Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Terziler Federasyonu Amasyalı Celal Cüce’yi ‘yılın ahisi’ seçti

Ekonomi Yayın: 25.09.2023 00:24
İhlas Haber Ajansı

Türkiye Terziler Konfeksiyoncular ve Giysi Sanatkarları Federasyonu, Amasya’da 50 yıldır terzilik yapan Celal Cüce’yi 2023 yılının ahisi seçti. Federasyon lideri Ali Safa Şen, 61 yaşındaki Cüce’ye ahilik kaftanını giydirip plaket verdi.

Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde birincisi geçen yıl başlatılan uygulamayla birinci olarak Manisalı terzi Naci Kömüldaş yılın ahisi seçilmişti. Bu yıl ise Amasyalı Celal Cüce mükafata layık görüldü. Amasya Esnaf Odaları Birliği’nde düzenlenen merasimde meslektaşlarına teşekkür eden Cüce’yi kutlayan Ali Safa Şen, “Esnaf, ahilik şiarını örnek halde uyguladığı ve mesleğini en hoş formda icra ettiği için bu yıl Celal ustamızı ödüllendirdik” dedi.

“En hoş giyinen Rahmi Koç”

En hoş giyinen isimler ortasında iş adamı Rahmi Koç’u örnek gösteren Federasyon Lideri Şen, “Bana en hoş giyinenlerden bir kişi söyleyin deseniz Rahmi Koç derim. Rahmi Koç’un giysisini çok beğeniyorum. Sipariş giysiye kıymet veren, hazır giysiden kaçınan biri” diye konuştu.

Eski İstanbul fotoğraflarına yansıyan şık giyinmiş insanları hatırlatıp usta ellerden çıkan elbiselerin daha bedelli olduğunu vurgulayan Şen, “Giyinmek sahiden bir sanattır. Beşerler kıyafetiyle karşılanıp, hoş kelamıyla uğurlanmasını isteriz” halinde konuştu.

Törene, Amasya Esnaf Odaları Birliği Lideri İsa Köse, Amasya Terziler, Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Lideri Musa Taş ile oda yöneticileri de katıldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.