Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

NASIL BİR BELEDİYE YÖNETİMİ İSTİYORUZ ?

Manşet Yayın: 03.10.2023 11:15
NASIL BİR BELEDİYE YÖNETİMİ İSTİYORUZ ?

Önümüzde yerel seçimler var. Başkan adayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İşi sıkı tutanlar; ciddiyetle projelerini kamuoyu ile paylaşırken, partisinin oy oranına güvenenlerin proje üretmek gibi gibi bir dertleri yok! Bazıları, laf cambazlığı yapmayı yüksek perdeden konuşmayı, rakip olarak gördükleri isimlere çamur atmayı, kısır tartışmalara girmeyi tercih ediyor. Oysaki, halk başkan adaylarının projelerini görmek istiyor. Yaşadığımız kent için, doğru ismi hangi kriterlere göre belirleyeceğiz? Boyuna, posuna, külhanbeyliğine, mensubu olduğu partiye göre mi karar vereceğiz?

 

Hangi partiden olursa olsun, ülkemizde maalesaf; belediye hizmetleri ve uygulamalarında kamu ve toplum yararı değil, belli bir azınlığın yararı ön plana çıkmaktadır. Belediyeler bağlı oldukları siyasi partinin rant kapısı olmuştur.

Bunun sonucunda, kaynaklar farklı alanlara akıtılmış, betonlaşma, çarpıklaşma, görsel kirlilik iyice artmış, görüntü alanları engellenmiş, kentler birer çirkinlik abidesi durumuna getirilmiştir.

 

Genel anlamda bakıldığında, kentlerdeki belediye uygulamalarına ve hizmetlerine tam anlamıyla rantçı anlayışın ve rantçı politikaların egemen olduğu, İşin tuhafı, yasal düzenlemelerle de belediyelerdeki bu rantçı politikaların güvence altına alındığı kanaati hakim. Ülkemizde, birkaç belediye hariç, kentlerimizin çoğu halk için değil, rant için yönetilmektedir. Bunun sayısız örnekleri var. En baştada; rant uğruna göz yumulan çarpık yapılaşma geliyor.

 

Belediyeler marifetiyle, yoksulluğu ortadan kaldırmak yerine, yoksulluğu yöneten politikaların uygulandığına üzülerek şahit oluyoruz. Gıda yardımı, yakacak yardımı gibi…

 

Belediye başkan ve yönetimleri kent halkına doğru, açık ve net bir şekilde yaptıkları uygulamalar ile belediyelerin gelir ve giderleri hakkında hesap vermemektedir. “Ben yaptım oldu” anlayışı ile davranmaktadırlar. Hesap veren az sayıdaki belediyeyi tenzih ediyorum.

 

Peki, nasıl Bir belediyecilik,

nasıl Bir Belediye Başkanı ve Yönetimi İstiyoruz?

 

* Girişimci belediyeciliği ön plana çıkaran, halkın yararını gözeten, belediye gelirlerini de artıracak projeler üreten ve bunları hayata geçirebilecek, ufku geniş, vizyon sahibi bir belediye başkanı istiyoruz.

 

* Yapılacak işler, hizmetler, yatırımlar ve projeler için toplum yararını, planlamayı ve halkın görüş ve düşüncelerini ön plana alacak bir yönetim istiyoruz.

 

* Rant için değil, halk için çalışan bir belediye başkanı ve yönetim istiyoruz.

 

* Yoksulluğu yöneten değil, yoksulluğu ortadan kaldıracak, istihdam yaratacak projeleri üretip uygulayabilecek bir yönetim istiyoruz.

 

* Belediyeleri, halk için, kent halkıyla birlikte, demokratik bir şekilde yönetecek toplumcu bir yönetim istiyoruz.

 

* Halkın nabzını tutan, demokratik kitle örgütleriyle işbirliği yapacak ve demokratik kitle örgütlerinin projelerini destekleyecek başkan ve yönetim istiyoruz.

 

* Kentte yaşayan herkesin sağlıklı, ekolojik ve doğal ürünlere erişebilmesini ve tüketebilmesini sağlayacak bir yönetim istiyoruz.

 

  • Temizlik, kentsel atık toplama ve değerlendirmeyi en sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilecek bir yönetim istiyoruz.

 

* Ulaşımı ucuz ve güvenli bir şekilde sağlayabilecek, toplu taşımacılığa ve bisiklet yollarına ağırlık veren, kenti rahatlatacak  yönetim istiyoruz.

 

* Vatandaşın sağlıklı ve güvenli konutlarda yaşayabilmesini sağlayacak bir yönetim istiyoruz.

 

  • Halkın korku duymadan ve güven içerisinde yaşabileceği kent ortamını sağlayacak bir yönetim istiyoruz.

 

  • Kenti, çevresini, doğasını, tarihini koruyacak; betonlaşmaya, çarpıklaşmaya, görsel kirliliğe ve çirkinliğe karşı olan, kenti insanca yaşanabilir bir duruma getirebilecek düşüncede bir yönetim istiyoruz.

 

  • Vatandaşın kendine ve kentine yabancılaşmasını önleyecek bir yönetim istiyoruz.

 

  • Kültüre, sanata, spora, sosyal yaşama önem veren ve bu konularda gerekli yatırımları ve düzenlemeleri hayata geçirecek başkan ve yönetim istiyoruz.

 

  • Halkın dayanışmasını, örgütlenmesini ve üretkenliğini sağlayacak bir yönetim istiyoruz.

 

* Hayvan haklarına saygılı, hayvanların yaşam hakkını gözeten, onlar için sağlıklı barınaklar oluşturan bir yönetim istiyoruz.

 

Sözün özü; ruhu olan – şirin –  estetik – sosyal yaşamı canlı –  ulaşımı ucuz, kolay ve güvenli –  yeşil alanı bol –  musluklarından içilebilir suyu akan – sağlık hizmetleri yeterli – insanların mutlu ve huzurlu yaşadığı bir kent istiyoruz.

 

Umarım,  siyasi partiler; tüm bunları gerçekleştirebilecek, eğitimli, donanımlı, ufku geniş, vizyon sahibi adaylarla ortaya çıkarlar.

Yorumlar

  1. Halil İbrahim

    Üstad çok güzel yazmışsınız, ancak nerdeee böyle bir belediye başkan adayı, mevcut belediye başkanı üç dönemdir belediye başkanlığı yapıyor,vaat ettiği projelerin çoğunu gerçekleştiremediği gibi, Karabük ‘ü mahvetti,yeni aday olacaklarında vaat üstüne vaat vereceği, projelerin havada uçuşacağı, ancak hiçbirinin gerçekleşmeyeceği gün gibi ortadadır.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

BESYO’da Mezuniyet Heyecanı

Karabük Yayın: 13.06.2024 11:10
BESYO’da Mezuniyet Heyecanı

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında mezuniyet heyecanı yaşadı.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni Hamit Çepni Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan 133 öğrenci mezuniyet coşkusu yaşadı.

Hamit Çepni Konferans Salonunda düzenlenen mezuniyet programına Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Numan Bahadır Kayışoğlu, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan mezuniyet töreni tanıtım filmlerinin izlenmesi ile devam etti.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, spor alanında yapılacak çok iş olduğunu vurgulayarak, “Yeni teknikler, yeni yöntemler, yeni yollar, yeni keşifler yapmak zorundayız. Hala pek çok bulunmayan, bilinmeyen şey var. Bu alan son derece kıymetli, son derece değerli bir alan. Dolayısıyla bu alanda yeni ne yapabilirim? Kendimi nasıl geliştirebilirim? Ülkeme, milletime, devletime nasıl hizmet edebilirim diye mutlaka düşünmek ve bu yolda çok başarılı sporcular yetiştirmek gayretinde olmalısınız. Sizin hem kendi başarınız bu açıdan önemli hem de yetiştireceğiniz sporcularla ülkemizin spor alanındaki gelişimine katkı sağlamanız son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Mezun olan öğrencilere Karabük Üniversitesinin Mezun Bilgi Sistemine kayıt olmaları gerektiğini hatırlatan Rektör Kırışık, “Üniversitemizde ilişkilerimizin devamı olduğu kadar mezun bilgi sistemimize kaydolmanız da arkadaşlar son derece önemli. Çünkü biz bir sistem kurmaya çalışıyoruz hem okuyan öğrencilerimizin hem de mezun olan öğrencilerimizin bir arada birlikte çalışabileceği bir ekosistem kurmak istiyoruz. Bu ekosistemde size de çok kıymetli sorumluluklar veya size çok ciddi katkılar sunacak bir yapı ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.

Rektör Kırışık, mezunlarla üniversite arasındaki ilişkinin sürdürülmesi halinde kariyer buluşmaları ve kendilerini geliştirme fırsatlarının artacağını belirterek, “Kariyer buluşmalarında hem kendinizi nasıl yükseltebileceğinizin öğrenilmesinde hem de okuyan öğrencilerimizle ilişkilerinizin yeni bir safhaya gelmesinde size çok ciddi katkılar sunacak fırsatlar ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Son olarak mezunlara gelecek için iyi dileklerde bulunan Kırışık, “Bu süreçten sonra artık ülkemize, milletimize, devletimize çok daha fazla hizmet edebilecek, katkılar sunabilecek bir noktaya geldiniz. İnşallah bu noktayı bu bilinç ve duyarlılıkla sürdürmeye gayret etmenizi diliyorum. İnşallah yolunuz, bahtınız açık olsun. Ömür boyu mutlu olduğunuz, hayallerinize ulaşmak için çabaladığınız ve sizlerin de evlatlarınızı desteklediğiniz güzel bir hayat, faydalı ve yararlı bir ömür diliyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri takdim edildi.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu birincisi Emre Çelenk, ikincisi Sinem Karadağlı, üçüncüsü Onur Çağlar oldu.

Konuşmaların ardından öğrenciler, hep birlikte keplerini havaya fırlatarak mezuniyet coşkusunu yaşadı.