Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KESK’ten 1 Mayıs Açıklaması

Gündem Yayın: 29.04.2016 14:31
KESK’ten 1 Mayıs Açıklaması

 

1 Mayıs İşçi Bayramı yarın tüm yurtta kutlanacak. Her yıl Karabük’te 1 Mayıs’ı kutlayan KESK bu yıl 1 Mayıs’ı Zonguldak’ta kutlayacak. KESK Karabük Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Karabük İl Temsilcisi Cevat Soylu, 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili açıklamada bulundu.

Cumhuriyetin temel ilkesi Laikliğin tartışıldığı koşullarda emekçiler ve ezilen halklar olarak 1 Mayıs’ta alanlara yürüyoruz diyen Soylu,  “Çalışma ve yaşam şartlarının giderek ağırlaştığı, her alanda AKP faşizminin zirve yaptığı, iş güvencemize göz dikildiği, kıdem tazminatının ortadan kaldırılmak istendiği, istihdam bürolarıyla modern kölelik koşullarının dayatıldığı, kadına yönelik şiddetin normalleştiği, çocuklara yönelik tacizin iktidar eliyle korunduğu, Cumhuriyetin temel ilkesi Laikliğin tartışıldığı koşullarda emekçiler ve ezilen halklar 1 Mayıs’ta alanlara yürüyoruz.
Tüm dünyada kent meydanlarında coşkuyla kutlanan 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü kutlamalarını bizde Karabük’te KENT MEYDANI’ nda haddehanelerde ve fabrikalarda zor şartlarda çalışan ağır sanayi işçileriyle, her gün zehirlenme endişesiyle çalışan ÇİNKO işçileriyle, tekstil atölyelerindeki emekleri sömürülen gençlerle,TOKİ inşaatlarında iş güvencesinden yoksun çalışan emekçilerle ve yakınlarıyla türkülerle, halaylarla bayram coşkusuyla kutlamak isterdik. Ancak son yıllarda yaptığımız 1 Mayıs kutlamalarında, SOMA’ daki maden faciasında ölen 301 işçiyi anmamızda ve 10 Ekim de Ankara’da hain saldırıda ölen 102 yoldaşımızın acısını Karabük’te basın açıklaması yaparak paylaşırken, demokrasi bilincinden, insanlıktan ve vicdandan uzak bazı karanlık güçler tarafından yönlendirilen çapulcu grupların ırkçı söylemlerle yaptıkları faşist taciz ve saldırılar sonucunda etkinliklerimize katılanların zarar görmemesi için kutlama yapmıyoruz. İşçi emekçi kenti Karabük‘te her yıl 1 Mayıs kutlaması yapmak için davette bulunduğumuz başta işçi sendikaları ve diğer sivil toplum kuruluşları çağrılarımıza duyarsız kaldıkları gibi üyeleri üzerinde katılmama yönünde baskı yapmaktadırlar. KESK Karabük Şubeler Platformu olarak bu yıl kutlamalar için kömür karasının alın teri ile kaynaştığı madenci kenti Zonguldak ’a gidiyoruz. Karabük’te kutlama yapmamızı dolaylı olarak zorlaştıran karanlık güçler bilmelidirler ki “Korkmadık, korkmuyoruz ve korkmayacağız.” dedi
1 Mayıs’ı halaylarla türkülerle kimse zarar görmeden kutlamak istediklerini ifade eden SOYLU “Sadece ve sadece türkülerle, halaylarla coşkuyla kutlanan 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Gününde kimsenin zarar görmeden anlamına uygun kutlamak istiyoruz.
Sömürüye, yoksulluğa, faşizme, gericiliğe, kapitalizme, emperyalizme karşı mücadeleyi birlikte büyüterek emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın hâkim olduğu, “Başka Bir Dünya” yı kendi ellerimizle kurmaktan geçtiğini biliyoruz” dedi

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emekli astsubay evin bahçesini sinemaya çevirdi

Kültür Sanat Yayın: 23.07.2024 20:15
İhlas Haber Ajansı

Düzce’de emekli astsubay, köyündeki evinin bahçesini açık hava sinemasına döndürüp çocuklara unutulmaz bir akşam yaşattı.

Yıllardır şehir dışında astsubay olarak görev almasının ardından emekli olup Düzce’de ki köyüne yerleşen Sadullah Mete, evin bahçesini açık hava sinemasına döndürdü. Eşi Serpil Mete’nin de destekleri ile bahçede çocuklara özel alan oluşturan Emekli Astsubay Sadullah Mete, “Bizim Hataylı bir damadımız var. Bahçemizi gelip gördü ve burada sinema etkinliği olabileceğini söyledi. Eşim serpil hanımda bu etkinliği yapabilmek için gerekli girişimlere başladı. Minderler dikildi, çadırlar yaptırdı, projeksiyon cihazını ayarlayıp muhtarımıza bilgi verdik. Muhtarımız köyde ki çocuklara bilgi vermesini isteyerek böyle bir şey yaptık. Bundan sonra da devamı gelecek. Kadınlarda açık hava sineması istedi. Onlara da yapacağız. Çocuklara çeşitli ikramlarımız oluyor, dondurmalar, meyve suları çörekler, börekler ne isterlerse onları yapıyoruz. Ayrıca sinemada patlak mısırda veriyoruz” dedi.

“Çocukların tepkileri çok iyiydi”

Çocukların çok mutlu olduğunu dile getiren Konaklı köyü muhtarı Kadir Ayyıldız, “ Çocukların tepkilerini görmek için buraya gelip izlemek lazımdı. Çok güzel bir organizasyon oldu. Bu işin mimarı ben değilim. Sadullah ve Serpil Mete ailesidir. Biz sadece vesile olduk” diye konuştu.

Paylaş: