Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Doktora Kızdı, Başkasının Aracına Zarar Verdi

Gündem Yayın: 16.02.2023 15:26
Yazar:
Doktora Kızdı, Başkasının Aracına Zarar Verdi

Karabük‘te, hastane randevusu konusunda yardımcı olmayan doktorun aracına zarar vermek isteyen bir kişi, yanlışlıkla başka araca zarar verdi.
Olay, Şirinevler Mahallesi’nden bulunan Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi otoparkında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre S.A., kendisine ait aracını hastanenin otoparkına park etti. Yaklaşık bir saat sonra aracını otoparktan alan S.A., kısa süre sonra aracın arıza verdiğini fark edip aracından inerek kontrol etti. Yaptığı kontrolde aracın sol tarafından bir sıvı aktığını fark eden S.A., hidrolik hortumunun ve ABS kablolarının kesilmiş olduğunu tespit etti. S.A., polise ihbarda bulunarak araca zarar verenlerin bulunmasını istedi.
İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, ihbarın ardından başlattıkları çalışanın ardından güvenlik kamerası görüntüleriyle araca zarar veren şahsın K.Y. olduğunu tespit etti. Ekipler tarafından yakalanarak gözaltına alınan K.Y., emniyetteki ifadesinde, kendisine hastane randevusu konusunda yardımcı olmasını istediği E.M.Ö. isimli doktor tanıdığının kendisine yardımcı olmamasına tepki olarak aracının fren kablolarını kesmek isterken, benzer renk ve modelde başka bir aracın fren kablolarını kestiğini belirtti. Emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen şahıs, Karabük Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MÖ 5900’lü yıllara ait volkanik cam kaya Samsun Müzesi’nde sergileniyor

Kültür Sanat Yayın: 24.04.2024 08:36
İhlas Haber Ajansı

Samsun merkezde yer alan Dündartepe’de 1940-1941 yıllarında yapılan kazılarda bulunan yaklaşık MÖ 5900-3200 yılları arasını kapsayan Kalkolitik Çağ’a ait obsidian (volkanik cam kaya) dilgi ve birçok araç gereç, Samsun Müzesi’nde sergileniyor.

Samsun’un İlkadım ilçe sınırları içinde yer alan Dündartepe, halk arasında ‘Öksürük Tepe’ ve ‘Söğütlübahçe’ isimleriyle biliniyor. Yerleşim, yaklaşık 200’e 220 metre ölçülerinde bir alanı kaplıyor. 1940-1941 yıllarında bölgede gerçekleştirilen yüzey araştırmalarıyla tespit edilen höyükte eş zamanlı kazı çalışmaları da gerçekleştirildi.

Araştırmalar ışığında aşağı ve yukarı şehir olarak tanımlanan 2 bölümlü yerleşimde 3 kültür katı tespit edildi. En eski yerleşim tabakaları (1. Kat) eneolitik olarak tanımlanırken kronojik dizinde Genç Kalkolitik Çağ’a tarihlendiriliyor. Alişar 2 ve Alacahöyük 4. tabakayla aynı zamanda yerleşim gören Dündartepe’nin 2. katı ise Erken Tunç Çağı’na tarihlendiriliyor. İlk araştırmalar ve sonuçlarının paylaşıldığı yayınlarda Hitit dönemine tarihlenen 3. katın tarihlendirilmesi güncel bulgularla tartışılıyor.

MÖ 5900-3200 yılları arasındaki Kalkolitik Çağ’a ait volkanik cam kaya dilgi de müzede yer alıyor

Minyatür çanak çömlekler, ağırşaklar, tezgah ağırlıkları ve meral objelerden oluşan Dündartepe buluntuları, bölgenin kültürünü yansıtıyor. Samsun Müzesi’nde özel alanda sergilenen Dündartepe buluntuları arasında ayrıca Kalkolitik Çağ’dan kalma taş, serpantin balta, çakmak taşından ok ucu, obsidian (volkanik cam kaya) dilgi, çakmak taşından dilgi, radyolarid dilgi ve kalsedon dilgiler de müze ziyaretçilerinin dikkatini çekiyor.

Paylaş: