çubukları ile arama tarama faaliyetleri yapılabilir” uyarılarında bulundu.

“Kar balkonlarına dikkat etmek gerekir”

Ural Ayar, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde dağlık alanların çokluğunun çığ tehlikesini de beraberinde getirdiğini ifade ederek “Eğimin yüzde 30 olduğu her yerde risk olabilir. Ağaçların olduğu yerlerde çığ olmaz. Genelde bitki örtüsü olmayan vadilere dikkat etmek gerekir. O vadiler de bitki örtüsünün olmadığı, bazen ağaçların kesildiği alanlarda da çığ olma riski yüksektir. Bizim ’Kar balkonları’ dediğimiz eğimli yerlerin üzerinde biriken kar kütlelerinin olduğu yerlere de özellikle dikkat etmek gerekir. Ses çığ riskini arttırır. Silah sesi ya da buna benzer yüksek sesler çığ tetikçisi olabilir. Ama yine de en önemli olan bitki örtüsünün varlığı” şeklinde konuştu.