Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bu türbenin tarihini kimse bilmiyor

Turizm Yayın: 22.09.2023 12:08
Yazar:
Bu türbenin tarihini kimse bilmiyor

Tokat’ta ‘Gıj Gıj’ tepesi olarak bilinen tepeye adını veren türbe gizemini koruyor.
Halk arasında söylenenlere göre Malazgirt savaşından önce Horasan’dan Tokat’a yerleşen asıl adı Hasan olarak bilinen ‘Gıj Gıj Baba’, ismi ve tepede yer alan mezarı ile dikkat çekiyor. ‘Gıj Gıj Baba’ isimi ise türbe de yatan kişinin giydiği ayakkabının çıkardığı sesten dolayı ‘Gıj Gıj’ lakabını aldığı söyleniyor. Geçtiğimiz yıllarda restorasyonu yapılan türbenin inşa tarihi ise bilinmiyor. Şehre hakim bir noktada bulunan türbe bulunduğu tepeye de adını veriyor. Gıj Gıj tepesine otomobille çıkılarak birkaç kilometre yürüdükten sonra türbeye ulaşılabiliyor. Türbenin restorasyon çalışmalarından sonra ortaya çıkan bir rivayetten dolayı ziyarete gelen ziyaretçilerin taş bırakarak dilekte bulundukları iddia ediliyor.

“Burada yeni bir rivayet ortaya atılmış”
Şehre en hakim noktada türbenin bulunduğunu belirten Ahmet Dursun,” Gıj Gıj Baba olarak bilinen kişinin türbesinde bulunuyoruz. Gıj Gıj baba Malazgirt savaşından önce bu topraklara gelmiş. Ayakkabısından çıkan seslerden dolayı ona Gıj Gıj lakabını takmışlar. Çok gizemli bir zat olarak biliniyormuş. Anadolu’nun İslamlaşması ve Türkleşmesi için buraya gelmiş. Şu an şehre hakim bir noktada türbesi bulunuyor. Bir kaç yıl önce de burada restorasyon çalışmaları olmuş türbesini yenilemişler. Türbenin kaç yılında yapıldığını kimse bilmiyor. Mezarın restorasyon çalışmalarının bitmesinin ardından burada yeni bir rivayet ortaya atılmış. Mezarın üzerine yâda türbenin etrafına taş koyulduğu zaman 40 gün sonra gelindiğinde taş durmuyorsa kişinin zengin olacağı söyleniyor” şeklinde konuştu. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Organize suç örgütüne 12 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 4 kişi tutuklandı

Gündem Yayın: 25.02.2024 04:00
İhlas Haber Ajansı

Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince 12 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden adliyeye sevk edilen 4 kişi tutuklandı.

Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Kastamonu İl Jandarma Komutanlığınca yürütülen 4 aylık takip neticesinde Kastamonu, Balıkesir ve Aydın merkezli olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Samsun, Karabük ve Zonguldak’ta eş zamanlı operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonlarda organize suç örgütü üyelerinin sözde kuyumculuk adı altında faaliyet gösterdikleri, kredi kartı borcunu ödeyemeyen ve nakit para talebi olan mağdurlardan belirli bir komisyon karşılığı farklı şirketlere ait POS cihazlarını da kullanarak halk arasında ‘kredi kartına takla attırmak’ tabiri ile bilinen yöntemle ödemelerini sağladıkları, paravan şirketler kurarak bankalardan POS cihazları temin ettikleri ve suç örgütü elebaşı ile örgüt üyeleri arasında suçta kullanılan POS cihazlarını karşılıklı kargo ile gönderdikleri tespit edilen örgüt elebaşı Ömer Çınar’ın da içerisinde olduğu 21 şüpheli yakalandı. 12 ilde ve 35 adreste eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda yakalanan şüphelilerden adliyeye sevk edilen M.K., M.C., T.A. ve O.E. tutuklandı. Örgütün elebaşı olduğu değerlendirilen Ömer Ç. ile diğer şüphelilerin ise jandarmadaki işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

Ayrıca MASAK ve Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan ortak analizler sonucu 14 paravan şirkete ait banka hesaplarında 980 milyon TL’lik işlem hacmi ve 105 milyon TL’lik haksız kazanç elde edildiği tespit edildi. Bu çerçevede şüpheliler hakkında suçtan kazanılarak elde edilen mal varlığı değerlerine yönelik şüpheli banka hesaplarına, ele geçirilen nakit para ve 1 adet lüks marka araca el konuldu.