Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KARABÜK TÜNELİNE BUTON TALEBİ

Gündem Yayın: 05.09.2023 16:51
KARABÜK TÜNELİNE BUTON TALEBİ

TÜNELDE BİSİKLETLİ VAR

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Artar gazetemize yaptığı açıklamada,  Karabük’e daha çok bisiklet yolu yapılmalı ve tüneline de ışıklı uyarı sistemi yerleştirilmeli talepleri gündeme geldi.  Başkan Artar: “Türkiye’de bisikletliler rekreasyon amaçlı, ya da eğlence, dinlence aracı olarak festivallerde görülüyor. Aslında turizme çok büyük katkısı var. En önemli konu ise artık kent merkezlerinde yerel yöneticilerimizin bisiklet yollarına ağırlık vermelerini istiyoruz. Bisiklet sporunun yaygınlaşması için ilgili bakanlıklarının desteği ile iklim değişikliğinin konuşulduğu şu günlerde çözüm olacak projeler üretilmelidir. Karabük’te sokaklarda bisiklete binenlerin sayısının artmasını görmek istiyoruz. Karabük’te de yollarda bisikletli ölümünün olduğunu biliyoruz. Diğer illerde bulunan, uyarı sisteminin Karabük tünelinde de olmasını istiyoruz. Bisiklet sürücülerinin önemli sorunlarından olan tünellerdeki sürüş güvenliği problemidir. Karabük tüneline araçlar girmeden önce içerisinde bisikletli varsa, ışıklı levha ile uyarı butonu konulması önem taşımaktadır. Böylece tünelden geçecek bisikletliler girişteki butona basarak tünelden geçecek diğer sürücülerin uyarılmasını sağlıyor. “Tünelde bisikletli var” uyarı butonunun bir an önce konulmasını sizin aracılığınızla talep ediyoruz” dedi.

SİSTEMİN TÜM TÜNELLERE UYGULANMASI GEREKİYOR

Dernek Başkanı Artar, Türkiye’de pilot il olarak seçilen Antalya’daki uygulamanın olumlu tepkiler alması üzerine Karayolları Genel Müdürlüğünün tünellerin fazla olduğu Karadeniz Bölgesi de dahil tüm tünellere bisiklet butonu yerleştirmeye karar verdiğini söyledi. İlerleyen günlerde bisiklet butonu sisteminin elektronik bir sistemle otomatik hale geleceğini de aktardı: “Butona basmaya gerek duymayan bisikletçi, artık hiç durmadan geçebilecek ve otomatik olarak sensörler devreye girerek ışıkları yakacak, böylece tünelde bisikletli olduğunu araç sürücüleri görebilecek. Bisikletliler de tünelde daha güvenle seyredebilecek.”

Öte yandan Keltepe’de üçüncüsü düzenlenen bisiklet festivalinin mimarı dernek başkanları, Karabük’te daha fazla bisikletli olmasını ve yerel yöneticilerden bisiklete uygun yolların yapılmasını istedi. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Haberin videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yaşlı adamı dolandıran şüpheliyi polis kıskıvrak yakaladı

Gündem Yayın: 25.05.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı

Tokat’ın Niksar ilçesinde telefonla aradığı yaşlı adamı, kendisini ‘savcı ve emniyet görevlisi’ olarak tanıtıp 8 bin 500 dolar dolandıran şüpheli polis tarafından yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İ.Ö. (85) adlı yaşlı adamı telefonla arayan bir şahıs, “Adınız terör örgütüne karıştı, kimliğiniz bir olayda kullanıldı” diyerek yaşlı adamdan verdiği hesaba 8 Bin 500 dolar göndermesini istedi. Yaşlı adam da verilen hesap numarasına havale yoluyla parayı gönderdi. Bununla yetinmeyen dolandırıcılar tekrardan yaşlı adamı arayarak yeniden para göndermesini istedi. Durumun Niksar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince öğrenilmesinin ardından harekete geçen asayiş büro ekipleri çalışma başlattı. Yaşlı adamla irtibata geçen polisler, dolandırıcı şahsın parayı elden alması yönünde ikna etti. Yapılan çalışmalar neticesinde olayın şüphelisi E.E. (39) isimli şahsın Tokat-Niksar minibüsleriyle ilçe merkezine geleceği değerlendirilmesi üzerine harekete geçen polisler, şüpheli şahsı kısa sürede yakaladı. Şüpheli E.E. emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.