Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

TTK’ya 2 bin işçi alımı süreci başladı

Ekonomi Yayın: 26.09.2023 20:48
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün de aralarında bulunduğu 2 bin madenci alımı süreci 25 Eylül 00.01 itibariyle başladı. Başvurular 29 Eylül günü sona erecek.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda madenci ihtiyacının karşılanması için 2 bin işçi alımı süreci Türkiye İş Kurumu aracılığı ile başladı. 25 Eylül saat 00.01 itibariyle Zonguldak’tan bin 500, Karabük’ten 100 ve Bartın’dan 400 olmak üzere 2 bin işçi alımı süreci başlamış oldu. Son başvuru tarihi ise 29 Eylül olarak açıklandı.

Başvuruların E-Şube ve Alo170 üzerinden yapılacağı, İş Kur Müdürlükleri’nden başvuru alınmayacağı öğrenildi. Başvuru şartlarında; 18 yaşını doldurmuş olmak ve 32 yaşından gün almamış olunması gerekiyor. Zonguldak işçi alımı için Zonguldak’ta, Bartın 400 işçi alımı için Bartın’da, Karabük 100 işçi alımı için Yenice ilçesinde ikamet etme şartı aranıyor.

Başvuru sonucunda oluşacak olan aday listesinden Zonguldak için bin 500 asil 750 yedek aday, Bartın için 400 asıl 200 yedek, Karabük için 100 asıl 50 yedek aday herhangi bir yazılı ve sözlü sınav yapılmaksızın noter kurası ile belirlenecek. Noter kurası sonucu asıl olarak belirlenen adaylardan başvuru şartlarını taşımayan, istenen belgeleri süresi içerisinde mazeretsiz teslim etmeyen, TTK Beden Gücü Yönergesine göre istenecek olan sağlık muayenesine göre “Yeraltı Pano Ayak Üretim İşçiliği sanatında çalışır” raporu alamayan, yetkili birimlerce yapılacak olan arşiv araştırmasına göre işe girmesine engel bir suçu olanlar ile işi bırakanların yerine yedek listenin ilk sırasındaki kişiden başlamak üzere işe davet yapılacak.

Zonguldak Site Spor Salonu’nda 13 Ekim 2023 tarihinde 14.00’te başlayacak kura çekimi ile adaylar belirlenecek. 20 Ekim günü Bartın’da ve Karabük’te yapılacak kura ile adaylar belirlenecek.

2019’daki sıra kuyrukları bu kez yaşanmadı

Gece yarısı başlayan başvuruların beş gün boyunca devam edeceğini ifade eden İş-Kur İl Müdürü Okan Şentürk, 18 yaşını tamamlamış 32 yaşından gün almamış kişilerin ilana başvurabileceğini hatırlattı. Şentürk, 2019 yılında yaşanan uzun başvuru kuyruklarının bu kez yaşanmadığına dikkat çekerek şöyle dedi:

“Türkiye Taş Kömürü Kurumu Genel Müdürlüğü’nün bin beş yüz ilimizde, dört yüz Bartın ilimizde yüz de Karabük Yenice ilçesinde olmak üzere toplam iki bin kişilik madenci alımları bugün itibariyle başlamış bulunmaktadır. Saat 00.01’de sistem açıldı. İlanlarımızla beraber üç ilimizde şu anda alımlar başladı. Bartın, Karabük ve İş-kur İl Müdürlüğünde hiçbir vatandaşımız gelmeden Alo 170 üzerinden iletişim hatlarının ve E-Şube üzerinden yürüttükleri başvurularla beraber kurumumuza gelmesine gerek kalmadan başvurular şu anda devam etmektedir. Özellikle 2019 tarihinde oluşan o kalabalık, ortamı ve vatandaşımızın sıraya girerek oluşturduğu kötü tablonun bugün oluşturulmaması nedeniyle özellikle Alo 170 iletişim hattına Genel Müdürlüğümüze ve tüm vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bizi basından ve sosyal medyadan takip ettikleri için kurumumuzun önüne gelmeyip başvurularını sistem üzerinden yaptıkları için özellikle çok teşekkür ediyorum. Burada önemli olan bir konu daha var. Onu da bahsetmek istiyorum. Başvurular sırasında beş gün sürecek. Bu önemli bir konu. Bugün başlayan başvuru 29 Eylül Cuma günü sona erecek. Saat 23.59’a kadar vatandaşımız başvurularını yapabilecektir. Biraz da yaş aralığından bahsetmek gerekirse 25 Eylül 1992 ile 29 Eylül 2005 tarihleri arasında doğanlar madencilik başvurusunu yapabilecekler. Yani 18 yaşını tamamlamış, 32 yaşından da gün almamış vatandaşlarımız 29 Eylül Cuma gün 23.597a başvurularını sistem üzerinden yapabileceklerdir. Tüm vatandaşlarımıza bu konuda hassas davrandıkları için özellikle teşekkür ediyorum.”

Yorumlar

  1. […] Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu‘nda işe başlayacak olan bin 500 işçinin kurası 13 Ekim günü gerçekleştirilecek. Kura çekimi öncesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu nihai listede düzenleme yapılarak yabancı kimlik numaralı Gholam Moradi’nin listeden çıkartıldığını duyurdu. Türkiye Taşkömürü Kurumu Zonguldak’ta bin 500, Bartın’da 400, Karabük‘ün Yenice ilçesinden 100 olmak üzere daimi işçi statüsünde 2 bin pano ayak üretim işçisi alacak. 25-29 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılan başvuruların ardından listede bazı yabancı isimlerin olması kamuoyunda tartışmaları da beraberinde getirdi. İş-Kur İl Müdürlüğünce TTK’ya gönderilen yazıda T.C. vatandaşı olmayan Moradi’nin başvurusunun kabul olmadığını ve listeden çıkartıldığı nihai listede düzeltme yapıldı. 26 bin 55 adayın yer aldığı listede yabancı kimlik numaralı Gholam Moradi’nin ismi listeden çıkartıldı. 13 Ekim günü Bahçelievler Site Spor Salonu’nda saat 14.00’de yapılacak elektronik kura çekimine katılacak olan adayların nihai listesine ilişkin düzeltme açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü ve bağlı işyerlerinin yeraltı işyerlerinde 4857 sayılı İş Kanununa tabi daimi işçi statüsünde “Pano-ayak üretim işçiliği” sanatında çalıştırılmak üzere, noter tarafından yapılacak olan elektronik kura çekimi yapılacak. İşe girmeye hak kazanacak olan Asıl ve yedek adaylar tespit edilecek. Zonguldak 1500 işçi alımı için; 13 Ekim 2023 tarihinde saat 14.00’te kamuoyuna ve basına açık olarak Zonguldak Site (Bahçelievler) Spor salonunda Zonguldak 1.Noteri tarafından yapılacak olan elektronik kura çekimine katılacak Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü kayıt yaptıran adayların listesi 5 Ekim 2023 tarihinde kurumumuz web sitesinde yayınlanmıştır. Ancak Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 9 Ekim 2023 tarihli yazılarında, ‘Gönderilen nihai listelerin tekrar incelenmesi sonucunda listenin 10 bin 502. sırasındaki 99***** kimlik numaralı Gholam Moradi’nin 9.8.2009 tarih ve 27314 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 4.Maddesinin 1. Fıkrasının (a) bendinde belirtilen başvuru şartların taşımadığı tespit edildi. İlgili kişi nihai listeden çıkarılmıştır” […]

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Boluspor’un altyapı tesislerinde yangın çıktı

Gündem Yayın: 01.03.2024 08:48
İhlas Haber Ajansı
Boluspor’un altyapı tesislerinde yangın çıktı

Boluspor’un altyapı tesislerinde çıkan yangın paniğe sebep oldu.

Olay, Karaçayır Mahallesi’nde Murat Canbaş Caddesinde bulunan Boluspor Yılmaz Becikoğlu Altyapı Tesislerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 2 katlı tesislerin üst katında altyapı oyuncularının kaldığı odada elektrik tesisatından kaynaklı yangın çıktı. Tesislerde kalan oyuncular dışarıya tahliye edildi. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan ihbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına aldı.

Yangın sebebiyle odada maddi hasar meydana geldi.

Paylaş: