Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Orman yangınlarına karşı ’su havuzu’ tedbiri: Yangına erken müdahale için tasarlandı

Dünya Yayın: 24.08.2023 00:12
İhlas Haber Ajansı

Kavurucu sıcaklar ve insan faktöründen ötürü çıkan yangınlar ormanları tehdit ediyor. Samsun’da ise yeşil vatanın koruyucuları orman yangınlarına karşı sinema üzere tatbikatlar yaparken, ormanlar içerisinde bulunan tonluk havuzlarla da mümkün yangınlara karşı tedbir alınıyor.

90 bin nüfusu bulunan Samsun’un Vezirköprü ilçesinin yüzde 65’i ormanlık alanlardan oluşuyor. İlçede bulunan Kunduz Ormanları’nda çıkabilecek orman yangınlarının felaketle sonuçlanmaması için ve orman içine su havuzları inşa edildi. Helikopterin ve yangın söndürme araçlarının su alabildiği bu havuzlar 350 ile 600 ton ortasında değişiyor. Ayrıyeten Vezirköprü Orman İşletme çalışanı tatbikatlarla orman yangınlarına hazırlanıyor. Gelen birinci anonsla birlikte harekete geçen takımlar, süratlice araçlara biniyor. Adeta vakitle yarışan takımlar, tonluk su havuzlarında su çekerek yangına müdahale ediyor.

“Arazözlerin ve helikopterlerin su alması için tasarlandı”

Vezirköprü Orman İşletme Müdürü Mecit Koçak, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın talimatları ile bu çalışmaları yapıyoruz. Vezirköprü’nün yüzde 65’i ormanlarla kaplıdır. Bunun büyük bir kısmı da kızılcam tipi üzere yangına hassas çeşitlerden oluşmaktadır. Yangına karşı bizim 165 çalışanımız bulunmaktadır. Bu çalışanımızın tamamı aslında fiilen yangına müdahale etmektedir. 2 arazöz ve bir su tankı ile müdahale ediyoruz. Bunların yanı sıra 11 tane birinci yardım müdahale aracımız var. Bu birinci müdahale araçları yangını yayılmaması konusunda daha tesirlidir ve süratlidir. Piknik, mesire yerlerinde ring atarak, buralardaki yangını daha çıkmadan önlemeye çalışıyoruz. Birinci çıkış anında söndürüyoruz. Bunların yanı sıra yangın havuzlarımız var. Bu havuzlarımızın ormanın su alımına sıkıntı olduğu pozisyonlandırılmış durumda. Orman içinde şeritlerimiz var. Bunlar ise iş makineleri ile temizlendi. Hedefimiz yangının yayılma suratını düşürmek. Yangını daha küçük alanlarda tutmak için önlemler alıyoruz. İşletmeye daha uzak mahallerde ve yangına daha hassas olan mahallelerimiz dikkate alınarak 32 adet yangın tankerlerini mahallelere dağıttık. Yangın havuzlarımız 350 ton ile 600 ton ortasında değişiyor. Bunlar arazözlerin ve helikopterlerin su alması için tasarlandı” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Araçlarında uyuşturucu madde ile yakalanan 2 şahıs tutuklandı

Kastamonu Yayın: 24.04.2024 08:48
İhlas Haber Ajansı
Araçlarında uyuşturucu madde ile yakalanan 2 şahıs tutuklandı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde jandarma ekipleri tarafından arama yapılan araçta uyuşturucu ile yakalanan 2 şahıs tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince uyuşturucu madde imal ve ticaretinin önlenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar neticesinde Tosya ilçesinde 2 şahsa ait ikamet ve araçlarında yapılan aramada, paketler halinde hazırlamış satışa hazır 150 gram metamfetamin, esrar ve 16 bin 800 TL suçtan elde edildiği değerlendirilen para ele geçirildi. Gözaltına alınan şahıslar, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkartılan şahıs tutuklandı.

Paylaş: