Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

’Meme sağlığında kendi kendine meme muayenesi ihmal edilmemeli’

Sağlık Yayın: 25.10.2023 16:36
İhlas Haber Ajansı
’Meme sağlığında kendi kendine meme muayenesi ihmal edilmemeli’

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, “Meme sağlığına düzenli dikkat etmek son derece önemlidir” dedi.

Liv Hospital Samsun Genel Cerrahi Uzm. Prof. Dr. Serdar Yol, meme sağlığının önemi ve meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

“Meme sağlığını korumak 6 adımda mümkün”

Meme kanserinin, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olduğunu ve erken teşhis edildiğinde tedavi şansı oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yol, “Bu nedenle meme sağlığına düzenli olarak dikkat etmek ve farkındalığı artırmak son derece önemlidir. Meme kanseri farkındalık ayı, toplumda meme sağlığı konusunda bilinci artırmak, erken teşhisin önemini vurgulamak ve destek vermek amacıyla düzenlenen önemli bir etkinlik dönemidir” diye konuştu.

“Kendi kendine meme muayenesi”

Meme kanserinin erken teşhis edildiğinde tedavi şansının oldukça yüksek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yol, “Meme kanserinin erken teşhisi için en etkili yöntemlerden biri kendi kendine meme muayenesidir. Her ay düzenli olarak meme dokusunda herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmek, kitleler veya anormallikler tespit etmek için önemlidir. Kendi kendine meme muayenesini nasıl yapacağınızı öğrenmek için doktorunuzdan veya sağlık uzmanından yardım alabilirsiniz” şeklinde konuştu.

“Meme tarama yöntemleri”

Meme taramasının, meme kanserini erken teşhis etmek için kullanılan önemli bir yöntem olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yol, “Meme taraması, genellikle mamografi adı verilen bir röntgen yöntemiyle yapılan bir taramayı içerir. Mamografi, kanser hücrelerini tespit etmek için meme dokusunun detaylı görüntülerini elde etmeyi sağlar. Meme taraması için uygun yaş aralığı ve sıklık, kişinin risk faktörlerine ve doktorun önerilerine bağlı olarak değişebilir” ifadelerini kullandı.

“Risk faktörleri, erken teşhis ve destek”

Meme kanserinde oluşabilecek risk faktörlerinden bahseden Prof. Dr. Yol, şunları söyledi:

“Meme kanserinin bazı risk faktörleri vardır ve bu faktörler meme kanseri riskini artırabilir. Yaş, genetik faktörler, ailede meme kanseri öyküsü, hormonal faktörler, obezite, alkol tüketimi gibi etkenler meme kanseri riskini artırabilir. Risk faktörlerini belirlemek ve kişisel riski değerlendirmek için doktorunuza danışmanız önemlidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, meme kanseri riskini azaltmada önemli bir rol oynayabilir. Dengeli ve besleyici bir diyet, düzenli egzersiz yapma, sağlıklı bir kiloyu koruma, alkol tüketimini sınırlama ve sigara içmemek gibi faktörler meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle düzenli meme taramaları ve kontrolleri yaptırmak önemlidir. Ayrıca, meme kanseri semptomlarından herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Erken teşhis, tedavi seçeneklerini ve yaşam beklentisini olumlu yönde etkileyecektir. Meme kanseri farkındalık ayı, bu konuda toplumda bilinç oluşturmayı, destek vermeyi ve kaynak sağlamayı amaçlar. Farkındalık etkinliklerine katılarak meme kanseriyle ilgili daha fazla bilgi edinebilir, destek gruplarına katılabilir ve meme kanseri hakkında doğru bilgileri yaymak için çevrenizde farkındalık oluşturabilirsiniz.”

“Tedavi edilebilir bir hastalık”

Meme sağlığına önem vermek, sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve düzenli taramalar yaptırmanın meme kanserinin erken teşhis edilmesi ve başarılı şekilde tedavi edilmesi için kritik öneme sahip olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yol, “Unutmayın, meme kanseri erken teşhis edilebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bilinçli olun, kendinizi düzenli olarak kontrol edin ve doktorunuzla meme sağlığınızı takip etmek için işbirliği yapın” açıklamasında bulundu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.