Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Okulda Deprem Tatbikatı

Zonguldak Yayın: 17.04.2015 07:24
Okulda Deprem Tatbikatı

ZONGULDAK Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.
Zonguldak Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilerin olası bir depreme karşı hazırlıklı olmalarını sağlamak amacıyla deprem tatbikatı düzenlendi. Düzenlenen tatbikatta senaryo gereği, alarmın çalmasıyla birlikte öğrenciler binayı boşalttı. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, 3 katlı okulun ikinci katında mahsur kalan bir öğrenciyi sedye ile pencereden halat yardımıyla aşağıya indirdi. Daha sonra bir AFAD Görevlisi okulun yanında bulunan bir yere saklanarak üzerine battaniye örttü. AFAD’ın asker gibi eğitilen arama ve iz sürme köpeği Afet saklanmış olan görevliyi buldu. Tatbikatın son bölümünde Afet isimli iz sürme köpeği, öğrencilere küçük bir gösteri de yaptı. Komutlarla AFAD görevlisinin üzerinden atlayıp, topla oynayan Afet’i öğrenciler ilgiyle izledi.
Yaklaşık 500 öğrencinin katıldığı tatbikatta bilgi veren Karaelmas Ortaokulu Sivil Savunma Kulübü danışman öğretmeni de olan görsel sanatlar öğretmeni Serdar Güneş, “Bundan üç hafta önce yaptığımız tatbikatta okulumuz müdür başyardımcısı Adnan Karakurluk’un izlemesinin ardından öğrencilere katkı verilmesi açısından bizleri davet etti. Biz de kendilerine destek için burada bulunduk. Edindiğimiz tecrübeleri burada aktarmaya çalıştık. 1999 yılında asıl depremi yaşadık.
Deprem olmayacak diye bir şey yok her an depreme hazır olmak için bu tip tatbikatların önemini bugün vurgulamaya çalıştık. Burada ilk defa meslektaşlarımızdan bunu canlı görenler oldu. Bu tip tatbikatların çok önemli olduğunu ispatlamış olduk” şeklinde konuştu.
Düzenlenen etkinlik hakkında bilgi veren Zonguldak Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Recep Ali Kanberoğlu ise yaptığı açıklamada, “1 -7 Mart Sivil Savunma günü dolayısıyla havanın yağmurlu olmasından dolayı ileri bir tarihe ertelemiştik.
Bugün havanın güzel olması dolayısıyla AFAD ekipleri ve özel bir hastanenin katılımıyla böyle bir program düzenledik. İnşallah bunun gerçeğini ülkemizde ve ilimizde görmeyiz.
Çok faydalı bir program oldu. Bir önceki tatbikatta okulumuz 1 dakika 55 saniyede boşaltmıştı bugün 1 dakika 33 saniyede tahliye edildi. AFAD Ekipleri tarafından en üst kattan kurtarma gerçekleştirildi. Burada AFAD ekibine ve Level Hastanesi’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Manşet Yayın: 24.07.2024 13:47
Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin 5000 Evler Mahallesinde bulunan Ek Hizmet Binasındaki sorunların her geçen büyüdüğü ifade edilirken, 2023 yılı Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılarak adeta seçim yatırımı olarak kullanılan ek hizmet binasındaki sorunların giderilmesi  işinin Sağlık Bakanlığının uhdesinde olması hem İl Sağlık Müdürlüğünün hem de hastane yönetiminin elini kolunu bağlıyor.

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastane binasında yaşanan sorunlar gün geçtikçe artıyor. Mahalle sakinleri ve hastalar, binanın tam anlamıyla hizmet vermediğini ve çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Ek binanın en dikkat çeken problemleri arasında asansörlerin sürekli arızalanması ve tavanların sızdırması bulunuyor. Bu durum, hem hastaların hem de hastane personelinin günlük işleyişini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, hastanenin birçok noktasında eksikliklerin ve tamirat gerektiren durumların mevcut olduğu ifade ediliyor.

“HASTANE EKSİK TESLİM EDİLMİŞ”

Edinilen bilgilere göre; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastanesini firmanın eksiklerle birlikte Sağlık Bakanlığına teslim ettiği öğrenildi. Bununla birlikte hastanesinin eksiklerinin giderilmesi işinin tamamen Sağlık Bakanlığının uhdesinde olduğu belirtilirken, firmanın eksiklerle birlikte Bakanlığa hastaneyi teslim ettiği, Bakanlığında eksiklerle birlikte hastanenin geçici kabulünü yaptığı, iki senelik süresi olan geçici kabulün bir senesinin dolduğu bildirildi. Yine hastanenin tüm eksiklerinin Sağlık Bakanlığına iletildiği belirtilirken, Hastaneyi yapan firmanın konkordato ilan etmesinden dolayı eksikliklerin giderilmesi işinin başka bir firmaya ihale edileceği öğrenildi.

Öte yandan hastanenin eksikliklerinin giderilmesi noktasında Sağlık Bakanlığından para talep edildiği, ancak Bakanlığın buna karşı çıkarak hastanedeki eksikliklerin kendileri tarafından giderileceğinin söylendiği ifade edildi.

MAHALLE SAKİNLERİ VE HASTALAER TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ve hastalar, bu sorunlar yüzünden sağlık hizmetlerinin aksadığını ve ek binanın tam anlamıyla hizmete açılmadığını dile getirerek yetkililerden çözüm bekliyor. 2023 Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılan hastanenin adeta seçim malzemesi olarak kullanıldığını da söyleyen mahalle sakinleri siyasilerin bu işe mutlaka çözüm bulması gerektiğini de ifade ediyorlar. Sağlık hizmetlerinden daha verimli ve sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen vatandaşlar, ek binanın en kısa sürede gerekli onarımlarının yapılmasını ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyor.

Diğer yandan bu sorunların çözülmesi, hem sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması hem de hasta ve çalışanların güvenliği açısından büyük önem taşırken,  Yetkililerin,  bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler alması ve ek binanın tam anlamıyla işlevsel hale getirilmesi isteniyor.