Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Yol Çalışmalarına Tepki

Gündem Yayın: 08.08.2022 13:26
Yol Çalışmalarına Tepki

Karabük’te Kavşak Projesi çalışmaları başlaması  şikayetleri  de beraberinde getirdi. Proje kapsamında  Karayolları tarafından Namal Kavşağı ve Karabük Belediyesi’nce başlatılan  Balıklar Kayası mevkii Karabük Safranbolu Karayolunda yapılan yol çalışmalarına araç sahipleri ve vatandaşlar tepki göstererek, yetkililere sitem ettiler.  Ancak bu sitemin ve tepkinin yersiz olduğunu düşünen bir kesim de yapılan projeyi desteklerken, “Karabük’ün yıllardır kangren haline dönüşen trafik sorununu çözmek için de bu projenin mutlaka yapılması gerektiği” şeklinde görüş beyan ettiler.

Öğlebeli Mahallesinde bulunan Devlet Su İşlerinin (DSİ) bulunduğu alanda Karayolları tarafından  başlanan proje kapsamında traşlama çalışması yapılırken, yine Namal kavşağındaki yol  çalışmalarını da karayollarının yaptığı belirtildi.  Balıklar Kayası Karabük Safranbolu karayolundaki alt geçit çalışmalarını ise Karabük Belediyesinin yaptığı bildirildi. Karabük Belediyesinin bu alanda yaptığı çalışmanın 3.5 ay gibi bir sürede bitirilmesinin amaçlandığı da edinilen bilgiler arasında. Karayollarına ait bölümlerdeki çalışmaların ise yıl sonunda kadar bitirilmesinin hedeflendiği öğrenildi.

Öte yandan Balıklar kayası mevkii Karabük Safranbolu Karayolunda devam eden çalışmalar nedeniyle trafik akışı Kastamonu yolu 100. Yıl mevkiinden sağlanırken, 5000 Evler mahallesinde gidecek olan vatandaşların ise 5000 Evler mezarlığı yolunu kullandığı ifade edildi.

Araç sürücülerinin tüm bu tepkilerine rağmen, projenin bitmesi ile Karabük’ün en az 50 yıllık trafik  probleminin çözüleceği ifade edilirken, tepkilerin yersiz olduğu, yapılan tüm bu çalışmaların Karabük halkını daha rahat bir ulaşım imkanına kavuşturmak için yapıldığı belirtildi.

Bilindiği gibi Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin Bağ-Essan’dan başlayarak Balıklar kayası Karabük Safranbolu Karayolunda  biten kesintisiz ulaşım projesi seçim beyannamesinde yer alırken, AK Parti’nin kavşak projesi seçim beyannamesinde yer alıyordu.  Her iki kurumda eş zamanlı olarak projenin startını verirken,  çalışmalar işbirliği içersinde yürütülüyor. (Nurettin Acar)


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bozkan, “Eğitimde Türkiye’de ilk çeyrekteyiz”

Zonguldak Yayın: 25.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Bozkan, “Eğitimde Türkiye’de ilk çeyrekteyiz”

Zonguldak il Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, eğitim ve yatırımlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Zonguldak il Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, Gazeteciler Cemiyeti’ni (ZGC) ziyaret etti. Gazetecilere açıklama yapan Bozkan, “Kazasız belasız eğitim öğretim yılını kapattık. Yaklaşık on bin çalışanımızla beraber huzurlu bir eğitim öğretim yılı geçirip çok şükür ciddi bir sorun yaşamadık. Eğitim öğretim yılı boyunca Aralık ve Kasım ayında yaşadığımız bir afet oldu. Orada çatılarımız uçtu. Devletin hızlı refleksiyle en hızlı şekilde giderdik. Onun dışında hani bu eğitim öğretim yılında önemli diyebileceğimiz herhangi bir sorun yaşamadık İnşallah önümüzdeki yıllarda hep beraber hayırlı hizmetler veririz. Hayırlı işler yaparız. Tatil sezonunda yatırım için gelecek ödeneğin tamamını kullanacağız. Kaç okulda onarım ve bakım yapılacağı ile ilgili acil çıkabilecek, anlık çıkabilecek yatırımlar nedeniyle kaç okulda yatırım yapılacağı İle ilgili veremiyorum. Onarım ve bakımları eylül ayında öğrencilerimiz geri dönünceye kadar tamamlayacağız” dedi.

Eğitim başarısında Türkiye’de ilk çeyrekte olduklarını ifade eden Bozkan, “Böyle keskin çizgilerle bir rakam belirtemiyorum. Fakat mükemmel de sıra yok. Biz en iyi olma tarafındayız. Ama keskin bir rakam vermem mümkün değil yüksek verilerle. Bu doğru olmaz. Bildiğimiz bir şey var Zonguldak eğitim başarısında Türkiye de ilk çeyreğin içinde. Eğitim öğretim yılı içinde TÜBİTAK’ta çok güzel projeler yapıldı. Bir ekibimiz Türkiye ikincisi oldu. Zonguldak Belediyesi’yle Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklaşa engelsiz yaşam merkezinde düzenledi. Çalışmaları sonucunda teknoloji tasarım alanında Türkiye ikincisi oldu. Yine bir okulumuz kimya projesinde jüri özel ödülüne layık görüntü. Önümüzdeki yıllarda marka olmayı, teknoloji tasarımla ilgili yapılacak projelerde yazılım projelerinde planımız, programımız, marka şehir haline gelmek. Hatırı sayılır bir öğretmen açığımız yok. Sadece özel eğitim alanında açığımız var bazı branşlarda fazlamız var. Anlık açıklar oluşabilir. Bunlar giderilir. Sınıf öğretmenliğinde merkez ilçede açığımız var. Çok ciddi bir açığımız yok. Bu da emekli olanlardan kaynaklanıyor. Edebiyat öğretmeni fazlalığı var. Önümüzdeki yıllar bunlar tamamlanacak. Bilindiği üzere Yayla Okulunun yıkımı ile ilgili bir mahkeme süreci başladı. O mahkemenin sonuçlanmasını beklemek yerine Milletvekilimiz Muammer Avcı’nın öncülüğünde kolejin altında dört buçuk dönüme yakını bir arazi var. Şu anda zemin etüdü yapılıyor. İnşallah bu yaz ihalesini yapıp 24 derslikli Yayla Ortaokulunun yaptıracağız. Mahkeme süreci devam ettiği için ve bilirkişi raporu dayanıklı değildir İhtimali üzerine Yeni gayda okulun temelini atmaya hazırlanıyoruz. Kız Meslek lisesi kesinlikle yıkılmayacak ve kalıcı olarak kalacak. Kız Meslek lisesi için restorasyon, güçlendirme ihalesi başlayacak en kısa zamanda. Uzun zamandır yapımı devam eden Bahçelievler İlkokulu önümüzdeki 2024-2025 eğitim öğretim yılında eğitim öğretime açacağız. Halk Eğitim Merkez binası yapılan binaya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yeni eğitim öğretim yılında taşınacağız 69 Ambarları mevkiinde Bilim Sanat Merkezi olarak yapılan binaya Rehberlik Araştırma Merkezleri, özel eğitim anaokulu, İki katı halk eğitim merkezidir. Hemen Milli Eğitim Müdürlüğümüz binasının yanındaki binaya. Onların geçişi de önümüzdeki eğitim öğretim yılında gerçekleşecek” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık ve gazetecilere görevlerinde başarılar dileyerek, “Çok zor ve meşakkatli bir göreviniz var. Allah yardımcınız olsun” dedi.