Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Vatandaşın Gündemi Hayat Pahalılığı!..

Manşet Yayın: 22.02.2024 14:56
Vatandaşın Gündemi Hayat Pahalılığı!..

31 Mart’ta yapılacak Yerel seçimlere 38 gün kala, adaylar meydanlarda bol keseden sallarken, vatandaşlar ise adeta isyan ederek ekonomiden ve hayat pahalılığında dert yanıyor.

31 Mart tarihinde yapılacak olan seçimlere 38 gün gibi bir süre kalırken, adaylar çarşı pazar dolaşmaya devam ediyor. Karabük’ün hemen her caddesinde ve sokağında bir adaya ya da siyasiye  rastlamak mümkün. Adaylar meydanlarda seçim vaatlerini sıralarken, vatandaşların tek gündemi ekonomi ve geçim sıkıntısı. Hayat pahalılığının her geçen gün arttığı ve buna paralel olarak alım gücünün de düştüğü bir dönemde vatandaşların artık hiç bir siyasi partiye güvenmemeye başladığı görüldü.

YAPILAN ZAMLAR CEBE GİRMEDEN ERİDİ

Aday adaylarının boş vaatlere meydanlarda dolaştığını ifade eden bir çok vatandaş, “Eskiden zengin, orta halli ve fakir ayrımı yapılırdı ama şimdi sadece zengin ve fakir kaldı, orta hallide kalmadı. Fakir tam fakir, zengin tam zengin oldu  Maaşlara yapılan zamlar daha cebe girmeden eridi. Temel gıda ürünlerine gelen zamlarla alım gücü düştü. Artık gıdaya erişim her geçen gün daha da güçleşiyor. Siyasiler vatandaşlardan oy isteyeceğini vatandaşın cebini düşünsünler,  vatandaşların yaşam koşullarını nasıl daha çok   iyileştirebiliriz diye düşünsünler, öyle bol keseden boş vaatlerle karın doymuyor. Seçimden önce geçim derdindeyiz, hayat pahalılığı ortada, iki yakamızı bir araya getirmeye çalışıyoruz. Vatandaş olarak hayat pahalılığından dolayı geçinemiyoruz. Gerek fırsatçı deyin gerekse başka bir isim verin market raflarındaki ürünlerin fiyatları durmak bilmiyor. Maaşlara zam yapılıyor bir saat sonra market etiketleri değişmeye başlıyor. Bu memlekette meyve bile lüks hale geldi. Pazar  tezgahlarında etiketler de satılan ürünlerde ortada. İlk önce  yaşanan ekonomik krize ve hayat pahalılığına çözüm bulsunlar” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

“AKARYAKITA SÜREKLİ ZAM GELİRKEN ENFLASYON NASIL DÜŞECEK?”

Üretimde ve nakliyede önemli bir maliyet unsuru olan akaryakıtın litre fiyatının son gelen zamlarla birlikte 40 TL’yi aşmasının tüm ürünlerdeki fiyat artışını tetikleyeceği ifade edildi. Bu  artışlara ilave olarak bir de döviz kurundaki artış eklendiğinde başta akaryakıt olmak üzere diğer kalemlerde fiyat artışlarının önümüzdeki günlerde devam edeceği belirtiliyor. Bununla birlikte enflasyondaki artışında süreceği ve vatandaşın alım gücünün daha da aşağıya düşeceği ifade ediliyor.  (Ramazan Öztürk)


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç hırsızlığından aranıyordu: Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanırken yakayı ele verdi

Kastamonu Yayın: 18.06.2024 00:52
İhlas Haber Ajansı

Kastamonu’da araç hırsızlığından aranan şahıs, ehliyetsiz ve alkollü araç kullanırken yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu Emniyet Müdürlüğü Araç İlçe Emniyet Amirliği ekipleri, dün ilçede iki aracın çalındığı ihbarı üzerine harekete geçerek geniş çaplı çalışma başlattı. Ekipler, yaptıkları çalışma sonucu araçları terk edilmiş halde buldu. Hırsızlığı M.G. isimli şahsın gerçekleştirdiğini tespit eden polis ekipleri, şüpheliyi Araç ilçesinde başka bir aracı kullanırken yakaladı. Ekiplerin yaptığı kontrollerde şüphelinin 1,90 promil alkollü olduğu, ayrıca ehliyetinin de bulunmadığı belirlendi. M.G.’ye ehliyetsiz ve alkollü araç kullanmaktan toplam 40 bin 468 lira para cezası uygulayan ekipler gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şahıs çıkarıldığı mahkemece ‘hırsızlık’ suçundan tutuklandı.