Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Tiryaki: “KKKA Hastalığında İyi Bir Noktaya Geldik”

Gündem Yayın: 29.05.2014 15:17

Kene Vakalarında Düşüş

Karabük Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sezgin Tiryaki, yaz ayların başlaması ile ortaya çıkan Kene vakaları sonucunda oluşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) konusunda alınan tedbirlerle Karabük’te ciddi oranda azalmaların yaşandığı söyledi.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sezgin Tiryaki, son günlerde ülke genelinde  bazı illerde yaşanan kene ve KKKA hastalığı konusunda Karabük dışında 17 ilin Halk Sağlığı Müdürünün Sağlık Bakanlığı’nda değerlendirme toplantısına çağrıldığını belirterek, “Bu toplantıya Karabük’ün çağrıldığının unutulduğunu sanınca Bakanlıkla irtibata geçtik. Sağlık Bakanlığımızda bize, ‘ Gündemden düşmediniz. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığında yaptığınız çalışmalarda düşüşü yakından takip ediyoruz” denildi. Karabük olarak KKKA Hastalığında iyi bir noktaya geldik. Şuana kadar iki hasta tespit edildi ve bu noktada takibimiz sürüyor. KKKA’dan tamamen toplum olarak  ve bölge olarak tam kurtulmuş değiliz ama biraz daha zaman var. Bunun kısmen ortadan kaldırılması için biraz daha zaman lazım. İlimizde  kene ile yaşamayı öğrendi ve bu noktada sürekli eğitimden geçiyorlar. Kırsalda 50 bin insan yaşıyor. Burada hayvanların ilaçlanması ve vatandaşlarımıza kene çıkartma kartları dağıttık. Bizzat ben kendim köylere giderek denetlemelerde bulundum ve insanlarımız bilinçlendi. Geçen ay da Eflani’de muhtarları ve öğretmenleri bir araya toplayarak kene konusunda eğitim verdik” dedi.

“BASİT TEDBİRLER BİLE ETKİLİ SONUÇLAR DOĞURDU”

Bu konuda epey bir yol aldık ama bu tip rektörel hastalıkta insanların bunla yaşamasını öğrenmesinin gerekli olduğunu da söyleyen Tiryaki, “ KKKA kene vasıtası ile bulaşan bir hastalık. Kene özellikle orman ve tarla geçişinde, doğal hayatta bulunan hayvanların üzerinde yaşar. Bu hastalık hayvanlarda hastalığa yol açmıyor sadece insanlarda hastalığa yol açıyor. Bunun için tarlaya giden vatandaşlarımızın kendilerine koruyucu tedbirler almaları lazım. Basit tedbirler bile etkili sonuçlar doğurdu. Çoraplarını  pantolonların üzerine geçirmeleri ve açık elbise giymeleri önemli faktör oldu. Üzerilerine yapışan keneleri çıkartmaları için kene kartları verdik ve eğitimler düzenledik. Çıkaramadıkları takdirde en yakın sağlık kuruluşuna başvuruyorlar. Bu noktada Karabük’te vatandaşlarımız iyi bir şekilde bilinçlendi. Kene yapışmasının ardından 10 günlük süre çok önemli ve bu noktada yüksek ateş, bulantı halsizlik ve baş ağrısı gibi genel sektomları yaşayanların en yakın sağlık kuruluşuna başvurması lazım. Kenen tutulumu ile sağlık kuruluşuna başvuran var ama KKKA ile ilgili 2 kişiye teşhis koyduk ve onları takibe aldık” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Feci kazada can pazarı: 6 yaralı

Gündem Yayın: 01.10.2023 04:12
Kaynak: İHA

Bartın’ın Ulus ilçesinde aşırı hız ve hatalı sollama sonucu 2 otomobil kafa kafaya çarpıştı. Feci kazada yaralılar etrafa savrulurken, otomobillerden birinin ise gösterge paneli ve direksiyonu paramparça oldu.

Ulus ilçesine bağlı Ağa köyü girişinde meydana gelen kazada Kastamonu Pınarbaşı’ndan Ulus istikametine seyir eden H.E. idaresindeki 34 TE 4303 plakalı otomobil, aşırı hız ve hatalı sollama sonucu karşı istikametten gelen ve henüz sürücüsünün ismi belirlenemeyen 06 AH 6768 plakalı araç ile kafa kafaya çarpıştı. Feci kazanın ardından yaralılar etrafa savrulurken, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapıldı.

Kazada yaralanan her iki aracın sürücüsü, otomobillerden birinde bulunan 2 çocuk ve 2 kadın, ambulanslarla şehirdeki hastanelere kaldırıldı.

Direksiyon ve ön panel parçalandı

Feci kazada otomobillerden birinin ahşap direksiyonu ve ön göstergelerin yer aldığı paneli parçalanırken, ön koltukların da kırılarak, yerinden çıktığı görüldü. Feci kazada yol kenarına savrulan yaralılar, köylülerin de yardımıyla gölgelik alana getirildi. Kazada yaralanan ve şok geçiren bir erkek çocuğunu ise korkusundan dakikalarca ağladı.

“Çok korkuyorum” diyerek ağladı

Kazada kanlar içerisinde kalan çocuk, “Çok korkuyorum” diye gözyaşı döktü. Sağlık durumu iyi olduğu çocuk, olay yerindeki köylüler tarafından “Korkma hiçbir şey olmayacak” diye sakinleştirilmeye çalışıldı.

Hatalı sollama yapıldığı anların görüntüleri ortaya çıktı

Olay yerindeki bir güvenlik kamerasına ise feci kazadan saniyeler önceki görüntüler yansıdı. Görüntülerde hızla virajdan çıkan 34 TE 4303 plakalı otomobilin hatalı sollama yaptığı anlar yer aldı.

Kazanın ardından yolda bir süre trafik ise kontrollü bir şekilde sağlandı. Araçların kaldırılmasının ardından yol tamamen trafiğe açıldı.