Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Orman kesim alanına gelen ayı, işçileri korkuttu

Gündem Yayın: 08.10.2023 00:12
İhlas Haber Ajansı
Orman kesim alanına gelen ayı, işçileri korkuttu

Kastamonu’da orman kesim işçilerinin kesim yaptığı esnada yanlarına kadar gelen ayı, korku dolu anlar yaşattı. Ayı, kesim yapan işçileri bir süre izlerken, o anları cep telefonu ile kayıt altına alan işçiye arkadaşının, “Ayıya yaklaşma. Yanında yavrusu varsa şart olsun bizi parçalar” ifadeleri gülümsetti.

Olay, Küre ilçesi Uzunöz köyünde meydana geldi. Ormanlık alan içerisinde kesim işi yapan orman işçilerinin yanına gezintiye çıkan ayı geldi. Ayıyı gören işçiler, korkuyla kesim alanından uzaklaştı. Ayının gitmiş olabileceğini düşünen işçiler, bir süre sonra alana geldiklerinde ayıyı tomrukların yanında oturur vaziyette gördü.

O anları cep telefonu ile kayıt altına alan işçilerin ayıyla ilgili diyalogu ise güldürdü. İşçilerin birbirlerine, “Ayıya yaklaşma. Yanında yavrusu varsa şart olsun bizi parçalar” ifadeleri gülümsetti.

Orman işçileri, ayıyı kesim alanından uzaklaştırmak için çeşitli sesler çıkarsa da ayı, oturur vasiyette işçileri izlemeye devam etti. Bir süre işçileri izleyen ayı, ormanlık alanda gözden kayboldu.

Ayı, meyve ağaçlarına zarar verdi

İnebolu’nun Çiçekyazı köyünde de ayı, girdiği meyve bahçesine zarar verdi. Meyve bahçesinde bulunan ağaçların dallarını kıran ayı, dallardaki meyveleri de yedi.

Sosyal medyadan tepki gösteren bir vatandaş, “Şehirde şehir ayılarıyla köyde de orman ayılarıyla hayat zorlaşmaktadır. Ayılar çoğaldıkça üzerine bir de günümüz şartları da eklenince artık yeter deniliyor. Bu yıl evin çevresinde meyve ağaçlarını yok etti ayı” dedi.

Yorumlar

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HARİKA BİR TEKLİFİM VAR!

Manşet Yayın: 13.06.2024 10:21
HARİKA BİR TEKLİFİM VAR!

Bu kadar büyük para ile sıfırdan ülke bile kurulur.

Tam 14 milyar dolar!

Bu para, son 1 yılda, tarım ürünleri ithalatına ödediğimiz rakam. Bizim paramızla yaklaşık yarım trilyon lira.

Peki hangi tarım ürünlerini ithal ediyoruz, ne kadar ödüyoruz?

▪︎ Buğday 3 milyar 524 milyon dolar

▪︎ Soya 1 milyar 905 milyon dolar

▪︎ Pamuk 1 milyar 658 milyon dolar

▪︎ Ham ayçiçeği yağı 1 milyar 303 milyon dolar

▪︎ Büyükbaş hayvan 1 milyar 164 milyon dolar

▪︎ Tütün 579 milyon dolar

▪︎ Mısır 560 milyon dolar

▪︎ Arpa 448.1 milyon dolar

▪︎ Kırmızı mercimek 383.1 milyon dolar

▪︎ Susam 375.4 milyon dolar

▪︎ Prinç 360.7 milyon dolar

▪︎ Şeker 224 milyon dolar

▪︎ Badem 152.7 milyon dolar

▪︎ Ceviz 130 milyon dolar

▪︎ Kuru bezelye 3 milyon dolar

▪︎ Nohut 86.5 milyon dolar

▪︎ Kanola 83.3 milyon dolar

▪︎ Çeltik 32.3 milyon dolar

▪︎ Kuru fasulye 52.3 milyon dolar

▪︎ Narenciye 52.2 milyon dolar

▪︎ Muz 41.3 milyon dolar

Bu liste uzayıp gidiyor.

Yukarıdakilerden hangisi bizim topraklarımızda yetişmiyor?

İstesek 2 yıl içerisinde ithal ettiğimiz bu tarım ürünlerinin tamamını talebi karşılayacak şekilde tekrar üretebiliriz. Buna gücümüz var.

 

Gelin birlikte basit bir hesap yapalım. Bu tarım ürünlerini kendimiz üretip,  ithal etmezsek  ithalata ödediğimiz 14 milyar dolar ( yarım trilyon, 6 sıfır atmasa idik  500 katrilyon lira ) cebimizde kalacaktı. Bu kadar büyük para ile neler yapılmaz ki?

 

İthal ettiğimiz herşey yakın zamana kadar bu topraklarda yetişiyor du zaten.  Tarımı hayvancılığı tekrar canlandırmak çok mu zor?

Bakın bir teklifim var. Derhal tüm gücümüzle bir tarım seferberliği başlatalım.

14 milyar dolar ( yarım trilyon lira) cebimizde kalsın. İnanın  kamuda tasarrufa da gerek kalmayacak!

Sizi de düşündüm! Kaldırın tasarruf tedbirlerini. Alın o 14 milyarın 10 milyar dolarını; Audilere, mercedeslere, uçaklara, altın varaklı, jakuzili makam odalarınıza saraylarınıza harcayın. Itibarımız katlansın.

Sadece kalan 4 milyar doları ile tarıma güçlü bir destek verin. Havaalanlarına, köprülere, hastanelere verdiğiniz yolcu, geçiş ve hasta garantisinin benzerini çiftçilerimizin ürünlerine alım garantisi olarak verin. Sonra, ürünün tüketiciye ulaşana kadar fiyatını katlayan o aracıların fırsatcıların tepesine çökün, analarını ağlatın!

 

Bak bir taşla iki kuş!  İtibarınız 40 kat artarken, millette açlıktan kurtulacak. Vallahi ben  kendi adıma razıyım.. Ülkemizde, kasamızda kalacak olan o 10 milyar dolarla; Audiler, Mercedesler, uçaklar alın, şatafatlı makam odalarını yine  yaptırın…

Sadece 4 milyarcık doları yerli üretime ayırın.

Böyle giderse aç kalacağız aç! yeterki, aç kalmayalım. Biraz da milleti düşünün Allah aşkına!. Ithalat yapanlar bunca yıl doymuştur artık! Biraz da insanlarımız doysun, dengeli beslensin. Çocuklarımız; Meyve, Sebze, Et, Süt, Peynir, Yumurta yiyebilsinler. Aksi halde iskelet ve beyin sistemi gelişmemiş bir nesil gümbür gümbür geliyor beyleeer!