Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Vali Fuat Gürel, Karabük’ün kuruluşunu kutladı

Gündem Yayın: 02.04.2019 13:56
Yazar:
Vali Fuat Gürel, Karabük’ün kuruluşunu kutladı

Türkiye’nin ilk Ağır Sanayisi olan Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (KARDEMİR) AŞ’nin temellerinin atılışı ve Karabük’ün kuruluşunun 82. yıldönümü nedeniyle vali Fuat Gürel bir kutlama mesajı yayımladı.

Vali Gürel mesajında şunları söyledi:

“Bugün Büyük ve Güçlü Türkiye’nin temellerinin atıldığı, Cumhuriyetin ilk yıllarında iktisadi bağımsızlığımızın en önemli unsurlarından yerli ağır sanayimizin ilk işletmesi “Fabrikalar Kuran Fabrika” ünvanıyla ülkemizdeki sanayi hareketinin öncüsü ve okulu olan Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarının temelinin atıldığı ve Cumhuriyet kenti Karabük’ün doğuşu ve Kuruluş Günü’dür.

Karabük, 20. Yüzyılın sanayi şehri, 21. Yüzyılın sanayi, turizm, bilim ve eğitim şehri olarak yurdumuzun hemen hemen her köşesine emeğin mührünü vurmuş olup, kuruluşunu kutlayan tek ildir.

Birçok medeniyetin yerleşim alanı olmuş Karabük her mevsim eşsiz renk cümbüşü doğası, binlerce yıllık tarihi bünyesinde barındıran yaşayan kültürel zenginliği, on binlerce gencimizin geleceği, sürekli gelişen, yenilenen, büyüyen sanayi altyapısı ile bugün de ülkemizin gurur ve övünç kaynağıdır.

Bu vesileyle Karabük Demir Çelik Fabrikalarının ve Karabük’ün Kuruluşunun 82. Yıldönümünü kutluyor, Türkiye’nin iktisadi kalkınma temellerinin Karabük’te atılmasına öncülük eden başta devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere emeği geçen tüm devlet büyüklerini, fabrikamızın bu günlere gelmesinde vesile olan tüm yönetici ve çalışanlarını minnetle ve şükranla anıyor, Karabüklü hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Enginar Yetiştiriciliği Projesi Hayata Geçirildi

Manşet Yayın: 17.04.2024 14:55
Karabük’te Enginar Yetiştiriciliği Projesi Hayata Geçirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından finanse edilen, Kadın Çiftçiler Tarımsal Yenilikler ile Buluşuyor Programı Kapsamında Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan “KARABÜK ENGİNAR YETİŞTİRİCİLİĞİ” projesi hayata geçirildi.

Proje ile Karabük Merkez, Eskipazar ve Safranbolu İlçelerinde üretilen tarımsal ürün yelpazesinin genişletilmesi ve kadın çiftçilerin ekonomik getirisi yüksek ürünler üreterek gelir düzeylerinin artırılması hedefleniyor.

Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Ormancılık Müdürü Çetin Ayvalık,  “İlimiz Merkez, Eskipazar ve Safranbolu İlçelerinde alternatif ürün yetiştiriciliği kapsamında çiftçilerimize daha yüksek gelir getirebilecek, uzun süre hasat edilebilen ve bakım maliyeti düşük olan enginar fidelerinin dağıtımını gerçekleştirdik. Enginar bitkisinin çok yıllık bir ürün olması çiftçilerimizin uzun süre gelir elde etmesine olanak sağlayabilecektir. Proje kapsamında 4.200 adet yerli çeşidimiz Bayrampaşa çeşidi Enginar Fidesinin 10 kadın çiftçimize toplam 6 dekar alanda ekimi yapılacak şekilde dağıtımı gerçekleştirilmiştir” dedi. (Yusuf Korkmaz)