Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

NASIL BİR BELEDİYE YÖNETİMİ İSTİYORUZ ?

Manşet Yayın: 03.10.2023 11:15
NASIL BİR BELEDİYE YÖNETİMİ İSTİYORUZ ?

Önümüzde yerel seçimler var. Başkan adayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İşi sıkı tutanlar; ciddiyetle projelerini kamuoyu ile paylaşırken, partisinin oy oranına güvenenlerin proje üretmek gibi gibi bir dertleri yok! Bazıları, laf cambazlığı yapmayı yüksek perdeden konuşmayı, rakip olarak gördükleri isimlere çamur atmayı, kısır tartışmalara girmeyi tercih ediyor. Oysaki, halk başkan adaylarının projelerini görmek istiyor. Yaşadığımız kent için, doğru ismi hangi kriterlere göre belirleyeceğiz? Boyuna, posuna, külhanbeyliğine, mensubu olduğu partiye göre mi karar vereceğiz?

 

Hangi partiden olursa olsun, ülkemizde maalesaf; belediye hizmetleri ve uygulamalarında kamu ve toplum yararı değil, belli bir azınlığın yararı ön plana çıkmaktadır. Belediyeler bağlı oldukları siyasi partinin rant kapısı olmuştur.

Bunun sonucunda, kaynaklar farklı alanlara akıtılmış, betonlaşma, çarpıklaşma, görsel kirlilik iyice artmış, görüntü alanları engellenmiş, kentler birer çirkinlik abidesi durumuna getirilmiştir.

 

Genel anlamda bakıldığında, kentlerdeki belediye uygulamalarına ve hizmetlerine tam anlamıyla rantçı anlayışın ve rantçı politikaların egemen olduğu, İşin tuhafı, yasal düzenlemelerle de belediyelerdeki bu rantçı politikaların güvence altına alındığı kanaati hakim. Ülkemizde, birkaç belediye hariç, kentlerimizin çoğu halk için değil, rant için yönetilmektedir. Bunun sayısız örnekleri var. En baştada; rant uğruna göz yumulan çarpık yapılaşma geliyor.

 

Belediyeler marifetiyle, yoksulluğu ortadan kaldırmak yerine, yoksulluğu yöneten politikaların uygulandığına üzülerek şahit oluyoruz. Gıda yardımı, yakacak yardımı gibi…

 

Belediye başkan ve yönetimleri kent halkına doğru, açık ve net bir şekilde yaptıkları uygulamalar ile belediyelerin gelir ve giderleri hakkında hesap vermemektedir. “Ben yaptım oldu” anlayışı ile davranmaktadırlar. Hesap veren az sayıdaki belediyeyi tenzih ediyorum.

 

Peki, nasıl Bir belediyecilik,

nasıl Bir Belediye Başkanı ve Yönetimi İstiyoruz?

 

* Girişimci belediyeciliği ön plana çıkaran, halkın yararını gözeten, belediye gelirlerini de artıracak projeler üreten ve bunları hayata geçirebilecek, ufku geniş, vizyon sahibi bir belediye başkanı istiyoruz.

 

* Yapılacak işler, hizmetler, yatırımlar ve projeler için toplum yararını, planlamayı ve halkın görüş ve düşüncelerini ön plana alacak bir yönetim istiyoruz.

 

* Rant için değil, halk için çalışan bir belediye başkanı ve yönetim istiyoruz.

 

* Yoksulluğu yöneten değil, yoksulluğu ortadan kaldıracak, istihdam yaratacak projeleri üretip uygulayabilecek bir yönetim istiyoruz.

 

* Belediyeleri, halk için, kent halkıyla birlikte, demokratik bir şekilde yönetecek toplumcu bir yönetim istiyoruz.

 

* Halkın nabzını tutan, demokratik kitle örgütleriyle işbirliği yapacak ve demokratik kitle örgütlerinin projelerini destekleyecek başkan ve yönetim istiyoruz.

 

* Kentte yaşayan herkesin sağlıklı, ekolojik ve doğal ürünlere erişebilmesini ve tüketebilmesini sağlayacak bir yönetim istiyoruz.

 

  • Temizlik, kentsel atık toplama ve değerlendirmeyi en sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilecek bir yönetim istiyoruz.

 

* Ulaşımı ucuz ve güvenli bir şekilde sağlayabilecek, toplu taşımacılığa ve bisiklet yollarına ağırlık veren, kenti rahatlatacak  yönetim istiyoruz.

 

* Vatandaşın sağlıklı ve güvenli konutlarda yaşayabilmesini sağlayacak bir yönetim istiyoruz.

 

  • Halkın korku duymadan ve güven içerisinde yaşabileceği kent ortamını sağlayacak bir yönetim istiyoruz.

 

  • Kenti, çevresini, doğasını, tarihini koruyacak; betonlaşmaya, çarpıklaşmaya, görsel kirliliğe ve çirkinliğe karşı olan, kenti insanca yaşanabilir bir duruma getirebilecek düşüncede bir yönetim istiyoruz.

 

  • Vatandaşın kendine ve kentine yabancılaşmasını önleyecek bir yönetim istiyoruz.

 

  • Kültüre, sanata, spora, sosyal yaşama önem veren ve bu konularda gerekli yatırımları ve düzenlemeleri hayata geçirecek başkan ve yönetim istiyoruz.

 

  • Halkın dayanışmasını, örgütlenmesini ve üretkenliğini sağlayacak bir yönetim istiyoruz.

 

* Hayvan haklarına saygılı, hayvanların yaşam hakkını gözeten, onlar için sağlıklı barınaklar oluşturan bir yönetim istiyoruz.

 

Sözün özü; ruhu olan – şirin –  estetik – sosyal yaşamı canlı –  ulaşımı ucuz, kolay ve güvenli –  yeşil alanı bol –  musluklarından içilebilir suyu akan – sağlık hizmetleri yeterli – insanların mutlu ve huzurlu yaşadığı bir kent istiyoruz.

 

Umarım,  siyasi partiler; tüm bunları gerçekleştirebilecek, eğitimli, donanımlı, ufku geniş, vizyon sahibi adaylarla ortaya çıkarlar.

Yorumlar

  1. Halil İbrahim

    Üstad çok güzel yazmışsınız, ancak nerdeee böyle bir belediye başkan adayı, mevcut belediye başkanı üç dönemdir belediye başkanlığı yapıyor,vaat ettiği projelerin çoğunu gerçekleştiremediği gibi, Karabük ‘ü mahvetti,yeni aday olacaklarında vaat üstüne vaat vereceği, projelerin havada uçuşacağı, ancak hiçbirinin gerçekleşmeyeceği gün gibi ortadadır.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Alaplı’da bir gecede iki dükkan soyuldu

Zonguldak Yayın: 06.12.2023 00:48
Kaynak: İHA

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde iki ayrı dükkana giren hırsız, yaklaşık 10 bin lirayı çalarak kayıplara karıştı.

Edinilen bilgiye göre, Alaplı ilçesinde gece saatlerinde hırsız, kapıları zorlayarak manav ile bir dükkana girdi. Hırsız, kasalarda bulunan yaklaşık 10 bin lirayı alarak kayıplara karıştı. Bir gecede iki iş yerinin soyulması esnafı tedirgin ederken, polis olayla ilgili çalışma başlattı.

Paylaş: