Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Karabük, Yeni Rektörünü Bekliyor

Günlük Yayın: 05.05.2023 16:29
Karabük, Yeni Rektörünü Bekliyor

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ın görev süresinin dolması nedeniyle Karabük Üniversitesinin yeni Rektörünün kimin olacağı merak ediliyor.

24 Mayıs’ta görev süresi dolacak olan Rektör Prof. Dr. Refik Polat’ın görevinden ayrılmasının ardından Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne belirlenecek isim için müracaat eden 44 adayın mülakatı Yüksek Öğretim Kurumu’nda (YÖK) önceki gün yapıldı

Karabük Üniversitesi Rektörlüğü için geri sayım başladı. Yükseköğretim Kurumu (YÖK), Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ın görev süresinin dolması nedeniyle boşalacak rektörlük koltuğu için başvuruda bulunan tüm adaylar arasında önceki gün mülakat yaptı.

MÜLAKATA 44 İSİM KATILDI

Karabük Üniversitesi Rektörlüğü için 17 Nisan 2023 tarihinde başlayan başvurular 28 Nisan 2023 tarihinde sona erdi. Başvuruların başladığı tarihten bugüne kadar Rektör adaylığı için 44 isim başvuruda bulundu. Başvuruda bulunanlardan 25’inin halen Karabük Üniversitesinde görev yaptığı ifade edilirken, 19 kişinin ise İl dışından olduğu öğrenildi.  Başvuruda bulunan 44 kişiden bazılarının YÖK’te yapılan mülakata katılmadığı belirtilirken, YÖK’ün diğer adaylarla mülakat yaptığı bildirildi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Edinilen bilgilere göre;  Adaylık başvurusunda bulunanların YÖK’te oluşturulan üç kişilik jüri tarafından ikili ve üçlü şekilde mülakata tabi tutulduğu, mülakatta adayların ilk olarak kendilerini anlattıkları,  daha sonra üniversitenin sorunları ve projeleri hakkında sorular sorulduğu bildirildi.Jürinin ise adaylar arasından belirleyecek isimleri Cumhurbaşkanlığına sunacağı ve önümüzdeki hafta içinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu adaylar arasından uygun göreceği bir ismi Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne atayacağı bildirildi.

ADAYLAR KARABÜK’TE DESTEK TURLARINDA BULUNMUŞTU

Bilindiği gibi Karabük Üniversitesine Rektör adaylığı başvurusunda bulunan ve şehir dışında yaşayan bir çok aday Karabük’te çeşitli temaslarda bulunarak bazı Sivil Toplum Örgütleri ile Kamu Kurumlarını ziyaret etmişlerdi.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİNİN REKTÖRÜ KİM OLACAK?

Öte yandan Karabük Üniversitesi Rektörlüğü için birçok ismin konuşulduğu belirtilirken, Karabük halkı da Üniversiteye kimin rektör olacağını merak etmeye başladı. Bazı kesimler Üniversiteye Karabüklü bir ismin atanmasını isterken, birçok kesim de Üniversiteye Rektör olacak kişinin liyakatına bakılması konusunda görüş bildirdi.

Diğer yandan Karabük Üniversitesinin Rektörünün nereli olduğu değil, bundan sonra Üniversiteyi Türkiye’nin sayılı Üniversiteleri arasına gelmesini sağlayacak Rektörü isteniyor. (Nurettin Acar)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Uyuşturucu ticaretinden 10 kişi adliyeye sevk edildi

Gündem Yayın: 01.10.2023 04:24
Kaynak: İHA

Samsun polisi tarafından uyuşturucu ticaretine yönelik düzenlenen 3 ayrı operasyonda gözaltına alınan 10 kişi adliyeye sevk edildi.

Edinilen bilgiye göre, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında çalışma yapan Samsun Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, İlkadım ilçesinde bir aracın bagaj altına zulalanmış vaziyette 600,63 gram metamfetamin, 2 adet uyuşturucu madde kullanımına yarar aparat ele geçirdi. Olayla ilgili 6 kişiyi gözaltına aldı.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İlkadım İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından İlkadım ilçesinde bir işyerine operasyon düzenlendi. Yapılan aramalarda, 1270 adet sentetik ecza maddesi, 3,44 gram metamfetamin maddesi ve 2 adet ecstasy maddesi ele geçirdi. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, İlkadım ilçesinde bir aracın içerisinde bulunan elektrikli süpürgelerinin içerisine zulalanmış vaziyette 1 kilo metamfetamin, 1 adet ruhsatsız tabanca, 2 adet tabanca fişeği ele geçirdi. Olayla ilgili 4 kişiyi gözaltına aldı.

3 ayrı operasyon kapsamından gözaltına alınan 11 kişiden 1’i ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılırken, 10 kişi ise bugün Samsun Adliyesine sevk edildi.