Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Uluslararası Selçuklu Anadolu’sunda İlim ve Ulema Sempozyumu başladı

Zonguldak Yayın: 28.11.2023 04:36
İhlas Haber Ajansı
Uluslararası Selçuklu Anadolu’sunda İlim ve Ulema Sempozyumu başladı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) İlahiyat Fakültesi ve İLKSAM işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Selçuklu Anadolu’sunda ilim ve Ulema Sempozyumu başladı.

İlahiyat Fakültesinde gerçekleştirilen sempozyumun açılış törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, Müftüsü Aşır Durgun, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyfullah Kara, İLKSAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ömer Sami Uzuner, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte Doç. Dr. Mehmet Şahin Akıncı ve Dr. Metin Gündoğdu, musiki dinletisi gerçekleştirdi. Dinletinin ardından İLKSAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ömer Sami Uzuner, sempozyumun amacı ve önemine yönelik bir açılış konuşması yaptı.

Açılışta konuşan ZBEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, Anadolu’nun tarih boyunca önemli medeniyetlerin beşiği olduğunu, bilim ve kültürle yoğrulmuş bir coğrafya olma özelliğini taşıdığını ifade etti. Sempozyumun Selçuklu dönemi Anadolu’sunun ilim ve ulema geleneğini anlamak adına önemli bir adım olduğunu dile getiren Prof. Dr. Bakkal, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Açılış konuşmasının ardından, Prof. Dr. Seyfullah Kara “Selçuklu Anadolu’sunda İlim ve Pozitif Bilimler: Tarihî Bir Perspektif” başlıklı açılış konferansını verdi.

Toplamda 12 oturumda sözlü bildirilerin yer alacağı çevrimiçi sempozyum, 25 Kasım Cumartesi sona erecek.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybetmişti, o anların görüntüleri ortaya çıktı

Gündem Yayın: 28.02.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı

Amasya’da emekli uzman çavuşun bir düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybettiği olayın görüntüleri ortaya çıktı. Düğünde gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı.
Kuzgeçe köyünde 3 Haziran 2023 tarihinde bir düğünde magandanın silahından çıkan kurşunun isabet ettiği emekli uzman çavuş Mehmet Çelik (53) ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Olay anına ilişkin kamera görüntüleri ortaya çıktı. Düğün sırasında gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı. Çelik’in maganda kurşunuyla vurulmasının ardından çevredekilerin panikle koştuğu görüldü.
Mehmet Çelik’in eşi Melahat Çelik, olayla ilgili gözaltına alınan Sıdkı Ç.’nin 2 ay cezaevinde kalmasının ardından bir sonraki duruşmaya kadar ev hapsiyle cezalandırıldığını söyledi. 8 Mart’taki duruşma öncesi açıklamalarda bulunan acılı eş Melahat Çelik, “Bu görüntüler cinayete davetiye çıkardı. Ama kimse dur, sus demedi. Sanki çatışma varmış gibi silahlar atıldı. Gelin, damat, herkes silah attı. Muhtar ‘siz ne yapıyorsunuz?’ demedi. Eşimin ölümüne sebep olan herkesten şikayetçiyim. En kısa zamanda adaletin yerini bulmasını istiyorum” diye konuştu.