Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabüklüler Yardıma Koştu

Gündem Yayın: 07.02.2023 17:53
Yazar:
Karabüklüler Yardıma Koştu

Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan ve 10 İlde yaşanan  7,7  ve 7.6’lık depremlerin ardından  yaşanan felakete  tüm Türkiye’de olduğu gibi Karabük halkı da duyarsız kalmayarak adeta yardım için seferber oldu.

Türkiye  Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan ve 10 İlde yaşanan  7,7  ve 7.6’lık  deprem felaketinin üzüntüsünü derinden yaşarken, vatandaşlar ise deprem bölgelerine yardım için seferber olmuş durumda. Yaşanan deprem felaketine duyarsız kalmayan Karabüklüler de Valiliğin yardım çağrılarının ardındamansetKarabukluler Yardima Kostu2n adeta yardım toplama merkezlerine akın ederek yardıma koştular. Mahalle muhtarlıkları başta olmak üzere Valiliğin tarafından belirlenen noktalara yardım malzemelerini ulaştıran vatandaşların zaman zaman da duygulu anlar yaşadığı gözlemlendi.

VATANDAŞLAR YARDIM İÇİN AKIN ETTİ

Valiliğin yardım çağrısı ile birlikte Valilikte oluşturulan yardım toplama merkezinde yoğunluk oluşurken, vatandaşların getirdiği kuru  gıda ürünleri, battaniye, ayakkabı, kışlık kıyafet, ayakkabı, çocuk bezi, ısıtıcı, yorgan, çocuk bezi vb malzemeler   ayrı ayrı kolilere konarak deprem bölgesine ulaştırılmak için hazır hale getirildi.

MAHALLE MUHTARLIKLARINDA YOĞUNLUK OLUŞTU

Deprem Bölgesine yardım çağrılarının ardından mahalle muhtarlıkları da teyakkuza geçti. Gece geç saatlere kadar açık olan  Muhtarlıklara mahalle sakinleri tarafından yardım malzemeleri getirildi.

KAMU KURUM VE KURULUŞLARI, STK VE GÖNÜLLÜ İŞ İNSANLARINNDAN ARAÇ VE PERSONEL DESTEĞİ

Öte yandan Karabük’te Kamu kurum ve kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları (STK  ve gönüllü iş insanlarının desteğiyle deprem bölgesine 328 personel, 14 Ekskavatör Yükleyici, 27 Tır ve Kamyon, 10 Ambulans, 2 İtfaiye, 43 muhtelif araç deprem bölgesine gönderildi.

İLÇELERDE DE VATANDAŞLAR DUYARSIZ KALMADI

Karabük İl Merkezinde olduğu gibi ilçelerde de vatandaşlar yardım çağrılarına duyarsız kalmadı. Vatandaşlar,  İlçe Kaymakamlıkları tarafından oluşturulan  yardım merkezilerine giderek yardım malzemelerini teslim ettiler. Burada bulunan görevliler gelen yardımları tek tek ayırarak kolilere yerleştirdiler.

GÜN BİRLİK OLMA GÜNÜ

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık depremlerin ardından 10 İlde meydana gelen deprem felaketine duyarsız kalmayan vatandaşlar, “Ülke olarak böyle bir günde birlik olmayacağız da ne zaman birlik olacağız. Acımız çok büyük, Türk Milleti olarak bunu da atlatırız ama şimdi birlik olma zamanı deprem felaketi yaşayan insanlarımızın maddi manevi yanında olmalıyız elimizden gelen yardımı yapmalıyız, yaralarını sarmalıyız” dediler. (Nurettin Acar)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MÖ 5900’lü yıllara ait volkanik cam kaya Samsun Müzesi’nde sergileniyor

Kültür Sanat Yayın: 24.04.2024 08:36
İhlas Haber Ajansı

Samsun merkezde yer alan Dündartepe’de 1940-1941 yıllarında yapılan kazılarda bulunan yaklaşık MÖ 5900-3200 yılları arasını kapsayan Kalkolitik Çağ’a ait obsidian (volkanik cam kaya) dilgi ve birçok araç gereç, Samsun Müzesi’nde sergileniyor.

Samsun’un İlkadım ilçe sınırları içinde yer alan Dündartepe, halk arasında ‘Öksürük Tepe’ ve ‘Söğütlübahçe’ isimleriyle biliniyor. Yerleşim, yaklaşık 200’e 220 metre ölçülerinde bir alanı kaplıyor. 1940-1941 yıllarında bölgede gerçekleştirilen yüzey araştırmalarıyla tespit edilen höyükte eş zamanlı kazı çalışmaları da gerçekleştirildi.

Araştırmalar ışığında aşağı ve yukarı şehir olarak tanımlanan 2 bölümlü yerleşimde 3 kültür katı tespit edildi. En eski yerleşim tabakaları (1. Kat) eneolitik olarak tanımlanırken kronojik dizinde Genç Kalkolitik Çağ’a tarihlendiriliyor. Alişar 2 ve Alacahöyük 4. tabakayla aynı zamanda yerleşim gören Dündartepe’nin 2. katı ise Erken Tunç Çağı’na tarihlendiriliyor. İlk araştırmalar ve sonuçlarının paylaşıldığı yayınlarda Hitit dönemine tarihlenen 3. katın tarihlendirilmesi güncel bulgularla tartışılıyor.

MÖ 5900-3200 yılları arasındaki Kalkolitik Çağ’a ait volkanik cam kaya dilgi de müzede yer alıyor

Minyatür çanak çömlekler, ağırşaklar, tezgah ağırlıkları ve meral objelerden oluşan Dündartepe buluntuları, bölgenin kültürünü yansıtıyor. Samsun Müzesi’nde özel alanda sergilenen Dündartepe buluntuları arasında ayrıca Kalkolitik Çağ’dan kalma taş, serpantin balta, çakmak taşından ok ucu, obsidian (volkanik cam kaya) dilgi, çakmak taşından dilgi, radyolarid dilgi ve kalsedon dilgiler de müze ziyaretçilerinin dikkatini çekiyor.

Paylaş: