Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Dünya Miras Kenti, ODTÜ’nün Gözdesi Oldu

Safranbolu Yayın: 19.10.2022 13:17 |Güncelleme:22.10.2022 23:33
Yazar:
Dünya Miras Kenti, ODTÜ’nün Gözdesi Oldu

Mimari yapısı ile dikkat çeken Dünya Miras Şehri Safranbolu, Şehir ve Bölge Plânlama dersi gören Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin şehirleşme alanında çalışmak istediği örnek kent oldu.

Belediye Başkanı Mimar Elif Köse ile imar plânları hakkında görüşmek isteyen Şehir ve Bölge Plânlama bölümü 2. sınıf öğrencileri, Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya katıldı. Öğretim Üyeleri Stüdyo Koordinatörü Prof. Dr. Ela Babalık, Banu Aksel Gürün, Öğretim Üyesi Yalçın Demirtaş, Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Burak Büyük Civelek,  Araştırma Görevlisi Begüm Sakar, Araştırma Görevlisi Göksun Yıldırım ve Araştırma Görevlisi Aysun Altınok beraberinde yapılan toplantıya, Safranbolu Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Mimar Başak Dökmeci de eşlik etti. Belediye Başkanı’nın ve İmar ve Şehircilik Müdürü’nün öğrencileri bilgilendirmesinin ardından soru cevap kısmına geçildi.

Belediye Başkanı Elif Köse toplantının ardından yaptığı konuşmada, “Türkiye’mizin en popüler üniversitelerinden biri olan ve adından hep başarılarla söz ettiren ODTÜ’nün başarılı öğrencilerini ağırlamaktan mutluluk duyduk.” diyerek,  ekibe ilgileri için teşekkür etti.

Başkan Köse, Safranbolu’nun önemini ise şu sözlerle vurguladı: “Kent ölçeğinde korunan şehrimizin kıymetini sadece bizim değil, turistlerin; tarihçilerin, mimarların, akademisyenlerin, öğrencilerin yani birçok kesimin biliyor olması çok mühim.

Biz bu özel ilçede Belediyecilik yaparken sadece Belediyenin esas görevlerini yerine getirmiyoruz. Safranbolu’muzu, dokusunu koruyarak güzelleştirmeye çabalıyoruz. Yeşilleştirmeye, temiz tutmaya ve tarihini yansıtacak dokunuşlar yapmaya çalışıyoruz. Bakınız, görev yaptığımız süreçte imar ve şehircilik alanında oluşturduğumuz projelerin birçoğundan ödül aldık. Tarihi Kentler Birliği’nin her sene yaptığı yarışmalardan her sene ödül ile dönüyoruz.”

Restorasyon çalışmalarına dikkat çeken Belediye Başkanı Elif Köse, “Safranbolu’muzun girişindeki Kaya Erdem Caddesi’nin dış cephesi ne yazık ki kirli bir görüntü oluşturuyordu. Geçtiğimiz günlerde o bölgenin restorasyonuna başladık. Çalışmayı, Sadri Artunç Caddesi’nde sürdüreceğiz. Safranbolu’muz hak ettiği güzelliğe kavuşacak” diye konuştu. (Nurettin Acar)

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Trendyol 1.Lig: Giresunspor: 0 – Adanaspor: 1

Spor Yayın: 05.03.2024 12:48
İhlas Haber Ajansı

Trendyol 1. Lig’in 25. haftasında Giresunspor, konuk ettiği Adanaspor’a 1-0 mağlup oldu.

Maçtan dakikalar

15. dakikada Adanaspor’da Fatih, orta sahadan hızla gelerek ceza sahası dışından kaleyi denedi ve çektiği şut kalenin sol üst köşesinden ağlarla buluştu. 0-1

26. dakikada Adanaspor’da Fernandes, ceza sahası sol çaprazdan kaleyi görerek şutunu çekti, kaleci Erkan uzanarak topu kurtardı.

66. dakikada Furkan, sol kanattan gelerek ceza sahası köşesinden yaptığı şutta kaleci Ferhat, uzanarak gole izin vermedi.

85. dakikada hızlı gelişen Giresunspor atağında Faruk Can’dan pasını alan Muhammet, ceza sahası köşesinden sert bir şut çekerken top üst direğe de çarparak dışarı çıktı.

Hakemler: İlker Yasin Avcı, Gökmen Baltacı, Cem Özbay, Süleyman Soyutürk

Giresunspor: Erkan, Faruk Can, Kadir, Mehmet, Talha (Ali Emirhan dk. 79), Ertuğrul, Enishan (Kasım Alperen dk. 79), Anıl Yiğit, Furkan, Şahin, Mert Han (Muhammet dk. 69)

Yedekler: Göktan, Alperen, Fatih, Arda, Şenel Hami, Ahmet Lütfü, Emre

Teknik Direktör: Serhat Güller

Adanaspor: Ferhat Kaplan, Hüseyin, Evren, Fatih, Feyzi (Ferhat Katipoğlu dk. 70), Diakite (Harun dk. 70), Mehmet, Dabo (Burhan dk. 90+4), Oberlin (Metehan dk. 70), Muhammed (Yepie Yepie dk. 46), Fernandes

Yedekler: Ahmet Said, Lukaku, Hıdır, Cem,

Teknik Direktör: Mustafa Kemal Kılıç

Gol: Fatih Kurucuk (dk. 15) (Adanaspor)

Sarı Kart: Mert Han Kurt, Kasım Alperen Köşger (Giresunspor), Abdoulaye Dabo (Adanaspor)

Paylaş: