Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Yeniceli Öğrencilerin LGS Tercih Başarısı

Gündem Yayın: 26.07.2023 15:51
Yeniceli Öğrencilerin LGS Tercih Başarısı

LGS’de tercih süreci sona ererken,  Yenice İlçesinde 7 Öğrenci Fen Liselerine 24 öğrenci de nitelikli okullara yerleşti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çorbacı, Yenice ilçesinde  sınava giren öğrencilerin  geçmiş yıllara oranla büyük bir başarıya imza attığını söyledi.

Toplamda 31 öğrencinin  fen liseleri ve nitelikli okullara yerleşmeyi başardığını ifade eden Çorbacı, ” Bu yılki LGS’de ilçemiz adına gurur verici bir performans sergilendi. 7 öğrencimiz fen liselerine, 24 öğrencimiz ise nitelikli okullara yerleşmeye hak kazandı. Geçmiş yıllara kıyasla gözlemlenen bu artış, öğrenci ve eğitimcilerimizin özverili çalışmalarının bir göstergesi oldu. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte LGS tercih ve yerleştirme işlemleri, yayımlanan takvime göre devam etmektedir. Öğrencilerimizin mağdur olmamaları için süreci takip etmeleri gerekmektedir. Okul yöneticilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin büyük gayret ve destekleri sayesinde bu başarı elde edilmiştir. Bu vesileyle emeği geçen herkese gönülden teşekkür ederim. İlçemizdeki başarı grafiğinin artması bizi çok mutlu etmiştir. Yenice eğitim camiası olarak aynı azim ve kararlılıkla çalışmaya devam ederek ilçemizdeki başarı grafiğini daha da yukarılara çıkarmayı hedeflemekteyiz. LGS’de başarı gösteren öğrencilerimize tekrar tebrik eder, tüm öğrencilerimizin yeni eğitim öğretim hayatlarında başarılar dilerim”  dedi. (Haber Merkezi)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ekonomi Yayın: 22.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ordu’da hür piyasada fındık fiyatları 100 lira düzeyine ulaşırken, üreticiler fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “Serbest piyasa süratli bir halde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta birtakım noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz, bu yükseliş devam edecektir” dedi.

Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı Ordu’da hür piyasada fiyatlar 100 lira düzeylerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükseliş süratli bir biçimde devam edecektir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında özgür piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın müddettir fındık pazara iniyor, hür piyasa süratli bir biçimde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta kimi noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize bilhassa hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ formunda açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, muhtaçlığı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira düzeylerinde olan fındık fiyatları süratli bir halde yükselecek” diye konuştu.

“Ciddi bir talep var, fındık yok satıyor”

Bu yıl rekoltenin düştüğünü ve Türk fındığının kalitesinin öbür ülkelere nazaran çok yüksek olduğunu aktaran Soydan, “Bahçede görülen fındık ağustos ayında harmana gelmedi. Yani genel bir rekolte düşüşü var. Bu düşüş karşısında nitekim ülkemizde üretilen fındığa da önemli bir talep var. Fındık çok kıymetli bir ihracat eseri. O açıdan fındık yok satıyor. Üreticinin bu günlerdeki fiyatlar, hasattan çabucak sonra bekledikleri fiyatlardı. En azından fındığını elinde bulunduran üreticilerimize yüksek fiyattan sağma fırsatı doğdu” sözlerine yer verdi.

“Verim ve kaliteyi arttırmamız lazım”

Serbest piyasada oluşan fiyatların 2024 yılı dönemini da olumlu istikamette etkileyeceğini aktaran Soydan, “Talebin ağır olduğu Türk fındığının yerini öbür bir ülkenin fındığının dolduramayacağını açıkça görüyoruz. Onun şuan oluşan fiyatların, gelecek dönem daha da âlâ olacağını düşünüyoruz. Bizim de fındığımıza en düzgün formda bakarak, randıman ve kaliteyi arttırmamız lazım” biçiminde konuştu.

Zeynep Şahin isimli fındık üreticisi oluşan 100 TL’lik fiyatın kendisi için yetersiz olduğunu, bu sebeple mahsulünü depoda bekleteceğini söyledi. Şahin, “Şu anda piyasa yeterli üzere lakin ileride daha güzel olacak üzere. Bu sene kayıp var, yaklaşık 1 ton eserimiz olur” biçiminde konuştu.

İsmet Sırtbaşı isimli üretici de kimi manavlarında fındığın 105 liradan da alıcı bulduğunu söyledi. Piyasada fındığın biraz daha yükselmesini beklediğini belirten Sırtbaşı, sonrasında ise depolayacak yeri olmadığı için satacağını tabir etti.