Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Çocukların açık hava aktivitelerinde güvenliği ön planda tutulmalı

Sağlık Yayın: 17.08.2023 08:12
Kaynak: İHA
Çocukların açık hava aktivitelerinde güvenliği ön planda tutulmalı

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Taneri, çocukların dışarıda oynarken inançta kalabilmeleri için ailelerin onları nezaret altında tutmaları gerektiğini belirterek çeşitli ihtarlarda bulundu.

Açık havada oynarken çocukların daima olarak müşahede altında tutulmasının değerli olduğunu söz eden Medicana International Samsun Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Taneri, “Bu sayede ani tehlikeler evvelden fark edilebiliyor. Oyun alanının düzgün incelenmesi de büyük bir kıymet taşıyor. Oyun ekipmanlarının sağlam olması, yüzey tabanın düşmeleri emebilecek nitelikte olması gerekiyor. Bisiklet, paten üzere aktivitelerde gözetici ekipman kullanılmalı. Kask, dirsek ve diz koruyucuları üzere ekipmanların kullanılması, mümkün yaralanmaların azaltılmasına yardımcı olabilir” dedi.

Sağlıklı gelişim için öneriler

Uzm. Dr. Taneri, sıcak havalarda çocukların daha süratli susadığına dikkat çekerek, “Düzenli aralıklarla su içilmeli. Güneş ışınlarının ziyanlı tesirlerinden korunmak için güneş kremi, şapka ve güneş gözlüğü kullanımı teşvik ediliyor. Çocukların yaşlarına ve yeteneklerine uygun aktivitelerin tercih edilmesinin hem eğlenceyi sağlayacağı hem de riskleri minimize edecektir. Acil durumlar için temel birinci yardım bilgilerine sahip olmanız değerli. Yaralanma yahut kazalarda süratli ve hakikat müdahale hayatidir. Ayrıyeten, çocuklara inançlı oyun kurallarının öğretilmesinin, paylaşmayı, sırayla oynamayı ve arkadaşlara hürmet göstermeyi teşvik edecektir. Toplu alanlarda hijyenik davranışların öğretilmesi de unutulmamalı. Ellerin sık sık yıkanması ve öksürürken ağızın kapatılması üzere hijyen kurallarının öğretilmesi gerektiği vurgulanıyor. Ailelerin, çocukların kendilerine her an ulaşabilecekleri bir bağlantı tekniği bulundurması da öneriliyor. Gerektiğinde irtibat kurabilmenin değeri üzerinde duruluyor. Çocukların açık havada inançlı ve keyifli vakit geçirmeleri için bu teklifleri göz önünde bulundurmanın, çocukların sıhhat ve güvenliği konusundaki sorumluluğun yerine getirilmesine katkı sağlayacaktır. Son olarak açık havada keyifli vakit geçirmek için alınacak tedbirler, çocukların güvenliği ve sıhhati açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Böcek sokmaları ve kene ısırmaları konusunda aileler şuurlu olmalı, bu şekil bir olay yaşandığında kesinlikle işin uzmanından dayanak alınmalı” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”