Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Kahyalar Köyüne Güneş Doğdu

Gündem Yayın: 29.07.2017 14:18 |Güncelleme:31.07.2017 08:25
Kahyalar Köyüne Güneş Doğdu

Merkeze bağlı Kahyalar Köyü Muhtarı Yüksel Öztürk köye; güneş enerjisi panel sistemi kurdurarak  hem köyüne gelir sağladı, hem de köye su pompalayan üç motorun elektrik enerjisini karşıladı

Karabük merkeze bağlı Kahyalar  köyü muhtarı Yüksel Öztürk; köy muhtarlığına ait arsaya Güneş Enerjisi panel Sistemi kurdurdu. Kurulan sistemle köye su pompalayan üç motorun elektrik enerjisinin karşılanacağını ifade eden Öztürk, sistemle elektrik de üretileceğini belirterek, üretilen elektriği devlere vereceklerini, devletinde ayda 2 bin TL gibi bir parayı köy muhtarlığına vereceğini söyledi.

Muhtar Öztürk;  “Köyümüzün su ihtiyacını için kullandığımız üç tane su motoru var. Bu motorların giderlerini nasıl sıfıra indirebiliriz diye düşünürken bu fikir oluştu. Yaptığımız araştırmalar sonrasında köyümüze böyle bir sistemi kurmaya karar verdik. Ürettiğimiz elektrik’i devlete vereceğiz devlette ayda 2 bin TL bir miktarı köyümüze verecek. Böylece hem köyümüze bir gelir sağlamış olacağız, hem de su motorlarının elektrik enerjisini karşılamış olacağız. Şu güneş enerjisi panelleri ile 23,5 KW elektrik üreteceğiz. 150 metrelik bir iletişim hattı var. İletişim hattı ile ilgili çalışmalarda bittiğinde en geç Ağustos ayı ortasında sistem devreye girmiş olacak. Bu konuda burada çalışma yapan yüklenici firma hızlı çalışıyor. Devletten her ay alacağımız parayı köy muhtarlığının işlerinde kullanacağız. Bizim sistemimizin benzerini Sayın Şefik Dizdar ve Kemal Oyman’da bir firma yaptı. Ama bizim ki kamu yararına ilk olacak. Bunun tüm köylere örnek olmasını istiyoruz. Güneş enerjisi devrin enerji sistemi olduğunu düşünüyoruz. Bize bu işin yapımında destek veren Özel İdare Genel Sekreterine  İl Genel Meclisi Başkanı ve üyelerine teşekkür ediyorum. Bize 2017 yılı bütçesinden 50 bin TL gibi ödenek ayırarak yardımcı oldular.Toplam maliyet ise 155 bin TL olarak gerçekleşti” dedi

ORKÖY KAPSAMINA ALINMALI

Güneş Enerjisi Panelleri sisteminin ORKÖY kapsamına alınması gerektiğini ifade eden Köy muhtarı Öztürk “ Biraz önce de bahsettiğim gibi güneş enerji çağın enerjisi, ülkemiz bu yönde büyük bir potansiyele sahip ve bunun enerjiye dönüştürülmesi demek ülke bütçesine milyonlarca lira katkı demek köylerde bireysel çatı sistemlerinde bu projenin uygulanması lazım” dedi

 

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Alaplı’da bir gecede iki dükkan soyuldu

Zonguldak Yayın: 06.12.2023 00:48
Kaynak: İHA

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde iki ayrı dükkana giren hırsız, yaklaşık 10 bin lirayı çalarak kayıplara karıştı.

Edinilen bilgiye göre, Alaplı ilçesinde gece saatlerinde hırsız, kapıları zorlayarak manav ile bir dükkana girdi. Hırsız, kasalarda bulunan yaklaşık 10 bin lirayı alarak kayıplara karıştı. Bir gecede iki iş yerinin soyulması esnafı tedirgin ederken, polis olayla ilgili çalışma başlattı.

Paylaş: