Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Psikologlar, mesleksel alanlarını kullananlara reaksiyonlu

Sağlık Yayın: 24.08.2023 00:48
İhlas Haber Ajansı
Psikologlar, mesleksel alanlarını kullananlara reaksiyonlu

Türk Psikologlar Derneği Trabzon Vilayet Temsilcisi Psikolog Emre Köksal, en büyük mesleksel sıkıntılarının başında meslek alanlarını kullanan şahısların ruh sıhhati hizmeti vermesi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin esaslı meslek örgütlerinden olan Türk Psikologlar Derneği ülke genelinde Vilayet Temsilcilikleri açarak örgütlenmesini yaygınlaştırıyor.

TPD tarafından Trabzon Vilayet Temsilciliğine Psikolog Emre Köksal; yardımcılığına Psikolog Hasan Kantarcı atandı. Köksal, son yıllarda ülke genelinde yaşanan olaylara dikkat çekerek “Birbiri arkasına yaşadığımız pandemi, yangın, sarsıntı, sel üzere salgın ve doğal afetlerin halkın ruh sıhhatini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bununla birlikte ekonomik ve sosyokültürel yapı içinde bağlantı ve münasebet meselelerinin kartopu tesiriyle artması Psikologlara daha çok gereksinim duyulduğunu göstermektedir. Lakin işgüzar bazıları bu açıktan yararlanarak meslek ismini kullanıp kendilerine çıkar sağlamaktadır. En büyük mesleksel problemlerimizden biri, meslek alanımızı kullanan bu bireylerin ruh sıhhati hizmeti vermiş olmasıdır. Temsilciliğimiz bu bireylerle çabayı hızlandıracaktır. Bazıları de var ki lisans evrakı olmadığı halde online eğitimlerle edindiği bilgilerle halkın ruh sıhhatini tehlikeye atmaktadır. Hassas vatandaşlarımızdan ve meslektaşlarımızdan bu hususta takviye bekliyoruz. Bilhassa bu şahısları bağlantı hesaplarımızdan ulaşarak temsilciliğimize bildirebilirler. Temsilciliğimizin Trabzon için bir çıkar olduğunu düşünüyorum” dedi.

Psikolog Hasan Kantarcı da mesleksel sıkıntılara tahlil üretmenin öncelikleri olacağını kaydederek “Verilen misyonda vilayetimizdeki psikologlar ortasında irtibatı ve karşılıklı bilgi transferini sağlamak, muhtemel mesleksel sıkıntılara tahlil üretmek önceliğimiz ortasında olacaktır. Kamuda ve özel dalda çalışan psikolog ve öğrenci aday psikologların mesleksel gelişimleri için fasılalarla eğitimler düzenleyeceğiz. Önemsediğimiz bir mevzu da şu. Birçok kuruluşun olduğu halde Psikologlar için bir meslek yasası şimdi yok. Toplumun ruhsal sıhhatinin korunması, maddelerle teminat altına alınması gerekmektedir. Zira düzgün bir toplum için ruh sıhhati değerlidir ve bu devlet tarafından kanunlarla uzman şahıslara emanet edilmelidir. Derneğimiz misyona gelir gelmez meslek alanlarının belirlenmesi için teşebbüste bulunmuştur. Merkez idaremizle işbirliği içinde olup Bakanlık nezdinde bu çalışmaları da hızlandıracağız. Kentimize umarım yararlı oluruz” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Araçlarında uyuşturucu madde ile yakalanan 2 şahıs tutuklandı

Kastamonu Yayın: 24.04.2024 08:48
İhlas Haber Ajansı
Araçlarında uyuşturucu madde ile yakalanan 2 şahıs tutuklandı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde jandarma ekipleri tarafından arama yapılan araçta uyuşturucu ile yakalanan 2 şahıs tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince uyuşturucu madde imal ve ticaretinin önlenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar neticesinde Tosya ilçesinde 2 şahsa ait ikamet ve araçlarında yapılan aramada, paketler halinde hazırlamış satışa hazır 150 gram metamfetamin, esrar ve 16 bin 800 TL suçtan elde edildiği değerlendirilen para ele geçirildi. Gözaltına alınan şahıslar, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkartılan şahıs tutuklandı.

Paylaş: