Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Mevsimlik tarım çalışanlarına sıhhat taraması

Sağlık Yayın: 20.08.2023 04:48
İhlas Haber Ajansı

Şanlıurfa’dan Samsun’a fındık bahçesinde çalışmak üzere gelen mevsimlik tarım personellerinin sıhhat denetimleri, Sıhhat Bakanlığı Samsun Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’ne bağlı takımlar tarafından gerçekleştiriliyor. Çalışanlar kanser taraması, diş sıhhati, teneffüs işlevi üzere testlerden geçiyor. Hastalık kuşkusu olanlar ise ilgili hastanelere yönlendiriliyor.

Tekkeköy’ün Balcalı Mahallesi’nde kurulan sıhhat çadırında teste giren emekçilerin sıhhat denetimleri uzmanlar tarafından yapılıyor. Personellerin kaldıkları yerlere gidilerek kanser tarama aracının içerisinde göğüs kanseri taraması uygulanırken, kurulan çadırda çalışanların insülin kıymetlerine, uzunluk ve kilo endeksine, tansiyonlarına ve teneffüs durumlarına bakılıyor.

“Yapılan bu çalışmalarla yaklaşık 2 bin şahsa ulaşmayı hedefliyoruz”

Halk Sıhhati Hizmetleri Lideri Dr. Hatice Öz, “Mevsimlik tarım personellerinin ve ailelerinin sıhhat hizmetleri için sıhhat müdürlüğümüz taşınabilir gruplar kurdu. Taşınabilir gruplarımızca emekçilerinin ve ailelerinin sıhhat hizmetlerini nerelerden alacaklarını bilgilendirmek ve sıhhat taramalarını yapmak için buradayız. Sıhhat taramaları dahilinde, kanser taraması, ağız ve diş sıhhati taraması, kronik hastalık taraması yapmaktayız. Ayrıyeten kampları ziyaretlerimizde kan şekeri, tansiyon, boy-kilo ölçümleri yaparak işlev testi yapıyoruz. Çocuklara ağız diş sıhhati çerçevesinde ’flor jel’ uygulaması yapıyoruz. Emekçi ve ailelerin üreme sıhhati, bulaşıcı hastalıklar, etraf sıhhati mevzularında eğitim vererek bu hizmetleri nereden alacaklarını ve nasıl alacakları konusunda bilgilendiriyoruz. Yapılan bu çalışmalarla yaklaşık 2 bin şahsa ulaşmayı hedefliyoruz. Tespit ettiğimiz olaylar olursa da onları ilgili hastanelerimize yönlendiriyoruz. İlçe Sıhhat Müdürlüğü’müz aracılığı ile bu yönlendirmeleri yapmaktayız” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.