Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kastamonu’da UNESCO sevinci: 657 yıllık Mahmutbey Camii ziyaretçilerini bekliyor

Kültür Sanat Yayın: 24.09.2023 04:12
İhlas Haber Ajansı
Kastamonu’da UNESCO sevinci: 657 yıllık Mahmutbey Camii ziyaretçilerini bekliyor

UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından Kastamonu’nun Kasaba köyünde yer alan Mahmutbey Camii’nin Dünya Mirası Listesi’ne alınması kentte büyük sevinçle karşılandı.

Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’da düzenlenen 45. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında Türkiye’nin farklı vilayetlerindeki ahşap takviyeli mescitler, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığınca UNESCO’ya “Anadolu’nun Orta Çağ Periyodu Ahşap Direkli ve Kirişli Camileri” ismiyle iletilen mescitler ortasında Kastamonu merkez ilçesine bağlı Kasaba köyünde bulunan Mahmutbey Camii de yer aldı. Caminin listeye girişi kentte sevinçle karşılandı. 1366 yılında inşa edilmiş olan ve günümüze kadar korunan Mahmutbey Camii, hipostil planlı ahşap cami tipolojisinin, periyodunun Anadolu’daki en kıymetli temsilcilerini ve sahip oldukları ahşap oymacılığı sanatının örnekleriyle yansıtıyor. Kapıları, minberleri, sütun başlıkları, tavan kirişleri ve konsollarında görülen ihtimamlı ahşap personelliği ile ustaların isimlerinin kayıtlı olduğu kündekari tekniğindeki ahşap minberleri ve ’kalem işi’ ismi verilen bezemeleriyle Kasaba Köyü Mahmutbey Camii, inanılmaz marangozluk marifeti ile estetik anlayışı da sergiliyor.

“Herkesi bir an evvel ’Çivisiz Cami’yi görmeye davet ediyorum”

Kentte “Çivisiz Cami” ismi ile bilinen Mahmutbey Camii’nin değerli bir eser olduğunu tabir eden Kastamonu Valisi Meftun Kollu, “İlimizin Kasaba köyünde bulunan Candaroğulları’ndan kalan yapıtı, ’Çivisiz Cami’ olarak da bilinen Mahmutbey Camii, 4 yıl süren çalışmanın akabinde yapılan oylama ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren 21’inci ahşap yapıtımız oldu. Bu çalışmalar 4 yıldır devam ediyordu. Başta belediyemiz, Kültür Vilayet Müdürlüğümüz, Vilayet Özel Yönetimimiz, üniversitemiz başta olmak üzere emeği, katkısı geçen bütün kurumlarımızın yetkilerine çok teşekkür ediyorum. Bunun vilayetimize iyi olmasını diliyorum. Bu son derece değerli bir gelişme. Ortaçağ devri, ahşap taşıyıcı yapılar kategorisinde gerçekleşmiştir. Çivisiz Camii’ni görmeyen başta hemşehrilerimiz olmak üzere herkese, bir an evvel gidip görmelerini tavsiye ediyorum. İçerisine girdiğinizde hissedilen o huzuru herkesin tatmasını isterim. Bu kıymetli bir gelişme. Buranın bütün dünyadaki envanterlerde gözükeceği manasına geliyor. Türkiye’deki turizm hareketleri içerisinde bunun katkısı olacağını düşünüyorum. Buraya gelecek turistler bu türlü bir yapıtı bilerek gelecek, gelmek isteyecekler. Oranın korunması, yaşatılması, etrafında farklı şeyler yapılması manasında da katkı sağlayacak. Bunun geliştirilmesi için de değerlendirmelerde bulunacağız” dedi.

“Camimizin Dünya Mirası Listesi’ne girmesinden ötürü çok mutluyuz”

Caminin bulunduğu köyde 30 yıldır muhtarlık yapan Kemal Hamzaoğlu ise haberin köyde büyük sevinçle karşılandığını belirterek, “Cenab-ı Allah bu camiyi Kasaba köyümüze nasip etmiş. Bundan gurur duyuyoruz. Tarihi camimiz, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Bundan ötürü çok memnunuz. Bizler, vaktinde elimizden geldiği kadar bu camiyi müdafaaya çalıştık. Hatta camimizin kapısı için bizler cami önünde nöbet dahi tuttuk. Vaktinde ne yazık ki camimizin kapısı çalındı ve kısa mühlet sonra çalınan kapı bulundu. Şu anda kapı, Kastamonu Müzesi’nde sergileniyor, üzerindeki kapı ise imitasyonudur. Bizler, vaktinde elimizden gelen her türlü imkanı camimiz için kullandık. Hem Türkiye içerisinden hem de yurt dışından ziyaretçiler geliyor. Bilhassa hafta sonları mescidimize ziyaretçilerin ilgisi çok fazla oluyor” diye konuştu.

“Camimiz, 1366 yılında yaptırılmış, 657 yıllık bir camidir”

Mahmutbey Camii’nin 1366 yılında yaptırıldığını ve 657 yıllık bir cami olduğunu söyleyen Mahmutbey Mescidi İmam Hatibi Hüseyin Al da, “Kasaba köyü Mahmutbey Camii, beylikler periyoduna ilişkin mescitlerden bir adedidir. Yaptıran kişi Candaroğulları beyefendilerinden Adil Bey’in oğlu Mahmut Bey’dir. Fakat bu camiyi bu halde inşa eden mimar belirli değildir. Bindirme yordamı yani baskı halinde üst üste konularak yapılmıştır. Bu yüzden de tavanın üst kısmında yarım metre kadar toprak bulunuyor. Tavana baskı ve izole olsun diye konulmuş olabilir. Camimiz 1366 yılında yaptırılmıştır ve 657 yıllık bir camidir. Camimiz, Kastamonu yöresinde Çivisiz Cami olarak bilinir” halinde konuştu.

“Hem Türkiye’den hem de dünyadan Kastamonu’ya ziyaretçiler gelecektir”

Mahmutbey Camii’nin Dünya Mirası Listesi’ne alınmasıyla Kastamonu’ya çok fazla ziyaretçi gelmesini beklediklerini belirten Al, “UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması çok hoş bir olay. Kasaba köyümüz için de hoş bir gelişme. Bilhassa Kastamonu için başka bir hoş olay. Zira Kastamonu’da Dünya Mirası Listesi’nde bulunan rastgele bir öbür eser yok. Bu türlü bir yapıtın Kastamonu’da olması, Kastamonu’nun tanıtımı açısından çok hoş bir gelişme oldu. Bu yüzden Kastamonu ismine da çok memnunum. Camimizin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasıyla birlikte yalnızca Kastamonu ya da Türkiye değil, tüm dünya tanıyacak. Hem Türkiye’den hem de dünyadan Kastamonu’ya ziyaretçiler gelecektir” sözlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Safranbolu Belediyesi’nden Tarihi Kente Dijital Rehber

Manşet Yayın: 01.03.2024 11:35
Safranbolu Belediyesi’nden Tarihi Kente Dijital Rehber

Osmanlı döneminden kalma tarihi evleri, dar sokakları ve geleneksel mimarisiyle ünlü olan Safranbolu, Safranbolu Belediyesi tarafından başlatılan proje ile artık dijital çağa uyum sağlayarak ziyaretçilerine modern bir keşif deneyimi sunacak. Dijital Rehber adı verilen kare kod uygulaması,  Türkçe, İngilizce yazılı ve sesli anlatım ile yerli ve yabancı turistlere Safranbolu’yu keşif imkânı sunacak.

Safranbolu’nun tarihini keşfetmek artık daha kolay ve keyifli bir hal alacak. Şehirdeki önemli noktaları gezmek isteyen turistler Safranbolu Belediyesi tarafından oluşturulan proje ile dijital rotaları kullanabilecek. Bu rotalar genellikle tarihi evler, hanlar, camiler ve müzeler gibi turistik yerleri içerirken, aynı zamanda lezzet durakları ve alışveriş noktalarını kapsarken mor bayrak sertifikası almaya hak kazanan işletmeleri işaret edecek.

Dijital rehber uygulaması, akıllı telefonlar üzerinden kolayca erişilebilir ve turistlere adım adım rehberlik edecek şekilde Türkçe ve İngilizce dillerinde yazılı ve sesli anlatımlar içeren kare kodlar ile oluşturulacak. Safranbolu Belediyesi tarafından geliştirilen Dijital Rehber uygulaması her noktada tarih ve kültür hakkında bilgi vererek ziyaretleri daha anlamlı hale getirmeyi hedefliyor. Ayrıca, rotalara eklenen interaktif öğelerle, Safranbolu’nun geçmişine dokunma ve tarihi detayları daha yakından keşfetme fırsatı sunacak. Dijital Rehber demo uygulamasının ilk tanıtımı 4 Mart Pazartesi günü Safranbolu Tarihi Çarşı’da İmren Konak’ta saat 11.00’da yapılacak.

Dijital Rehber uygulaması hakkında açıklamada bulunan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse şunları söyledi:

“Safranbolu’nun dijital rehber uygulamasını, hem yerli hem de yabancı turistler için ideal bir keşif deneyimi sunmak için tasarladık. Geleneksel ile modernin buluşma noktası olan bu tarihi kent, dijital rehberiyle geçmişiyle geleceği bir araya getiriyor. Safranbolu’nun mistik atmosferini keşfetmek ve tarihle iç içe bir yolculuğa çıkmak isteyenler tarihi noktalar ve mekânlarda yer alan kare kodları akıllı telefonlarına okutarak dijital rehber uygulamasına girecek ve deneyimleyebilecek. Safranbolu’nun dijital rotaları, gezginlere tarih ve kültür dolu bir serüven vaat ediyor. Şehrin eşsiz atmosferini keşfetmek ve unutulmaz anılar biriktirmek için bu dijital rehberi mutlaka deneyin derim. Ayrıca mor bayrak sertifikası verdiğimiz işletmelerimize dijital rehber uygulamasında yer vererek hem tanıtımlarını hem de turistlerin kaliteli hizmet almalarını sağlayacağız.” (Ramazan Öztürk)