Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

21 günlük yürüyüşünün ardından Rize’ye ulaştı

Türkiye Yayın: 28.07.2023 11:08
21 günlük yürüyüşünün ardından Rize’ye ulaştı

Emekli olduktan sonra Türkiye’yi dolaşmaya karar veren Necip Kökerer, 21 günlük yolcuğunun ardından Rize’ye ulaştı.
İstanbul’da yaşayan 54 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası Necip Kökerer, geçtiğimiz yıl emekli oldu. Emekli olduktan sonra arkadaşlarıyla beraber spor yapmaya başlayan Kökerer, “Yürümenin Felsefesi” adlı kitabı okuduktan sonra yürümeye karar verdi. Kökerer, 15 kilogramlık çantasını sırtına yükleyip Türkiye’yi dolaşmak için yola çıktı. Yalova’dan başladığı yürüyüşte 21 günlük yürüyüşünün ardından Rize’ye ulaştı. Yürüyüşünün ilk etabını Rize’de bitiren Kökerer, Türkiye’yi yürüyerek dolaşmak istiyor.

“Tam bugün 21 gün oldu ve Rize’ye ulaştım”
21 günlük yürüyüşünün ardından Rize’ye ulaştığını ifade eden Necip Kökerer, “Yürüyüşe 21 gün önce Yalova’da başladım. 2-3 senedir bunun hazırlığını yapıyordum. Hedefim Türkiye’yi 4 etapta yürüyerek bitirmek. İlk etabı Yalova’dan başlayarak Artvin’e kadar Karadeniz sahilini yürümekti, süreyi ayarlayamadım Artvin kaldı. Hayırlısı oldu. Çünkü İspir’den Artvin’e yürüyeceğim. Yaklaşık bin 300 kilometre gittim. Bunun 900 kilometresini 21 günde yürüdüm. Günlük 40-42 kilometre yol yürüyorum. Tam bugün 21 gün oldu ve Rize’ye ulaştım” ifadelerini kullandı.

“Benim kadar olmasa da yürüyüş yapılmasında yarar var diye düşünüyorum”
Yolda geçirdiği zorlukları ve hatıralarını anlatan Kökerer, güneşin kendisini zorladığını belirterek, “Ciddi manada bir sorun yaşamadım fakat güneşle alakalı sahil biraz beni zorladı. Giresun etabı beni çok zorladı. Yatmayla alakalı çadır kurmakta zorluk yaşadım. Çünkü her sabah 5’de kalkmam lazımdı, ki günlük 40-42 kilometre yol alayım. Ben bir köyde camide kaldım. İki tane genç bana eşlik etti. Camide onlarla beraber gece 2’ye kadar muhabbet ettik. Benimle çok ilgilendiler. O günden bugüne beni her gün sırayla arıyorlar ‘Neredesin?’ diye. Bartın’da bir dağa çıkıyordum, 2-3 dönümlük bir arsa evi olan bir amca beni durdurdu ve ‘Ne yapıyorsun?’ dedi. Şok oldum, o 2-3 dönüm arsada yaşayan amca ‘Ben 70 yaşındayım, senin yaptığını yapmak isterdim. Ömrüm burada geçti’ dedi. Hepimiz bir hapishanedeyiz ve inşallah hepimiz zincirlerimizi kırarız. Benim kadar olmasa da yürüyüş yapılmasında yarar var diye düşünüyorum. Ne kadar yapabileceğimi bilmiyorum ama düşüncem 1-2 sene içince Türkiye’yi yürüyerek bitirmek” diye konuştu.

“Tamamen ülke sevdası için yürüyorum”
Kitaptan esinlenerek yürümeye başladığını söyleyen Kökerer, “Tamamen ülke sevdası için yürüyorum. ‘Yürümenin Felsefesi’ kitabından esinlendiğim bir şey. Nasıl büyük bir yürüyüş yapabilirim, nasıl kendi felsefemi yapabilirim diye düşündüm. Buna en uygun şeyin de Türkiye’yi harita üzerinde yürümek olduğunu düşündüm” diye konuştu. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

120 sporcunun katıldığı tenis turnuvası sona erdi

Bolu Yayın: 21.05.2024 00:48
İhlas Haber Ajansı
120 sporcunun katıldığı tenis turnuvası sona erdi

Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Tenis İl Temsilciliği tarafından düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı Tenis Turnuvası sona erdi. 120 sporcunun katıldığı turnuvada dereceye giren tenisçilere ödülleri törenle verildi.

Abant Tenis İhtisas Kulübü kortlarında gerçekleştirilen turnuva yoğun katılımla gerçekleştirildi. 6 kategoride mücadele eden sporcular dereceye girebilmek için ter döktü. Müsabakaların final mücadeleleri sonunda 1 ve 2’nci olan sporcular belli oldu. Turnuvanın ödül töreni Abant Tenis İhtisas Kulübü’nde gerçekleştirildi. Törene Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, Spor Şube Müdürü Kubilay Kalaycıoğlu, Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Beykoz, sıra sporcular ve yakınları katıldı.

“Kulübümüz ve sporcularımız büyük bir aile olmuştur”

Bolu Tenis İl Temsilci ve Kulüp Başkanı Ahmet Ulusoy, “Düzenlediğimiz turnuvalar, bu sporcuları yukarıya çıkarmak için atılan önemli adımlardır. Kulübümüz ve sporcularımız büyük bir aile olmuştur. Turnuvaya katılan tüm sporcularımıza ve ailelerine teşekkür ederim” dedi.

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen ise turnuvanın düzenlenmesine emeği geçenlere teşekkür ederken, sporun yaşam biçimi haline getirilmesi temennisinde bulunarak, dereceye giren sporcuları tebrik etti. Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler de Bolu’da tesisleşme oranının arttığını ifade ederek, tenisin geldiği noktanın da çok önemli olduğunu söyledi. Güler, sporcuları ve turnuvada emeği geçenleri tebrik etti.