Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy Sümela Kültür Yolu Festivali’nin açılışı için Trabzon’a geldi

Kültür Sanat Yayın: 20.08.2023 16:48
İhlas Haber Ajansı
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy Sümela Kültür Yolu Festivali’nin açılışı için Trabzon’a geldi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sümela Kültür Yolu Festivali’nin açılış programı için bugün Trabzon’a geldi.

Trabzon’da Boztepe Seyir Terası’nda kültür yolu şenlikleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçen sene 5 kentte 30 binden fazla sanatkarın iştiraki ile 33 milyondan fazla vatandaşın etkinliklere katılma fırsatı bulduğunu söyledi. Ersoy “Kültür yolu aktiflikleri başta Türkiye olmak üzere yurt dışında da tanıtım ve markalaşma konusunda da çok önemli sonuçlar getiriyor. O yüzden kültür ve turizm bakanlığı olarak çok kıymet verdiğimiz projelerin başlında geliyor. İnşallah bundan sonra da her yıl 5 kent ek ederek kültür yolu şenliklerini yaygınlaştıracağız. 5 Ağustos’ta Nevşehir balon ve Kapadokya kültür yolu şenliği ile başlamıştık. İştirak çok düzgün olmuştu. 300’den fazla aktifliğe 1 milyondan fazla kişi iştirak sağladı. Kapadokya manzarası prestiji ile çok da hoş imajlar verdi. Esasen kent bilinen bir kentti. Turizm dönemine da denk gelmesi sebebi ile orada hem doluluğu hem ekonomik faaliyetlerin artmasına da çok hoş yarar sağladı. 100 günlük bir seri olacak. 12 Kasım’a kadar devam edecek. Toplamda 11 kent var. serinin ikinci ayağına bugün Trabzon Sümela kültür yolu şenliği ve Erzurum kültür yolu şenlikleri ile devam ediyoruz” dedi.

Bu aktifliklerin başladığı vilayetlerde önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini hatırlatan Bakan Ersoy “Bu aktifliklerin yapıldığı kentler artık sistemli olarak kültür yolu şenliği kapsamına alınmış oluyor. Her yıl belirli bir tarih sabitleniyor ve o tarihlerde şenlik gerçekleştiriliyor. Biz kültür yolu şenliklerinin tarihlerini mutlaklaştırmak için belediye liderlerimizle vekillerimizle görüşmeler yapıyoruz. Artık tarihleri netleştirip her yıl tıpkı tarihte Trabzon’da kültür yolu şenlikleri yapılacak hale gelecek. Hem kültür, sanata vatandaşlarımızın kolay ve tesirli erişimini sağlamış oluyoruz hem de kentlerimizin başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada bilinirliğini ve markalaşmasını sağlamış oluyoruz. Bu açıdan çok yararlı gördüğümüz şenlikler iyi olsun. 12 Kasım’a kadar 11 kentteki seriyi tamamlamış olacağız. Başta Trabzon olmak üzere festivallerimizin kentlerimize güzel olmasını, eğlenceli keyifli bir kültür yolu şenliği geçirmelerini temenni ediyorum” diye konuştu.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, daha sonra beraberindekiler ile birlikte Boztepe Seyir Terası ve yürüyüş yolunu gezerek incelemelerde bulundu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Gündem Yayın: 02.03.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Tokat’taki bir otelde çıkan yangında panikleyen Umut Muzaffer Gezen, 3. kattan atlayarak ağır yaralanmıştı. Olay sonrası çıkan kendi ölüm haberlerini okuyan Gezen, o anları gülerek anlattı.

23 Şubat 2023 tarihinde GOP Bulvarı üzerinde bulunan bir otelde çıkan yangın paniğe neden oldu. Yangın sırasında otel odasında bulunan ve asker olduğu iddia edilen 20 yaşındaki Umut Muzaffer Gezen alevlerin arasından kaçmak için 3. kattan aşağı atladı. Olay sonrası ağır yaralanan genç, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından hızla üniversite hastanesine kaldırıldı. Olay sonrası bazı haber sitelerinde gencin öldüğüne dair haberler yapıldı. Hastanede ilk müdahalesi yapılan Gezen, daha sonra bilinci açıldı. Sağlık durumu iyi olan Gezen’e hastane çalışanları hakkında çıkan haberleri okuttu. Kemal Sunal filmindeki gibi kendi ölüm haberini okuyan Gezen, kendinden de şüphe etti. Başından yaralanan, ayağında kırık olan ve belinden geçireceği ameliyat gününü bekleyen Gezen, kendi haberlerini gülerek okudu.

Umut Muzaffer Gezen, “Tokat’ta otel odasında çıkan yangında panikleyip 3. kattan atladım. Öldüm diye haberlere çıktım. Hayattayım. Şükür halime. Bundan daha ötesi olamaz. İlaçlarımı aldıktan sonra uyudum. Uyuduğumdan dolayı yangın çıkmış fark etmedim. Bir anda uyandım. Panikle camdan atladım. Atlamasaydım belki şu anda burada değildim. Hayatta değildim. Askerdim, er olarak geldim. Acemi birliğine geldim. Bir gün için konaklamak için oraya geldim ve yangın çıktı onda da. Askerlik de kaldı şimdi. Kendim hastanedeyim. Ameliyat olacağım. Belimde bir rahatsızlık var. Allah’a şükür ameliyat olduktan sonra iyi olacağım. Başka da bir şeyim yok. Başımda pek fazla bir şey yok. Şöyle söyleyeyim. Sol ayağımda bir kırık var. Başımda çok kılcal çatlaklar var. Bir de belden ameliyat olacağım o kadar. Olay olduğu gün öldü dediler. Sağ olsun ambulans ekipleri tarafından hastaneye buraya Tokat Gaziosmanpaşa’ya kaldırıldım. Buraya geldim. İlk şuurum yerinde değildi. Şimdi çok iyiyim. Her şeyim yerinde. Yemek yedim. Su içtim. Sonra dediler bir şeyler göstereceğiz. Dedim abi ne göstereceksiniz. Öldün, şu oldu, bu oldu. Kemal Sunal’ın filmi gibi. Ben iyiydim halbuki haberleri seyrediyorduk. Beraber hemşire abiler, arkadaşlarla burada. Yiyordum, içiyordum, iyiydim yani bir şeyim yoktu ama hani bu da bir olay oldu. Başımızdan geldi, geçti. Bir deneyim oldu benim için. Film gibi bir sahne oldu benim için. Kemal Sunal’ın sahnesi gerçek oldu. Gerçekten öldü diyor yani. Hani ben öldüm artık yokum. O hesap oldu. Kendimden şüphe ettim” dedi.

Anne Gözde Gezen ise “Ben hayatta kaldığına çok şükrediyorum. Çok şükür hayatta. Bunda da bir vardır hayır. Belki askeri birliğine teslim olsa da üstüne daha kötü bir şey gelecekti. Çok şükür hayatta iyi. Omuriliğinde bir sıkıntı var. Omuriliğinde bir kırık var. İnşallah buradan yürüyerek çıkacağız” diye konuştu.