Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük’te “Aile Çalıştayı” Düzenlendi

Manşet Yayın: 22.09.2023 16:10 |Güncelleme:27.12.2023 16:30
Karabük’te “Aile Çalıştayı” Düzenlendi

Karabük Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce, ailelerin  sosyal sorunlarının tespiti, çözümü, ailenin korunması, güçlendirilmesi ve sosyal refahın artırılmasına yönelik çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla “Aile Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Yücel Huzur Evi’nde düzenlenen Çalıştaya; Akademisyenler, kamu kurum yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kurum meslek elemanlarının katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdurrahman Bilgiç;  ‘’Bilinçli Aileler Müreffeh Toplum’’ mottosu ile yapılan çalıştayın oldukça değerli olduğunu belirterek,  ailenin mutlak surette güçlendirilmesi gereken bir kurum olduğunu vurguladı. Aile içi şiddetin en önemli sebeplerinden birinin aile bağlarının zayıflaması olduğunu  ifade eden Bilgiç, aileye yapılan yatırımın bir anlamda topluma yapılan yatırım olduğunu söyledi.

Çalıştay kapsamında Karabük Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oğuzhan Zengin Moderatörlüğünde “Aile, Eşitlik ve Adalet”, “Aile, Sosyal Kalkınma ve Refah”, “Aile, Hayat Boyu Gelişim ve Öğrenme”, “Aile, Çevre ve İklim”, “Aile, Teknoloji ve Dijitalleşme”, “Aile Odaklı Sosyal Hizmetler” konuları ele alındı.

Gerçekleştirilen  çalıştayda ailenin güçlendirilmesine ilişkin mevzuat, uygulamalar ve bu konuda geliştirilmesi gereken alanlar tartışılarak, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılmasına yönelik geliştirilebilecek politikalar ve ailenin korunmasına ilişkin hak ve sorumlulukların güvence kapsamının nasıl genişletileceğine yönelik yapılacak çalışmalar masaya yatırıldı.

Ailelerin ekonomik ve sosyal yönden desteklenmeleri amacıyla alınabilecek ek tedbirler, yeni ailelerin kurulmasını teşvik edecek ekonomik ve sosyal desteklerin neler olması gerektiği konuları tartışıldı. Aile ilişkilerini sağlam temeller üzerine kurmalarını sağlayacak unsurların ele alındığı çalıştayda, evlilik ve aile hayatına ilişkin toplumun farkındalık düzeyini artırmaya yönelik neler yapılabileceği üzerinde çalışmalar gerçekleştirildi.

Çalıştayda ayrıca; afet ve acil durumlar için ailelerin bilinç ve farkındalık düzeylerini artıracak ve ailelerin iklim değişikliği konusunda tedbirli olmalarını sağlayacak hususlar da ele alındı. Tüm bunlara ek olarak konu başlıklarında da belirtildiği gibi ailenin korunması ve güçlendirilmesinde teknolojinin bilinçli kullanımı ve teknolojik gelişme sürecinin aile lehine kullanımının sağlanmasına yönelik araçların oluşturulması, aile bireylerinin bilinçli medya kullanımına ilişkin kapasitenin artırılması ve aile dostu yapımların teşvik edilmesi çalışmaları görüşüldü. Son olarak aile odaklı sosyal hizmet uygulamalarında yaşanan sorunlar ve önerilerin tartışıldığı çalıştayda ailelere yönelik sosyal hizmet modellerinin güçlendirilmesi ve ailelerin sosyal hizmetlere erişimlerinin artırılması konuları ele alındı.

Çalıştayda ele alınan sorun ve çözüm önerileri raporlaştırılarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına iletildi. (Yusuf Korkmaz)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybetmişti, o anların görüntüleri ortaya çıktı

Gündem Yayın: 28.02.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı

Amasya’da emekli uzman çavuşun bir düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybettiği olayın görüntüleri ortaya çıktı. Düğünde gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı.
Kuzgeçe köyünde 3 Haziran 2023 tarihinde bir düğünde magandanın silahından çıkan kurşunun isabet ettiği emekli uzman çavuş Mehmet Çelik (53) ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Olay anına ilişkin kamera görüntüleri ortaya çıktı. Düğün sırasında gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı. Çelik’in maganda kurşunuyla vurulmasının ardından çevredekilerin panikle koştuğu görüldü.
Mehmet Çelik’in eşi Melahat Çelik, olayla ilgili gözaltına alınan Sıdkı Ç.’nin 2 ay cezaevinde kalmasının ardından bir sonraki duruşmaya kadar ev hapsiyle cezalandırıldığını söyledi. 8 Mart’taki duruşma öncesi açıklamalarda bulunan acılı eş Melahat Çelik, “Bu görüntüler cinayete davetiye çıkardı. Ama kimse dur, sus demedi. Sanki çatışma varmış gibi silahlar atıldı. Gelin, damat, herkes silah attı. Muhtar ‘siz ne yapıyorsunuz?’ demedi. Eşimin ölümüne sebep olan herkesten şikayetçiyim. En kısa zamanda adaletin yerini bulmasını istiyorum” diye konuştu.