Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük Üniversitesi’nde Bağımlılıkla Mücadele Semineri Verildi

Manşet Yayın: 04.10.2023 16:03 |Güncelleme:28.12.2023 11:57
Karabük Üniversitesi’nde Bağımlılıkla Mücadele Semineri Verildi

Karabük Üniversitesinde 2023-2024 Akademik Yılında eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan öğrencilere, Oryantasyon Programı kapsamında Karabük Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis memurları ve Karabük İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından seminer verildi.

2023-2024 Akademik Yılının başlamasıyla Karabük Üniversitesinde eğitime yeni başlayan öğrenciler için Oryantasyon Programları düzenleniyor. Fakültelerin konferans salonlarında bir araya gelen akademisyenler ve fakülte yöneticileri, Üniversiteye yeni başlayan öğrencilere, Karabük Üniversitesindeki sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile birimler hakkında bilgi veriyor. Oryantasyon Programları kapsamında bilişim teknolojileri, internet ve sosyal medyanın bilinçli kullanımı, uyuşturucu, alkol, kumar ve tütün gibi zararlı maddelerin kullanılmaması açısından farkındalık oluşturmak amaçlanıyor. Bu kapsamda Karabük Emniyet Müdürlüğüne bağlı görevli polis memurları ve Karabük İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından Karabük Üniversitesi öğrencilerine seminer veriliyor.

Şu ana kadar İslami İlimler Fakültesi, Adalet Meslek Yüksekokulu, Türker İnanoğlu İletişim Fakültesinde düzenlenen seminerlerde, bağımlılığın çeşitleri, nedenleri ve sonuçları hakkında detaylı bilgiler aktarıldı. Ayrıca madde bağımlılığı, sigara, alkol ve teknoloji bağımlılığı gibi yaygın bağımlılıkların etkileri ve nasıl önlenebileceği konuları ele alındı. Öte yandan Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından da öğrencilere bilgilendirme yapıldı.

Eğitim sonunda Karabük Üniversitesinde yeni eğitim görmeye başlayan yaklaşık 7 bin 500 öğrenci, bağımlıkla mücadeleye dair bilinçlendirilecek. (Ramazan Öztürk)

Yorumlar

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

BESYO’da Mezuniyet Heyecanı

Karabük Yayın: 13.06.2024 11:10
BESYO’da Mezuniyet Heyecanı

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında mezuniyet heyecanı yaşadı.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni Hamit Çepni Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan 133 öğrenci mezuniyet coşkusu yaşadı.

Hamit Çepni Konferans Salonunda düzenlenen mezuniyet programına Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Numan Bahadır Kayışoğlu, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan mezuniyet töreni tanıtım filmlerinin izlenmesi ile devam etti.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, spor alanında yapılacak çok iş olduğunu vurgulayarak, “Yeni teknikler, yeni yöntemler, yeni yollar, yeni keşifler yapmak zorundayız. Hala pek çok bulunmayan, bilinmeyen şey var. Bu alan son derece kıymetli, son derece değerli bir alan. Dolayısıyla bu alanda yeni ne yapabilirim? Kendimi nasıl geliştirebilirim? Ülkeme, milletime, devletime nasıl hizmet edebilirim diye mutlaka düşünmek ve bu yolda çok başarılı sporcular yetiştirmek gayretinde olmalısınız. Sizin hem kendi başarınız bu açıdan önemli hem de yetiştireceğiniz sporcularla ülkemizin spor alanındaki gelişimine katkı sağlamanız son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Mezun olan öğrencilere Karabük Üniversitesinin Mezun Bilgi Sistemine kayıt olmaları gerektiğini hatırlatan Rektör Kırışık, “Üniversitemizde ilişkilerimizin devamı olduğu kadar mezun bilgi sistemimize kaydolmanız da arkadaşlar son derece önemli. Çünkü biz bir sistem kurmaya çalışıyoruz hem okuyan öğrencilerimizin hem de mezun olan öğrencilerimizin bir arada birlikte çalışabileceği bir ekosistem kurmak istiyoruz. Bu ekosistemde size de çok kıymetli sorumluluklar veya size çok ciddi katkılar sunacak bir yapı ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.

Rektör Kırışık, mezunlarla üniversite arasındaki ilişkinin sürdürülmesi halinde kariyer buluşmaları ve kendilerini geliştirme fırsatlarının artacağını belirterek, “Kariyer buluşmalarında hem kendinizi nasıl yükseltebileceğinizin öğrenilmesinde hem de okuyan öğrencilerimizle ilişkilerinizin yeni bir safhaya gelmesinde size çok ciddi katkılar sunacak fırsatlar ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Son olarak mezunlara gelecek için iyi dileklerde bulunan Kırışık, “Bu süreçten sonra artık ülkemize, milletimize, devletimize çok daha fazla hizmet edebilecek, katkılar sunabilecek bir noktaya geldiniz. İnşallah bu noktayı bu bilinç ve duyarlılıkla sürdürmeye gayret etmenizi diliyorum. İnşallah yolunuz, bahtınız açık olsun. Ömür boyu mutlu olduğunuz, hayallerinize ulaşmak için çabaladığınız ve sizlerin de evlatlarınızı desteklediğiniz güzel bir hayat, faydalı ve yararlı bir ömür diliyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri takdim edildi.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu birincisi Emre Çelenk, ikincisi Sinem Karadağlı, üçüncüsü Onur Çağlar oldu.

Konuşmaların ardından öğrenciler, hep birlikte keplerini havaya fırlatarak mezuniyet coşkusunu yaşadı.