Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Sözen: “KÖYDES’le Köylülerimizin Yüzü Gülüyor”

Karabük Yayın: 02.10.2023 16:03
Sözen: “KÖYDES’le Köylülerimizin Yüzü Gülüyor”

İl Genel Meclisi Ekim ayı toplantıları başladı. Toplantının açılışında konuşan Meclis Başkanı Ahmet Sözen; KÖYDES‘in Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olduğunu belirterek, proje ile bir çok sorunun çözüldüğünü söyledi

Karabük İl Genel Meclisi,  Ekim ayının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Ahmet Sözen  Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan KÖYDES ödenekleriyle üzerine gidilemeyen birçok problemin üzerine gidildiğini ve çözüm bekleyen birçok probleminde yerel anlamda çözüme kavuşturulduğunu söyledi.

Sezon itibariyle yoğun bir çalışma temposu içerisinde olunduğunu belirten Başkan Sözen, “Yoğun çalışma temposu içerisinde Karabük İl Özel İdaresi olarak önemli işleri birlikte yürütüyoruz. Bu önemli işlerin altına birlikte imza atıyoruz ve ortaya çok güzel çalışmalar çıkıyor. Yapılan bu güzel çalışmalar neticesinde kırsalda yaşayan vatandaşı memnun edecek çalışmaların altına hep birlikte imza atmış oluyoruz” dedi.

Kırsal alanda yapılan çalışmalardan ve KÖYDES projelerinden bahseden Başkan Sözen, konuşmasına şöyle devam etti; “Cumhuriyet tarihimizin en büyük projesi olarak bildiğimiz KÖYDES projelerinden şimdiye kadar İlimize 335 milyon 368 bin lira gibi bir devasa ödenek tahsis edilmiştir. Bu ödenekler sayesinde şimdiye kadar üzerine gidilemeyen birçok problemin üzerine gidilmiş, çözüm bekleyen birçok problem yerel anlamda çözüme kavuşturulmuştur.  Çözüme kavuşturulan işlere bakıldığında; Yol projelerinde 770 adet,

İçme suyu projeleri kapsamında 738 adet, Tarımsal sulama projeleri anlamında 18 adet,

Kanalizasyon projesi bağlamında ise 36 adet, Toplamda ise 1.562 adet devasa anlamda bir rakama ulaşılmış ve projeler İlimiz genelinde hayata geçirilerek vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

Sonuç itibariyle şehirde ne varsa köylerde de o olacak mantığıyla çıkılan bu yolda bugün geldiğimiz nokta itibariyle Karabük adına şehirde ne varsa artık köyde daha iyisi olacak mantığının yer aldığı ve bu mantıkla hareket edildiği aşikâr bir şekilde gözükmektedir.

Yine KÖYDES projeleri kapsamında içme suyu, yol, kanalizasyon gibi alt yapı hizmetlerinin dışında kilit parke anlamında da önemli projelerin altına imza atılmıştır.

Merkez İlçe’ de 123 bin metrekare, Eflani İlçesi’nde 98 bin metrekare, Eskipazar İlçesi’nde 61 bin metrekare, Ovacık İlçesi’nde 60 bin metrekare, Safranbolu İlçesi’nde 112 bin metrekare,

Yenice İlçesi’nde 189 bin metrekare kilit parke olmak üzere toplamda 650 bin metrekare kilit parkenin İlçelere tahsisi yapılmış ve genel anlamda da vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.”

“150 KM BSK HEDEFİNİ GEÇECEĞİZ”

Her yıl belirlenen hedefler doğrultusunda çalışarak hedeflerin geçildiğini ifade eden Başkan Sözen, “2019 yılında kurmuş olduğumuz asfalt plentimiz ile bugün itibariyle toplamda 600 bin ton üretim gerçekleştirmiş, İlçelerimize uyguladığımız asfalta kilometre bazında bakıldığında 700 km’ye ulaşılmıştır. 2023 yılı içerisinde ise; toplam üretimimiz 121 bin ton olarak gerçekleşmiş ve yapmış olduğumuz asfalt miktarı da 140 km’ye ulaşmış bulunmaktadır. Geçen sene hedef olarak belirlediğimiz 140 km zirve yaptığımız bir çalışmaydı. Bugün itibariyle geldiğimiz bu rakam üzerine ilçelerimizin yapmış olduğu ek programlarla beraber 150 km’nin üzerinde bir asfaltı yapıp ilçelerimizde köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın konforu adında gerçekleştirmiş olacağız. Bu rakamı da yani 150 km’nin üzerindeki asfaltı da şimdiden hedefini ve gerçekleşmesini çok rahatlıkla beyan edebiliyoruz” şeklide konuştu.

RES 8341 1 scaled

KÖYDES ödeneklerinin dışında Karabük İl Özel İdaresi, İller Bankası ve Merkezi Hükümetin kaynaklarıyla İl Özel İdaresinin makine parkının yenilendiğini, seyyar konkasörlerin alındığını, sabit konkasörlerin kurulduğunu ve üretim anlamında kendi ihtiyaç duyduğu malzemeyi kendinin üretir hale geldiğini sözlerine ekleyen Başkan Sözen;  “Rakamlardan da bahsedecek olursak seyyar konkasörlerimiz alındığı günden bugüne kadar İl Özel İdaremiz adına 2 milyon tonu geçmiş durumdadır. Geçen yıl Cumayanı taş ocağına kurmuş olduğumuz sabit konkasörümüz ile 400 bin tonun üzerinde bir üretim yaparak toplamda İdaremize 2 milyon 400 ton gibi telaffuzu bizleri gururlandıran rakamlara ulaşmıştır” dedi.

“225 KÖYÜMÜZDE ÇÖP TOPLAMA HİZMETİ AKSATILMADAN DEVAM EDİYOR”

Karabük İl Özel İdaresi olarak sorumluluk sahasında birçok alanda farklı çalışmaların yapıldığını ve çöp toplama hizmetlerinin de bu çalışmalardan olduğunu belirten Başkan Sözen, “Yaptığımız hizmetlerden biride köylerimizde çöp toplama işlemidir. Çöp toplama hizmetinde 277 köyümüzün 225 tanesinde bu hizmeti gerçekleştiriyoruz. 593 mahallemizin ve yerleşim birimimizin 576 tanesinde bu hizmeti aksatmadan yürütüyoruz. 3 bin 444 adet çöp konteyneri ile 9 adet faal çöp toplama aracımız ve 22 adet personelimiz ile bu çöp toplama hizmetini sürdürmekteyiz. Çöp toplama hizmetinin bila bedel ( bedel alınmadan gerçekleştirilen ) olduğu gibi atık su bedellerine yansıtılmadan herhangi bir ücret karşılığı beklenmeksizin bu hizmeti yapıyoruz. Karabük İl Özel İdaresi bu çöp toplama hizmetine başlamadan önce büyük köylerimiz bu alana çok büyük ödenekler ayırmak zorunda kalıyordu. Bu hizmeti de Karabük İl Özel İdaresi olarak biz üstlenmiş olduk ve vatandaşlarımıza yardımcı olmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

“AYAĞI YERE BASAN ÖNEMLİ KARARLAR ALINIYOR”

Karabük İl Özel İdaresi olarak önemli işlerin ve önemli yatırımların altına imzalar atıldığını sözlerine ekleyen Başkan Sözen, “Yapılan bu çalışmalarda İl Genel Meclisimizin almış olduğu kararların çok büyük etkisi var. Meclisimiz bu kararları alırken gerçekten çok ince eleyip sık dokuyup ayağı yere basan önemli kararlar alıyor ve sahada bunun uygulayıcısı olan İdaremiz de gerçekten elinden geldiği kadar alınmış olan tüm kararların sahada uygulama azmi ve gayreti içerisinde olduğunu görüyor ve müşahede ediyoruz. İl Özel İdaremizin bugün gelmiş olduğu noktada önemli işlerin altında imzası olan değerli İl Genel Meclis Üyelerimizin ve alınan kararların sahadaki uygulanması ve takipçisi olan İl Genel Meclis Üyelerimize çok büyük görevler düşüyor. Şimdiye kadar bir ekip ruhu içerisinde gerçekten bu çalışmaları hep birlikte el birliğiyle gönül birliğiyle yapmanın onur ve gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Sözen konuşmasının sonunda “Yapılan bu yatırımların ilimize kazandırılmasında öncelikle sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Milletvekillerimize, Valilerimize, Meclis Üyelerimize, Meclis Başkanlarımıza, Genel Sekreterimize, gece gündüz demeden mesai mevhumu gözetmeksizin çalışan personelimize teşekkür ederim” dedi. (Yusuf Korkmaz)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Yeni Samsun Müzesi açılış için gün sayıyor: En değerli 2’nci hazine, 5 bin yıllık ameliyat

Kültür Sanat Yayın: 04.12.2023 16:48
Kaynak: İHA

Türkiye’de Karun Hazinesi’nden sonra en değerli hazine olarak gösterilen Amisos Hazinesi ile 5 bin yıllık beyin ameliyatı izleri bulunan kafataslarının da sergilendiği yeni Samsun Müzesi, açılış için gün sayıyor.
Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Müzesi’nin çok önemli ve nadide tarih, kültür ve sanatsal eserlere ev sahipliği yaptığını ifade ederek, müzenin Samsun’un ve Karadeniz’in tarihi ve arkeolojik potansiyelinin yeniden keşfedilmesine de hizmet edeceğini vurguladı. Açılış için gün sayan müzenin içerisindeki eserlerin yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekeceğini belirten Vali Tavlı, müzenin Samsun’a gelenlerin uğrak noktası olacağını vurguladı.
“Samsun Müzesi’nde son hazırlıklar tamamlanıyor, yakında ziyarete açılacak”
Müzenin yakın zamanda ziyarete açılacağını dile getiren Samsun Valisi Orhan Tavlı, “Samsun, tarihimize imza atan bir şehirdir. Aynı zamanda şehrimizdeki müzeler bu tarihimizi de hem halkımıza sunmakta, yerli ve yabancı turistlerimize anlatmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığının Samsun’a kazandırdığı Samsun Müzesi’nin inşaatı bitti. Tefrişatları yapılıyor. Son hazırlıklar tamamlanıyor. Yakın zamanda da misafirlerimizle buluşturulacak. Samsun Müzesini gezdiğimde ilimizin kadim bir şehir olarak çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını müşahede ettim. Orada sergilenen eserlerin gerçekten muhteşem olduğunu yakinen gördüm. Samsun Müzesi yerli ve yabancı turistlerle buluşmak için gün sayıyor. Açıldıktan sonra bu güzellikleri herkes görme fırsatı bulacak” dedi.
“Amisos Hazinesi” yeniden görücüye çıkıyor
Müzede yerini alan Amisos Hazinesi, Samsun’da 28 Kasım 1995 tarihinde bir inşaat kazısı sırasında bulundu. Amisos Tepesi adını alan yerde bulunan, Pontus Krallığı hanedan üyelerine ait olduğu belirlenen ve 64 parçadan oluşan hazine, Samsun Müzesi’nde yerini aldı. ‘Karun Hazinesi’nden sonra Türkiye’de bulunan en değerli hazine’ olarak nitelendirilen Amisos Hazinesi cam, madeni, pişmiş toprak, mermer ve altın olmak üzere beş kategoriye ayrılıyor. Altın eserlerin geçmişi MÖ 1. yüzyıla, diğer eserlerin geçmişi ise MÖ 4. yüzyıla dek uzandığı ifade ediliyor.
Amisos Mozaiği
Amisos Mozaiği, 1958’de Antik Amisos Kenti’nde (bugünkü işitme engelliler okulu) hafriyat çalışmaları sırasında bulundu. Müze teşhirinin orta alanında özel hazırlanmış mekana yerleştirilerek sergilenen Amisos Mozaiği, 56 m2’lik taban ölçüsüne sahip.
Anadolu’da en büyük boyutlu kafatası ameliyatı
Karadeniz Bölgesi’nin en eski ve en uzun süreli sistemli kazısı olan İkiztepe Höyüğü’nde Erken Tunç Çağı mezarlarındaki kazılarda ele geçen, hatta Anadolu’da saptanan en büyük boyutlu iyileşmiş kafatası deliği dikkat çekiyor. Yetişkin bir erkek bireyi temsil eden kafataslarındaki ameliyat deliğinde zamanla daralma olduğu ve bireyin operasyon sonrası bir süre daha yaşamına devam ettiği tespit edildi.
Müzede ayrıca 1. Abdulhamit, Kanuni Sultan Süleyman ve 1. Mahmut dönemlerine ait Osmanlı altın sikkeleri yer alıyor.
Birbirinden önemli birçok eserin yer aldığı Samsun Müzesi, resmi açılış için gün sayıyor.