Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Macahel balı Anzer Balı’na rakip oluyor

Sağlık Yayın: 04.09.2023 00:24
İhlas Haber Ajansı
Macahel balı Anzer Balı’na rakip oluyor

Türkiye’nin birinci ve tek biyosfer rezerv alanı olan Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Macahel bölgesinde arıcılar dünyaca ünlü balın sağımına başladı.

Macahel Balı; İngiltere’de düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı bal müsabakalarından olan London International Honey Awards (LIHA) 2023’te ‘Altın Kalite Ödülü’ne layık görüldü. Varlıklı fauna ve florası ile dikkat çeken Macahel bölgesi, Türkiye’de bulunan 10 bin çeşit bitki tipinin 2 bin 727 çeşidini bünyesinde barındırıyor. Müdafaa altında olan bölgeye has saf Kafkas arı ırkından elde edilen bal, yöre halkının temel geçim kaynakları ortasında yer alırken, dünya çapında tescillenen Macahel Balı’nın ağaçlardaki karakovan ve meralardaki peteklerin sağımına başlandı.

Oldukça güç coğrafyaya sahip bölgede üreticiler arı kovanlarına ulaşmak içinde bin bir sıkıntı çekerken, bazen kayaların ortasından, bazen dik yamaçtan, kovanlara ulaşıyor. Bazen de metrelerce yükseklikte bulunan ağaçların zirvesinden karakovan ballarını topluyor. Bal, kalitesi ile Rize’nin Anzer Yaylası’nda üretilen dünyaca ünlü Anzer Balı’na da rakip gösteriliyor.

“Ödül sonrası balımız yok satıyor”

Sağım dönemini açtıklarını belirten Artvin Arıcılar Birliği Lideri İbrahim Durmuş, bölgeye has Macahel balının kalitesinin dünya çapında tescillenmesinden duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Durmuş “Tüm dünyanın bu yararlı ve doğal eserden haberdar olması ile yok satmaya başladık” sözlerini kullandı.

Üreticilerden Ersin Dalkıran ve İbrahim Kahya ise ” ’Güneş girmeyen meskene tabip girermiş’ derler. Biz de bu husus tam bilakis; bal giren konuta hekim girmez. Balının şöhretinin yalnızca bölgeyle sonlu kalmaması, tüm Türkiye ve dünyaya yayılması sevindirici. Bu gurur hepimizin. Taşıdığı eşsiz doğal hoşluklarla Mescitli (Macahel) apiterapi merkezi haline getirmeye çaba gösteriyoruz. Devlet büyüklerimizin de Macahel balını tercih etmesi bizi de keyifli ediyor” sözlerimi kullandı.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Spor Yayın: 18.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Samsunspor’da “Kurban Bayramı” nedeniyle geleneksel bayramlaşma töreni gerçekleşti.

Nuri Asan Tesisleri’nde yapılan bayramlaşma törenine Samsunspor Futbol Kulübü İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, Samsunspor Futbol Kulübü Operasyon Direktörü ve İcra Komitesi Üyesi Soner Soykan, TFF Bölge Müdürü Haluk Tan, İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Güven, Samsunspor Kulübü yönetimi, Samsunspor divan kurulu üyeleri ve taraftarlar katıldı.

Bayramlaşma töreninde konuşma yapan Samsunspor İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, “Samsunspor adına hepinizin bayramını kutlarım. İnşallah böyle nice bayramları Süper Lig’de olarak hep beraber kutlarız” dedi.

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Paylaş: