Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Orman yangınlarına karşı ’su havuzu’ tedbiri: Yangına erken müdahale için tasarlandı

Dünya Yayın: 24.08.2023 00:00
İhlas Haber Ajansı

Kavurucu sıcaklar ve insan faktöründen ötürü çıkan yangınlar ormanları tehdit ediyor. Samsun’da ise yeşil vatanın koruyucuları orman yangınlarına karşı sinema üzere tatbikatlar yaparken ormanlar içerisinde bulunan tonluk havuzlarla da olası yangınlara karşı tedbir alınıyor.
90 bin nüfusu bulunan Samsun’un Vezirköprü ilçesinin yüzde 65’i ormanlık alanlardan oluşuyor. İlçede bulunan Kunduz Ormanları’nda muhtemel çıkabilecek orman yangınlarının felaketle sonuçlanmaması için ve orman içine su havuzları inşa edildi. Helikopterin ve yangın söndürme araçlarının su alabildiği bu havuzlar 350 ile 600 ton ortasında değişiyor. Ayrıyeten Vezirköprü Orman İşletme çalışanları tatbikatlarla orman yangınlarına hazırlanıyor. Gelen birinci anonsla birlikte harekete geçen takımlar süratlice araçlara biniyor. Adeta vakitle yarışan takımlar tonluk su havuzlarında su çekerek yangına müdahale ediyor.
“Arazözlerin ve helikopterlerin su alması için tasarlandı”
Vezirköprü Orman İşletme Müdürü Mecit Koçak, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın talimatları ile bu çalışmaları yapıyoruz. Vezirköprü’nün yüzde 65’i ormanlarla kaplıdır. Bunun büyük bir kısmı da kızılcam tipi üzere yangına hassas cinslerden oluşmaktadır. Yangına karşı bizim 165 işçimiz bulunmaktadır. Bu çalışanlarımızın tamamı aslında fiilen yangına müdahale etmektedir. 2 arazöz ve bir su tankı ile müdahale ediyoruz. Bunların yanı sıra 11 tane birinci yardım müdahale aracımız var. Bu birinci müdahale araçları yangını yayılmaması konusunda daha tesirlidir ve süratlidir. Piknik, mesire yerlerinde ring atarak, buralardaki yangını daha çıkmadan önlemeye çalışıyoruz. Birinci çıkış anında söndürüyoruz. Bunların yanı sıra yangın havuzlarımız var. Bu havuzlarımızın ormanın su alımına sıkıntı olduğu pozisyonlandırılmış durumda. Orman içinde şeritlerimiz var. Bunlar ise iş makineleri ile temizlendi. Maksadımız yangının yayılma suratını düşürmek. Yangını daha küçük alanlarda tutmak için önlemler alıyoruz. İşletmeye daha uzak mahallerde ve yangına daha hassas olan mahallelerimiz dikkate alınarak 32 adet yangın tankerlerini mahallelere dağıttık. Yangın havuzlarımız 350 ton ile 600 ton ortasında değişiyor. Bunlar arazözlerin ve helikopterlerin su alması için tasarlandı” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MÖ 5900’lü yıllara ait volkanik cam kaya Samsun Müzesi’nde sergileniyor

Kültür Sanat Yayın: 24.04.2024 08:36
İhlas Haber Ajansı

Samsun merkezde yer alan Dündartepe’de 1940-1941 yıllarında yapılan kazılarda bulunan yaklaşık MÖ 5900-3200 yılları arasını kapsayan Kalkolitik Çağ’a ait obsidian (volkanik cam kaya) dilgi ve birçok araç gereç, Samsun Müzesi’nde sergileniyor.

Samsun’un İlkadım ilçe sınırları içinde yer alan Dündartepe, halk arasında ‘Öksürük Tepe’ ve ‘Söğütlübahçe’ isimleriyle biliniyor. Yerleşim, yaklaşık 200’e 220 metre ölçülerinde bir alanı kaplıyor. 1940-1941 yıllarında bölgede gerçekleştirilen yüzey araştırmalarıyla tespit edilen höyükte eş zamanlı kazı çalışmaları da gerçekleştirildi.

Araştırmalar ışığında aşağı ve yukarı şehir olarak tanımlanan 2 bölümlü yerleşimde 3 kültür katı tespit edildi. En eski yerleşim tabakaları (1. Kat) eneolitik olarak tanımlanırken kronojik dizinde Genç Kalkolitik Çağ’a tarihlendiriliyor. Alişar 2 ve Alacahöyük 4. tabakayla aynı zamanda yerleşim gören Dündartepe’nin 2. katı ise Erken Tunç Çağı’na tarihlendiriliyor. İlk araştırmalar ve sonuçlarının paylaşıldığı yayınlarda Hitit dönemine tarihlenen 3. katın tarihlendirilmesi güncel bulgularla tartışılıyor.

MÖ 5900-3200 yılları arasındaki Kalkolitik Çağ’a ait volkanik cam kaya dilgi de müzede yer alıyor

Minyatür çanak çömlekler, ağırşaklar, tezgah ağırlıkları ve meral objelerden oluşan Dündartepe buluntuları, bölgenin kültürünü yansıtıyor. Samsun Müzesi’nde özel alanda sergilenen Dündartepe buluntuları arasında ayrıca Kalkolitik Çağ’dan kalma taş, serpantin balta, çakmak taşından ok ucu, obsidian (volkanik cam kaya) dilgi, çakmak taşından dilgi, radyolarid dilgi ve kalsedon dilgiler de müze ziyaretçilerinin dikkatini çekiyor.

Paylaş: