Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

CHP’den Belediye Hizmetlerine Eleştiri

Gündem Yayın: 24.11.2021 12:34
CHP’den Belediye Hizmetlerine Eleştiri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Karabük Merkez İlçe Başkanı Mustafa Erten, Karabük Belediyesinin plansız ve  programsız bir şekilde  belediye hizmetlerinin devam ettiğini belirterek, şehir trafiğinin ise içler acısı halde olduğunu caddelerin otoparka dönüştürülmesi ile şehir içi trafiğin çekilmez hale geldiğini söyledi.

Erten yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Atatürk’ün emri ile İsmet İnönü’nün temelini attığı Demir Çelik Fabrikası ile kurulan Cumhuriyet Kenti Karabük’e kuruluşundan bu yana yapılan plansız ve programsız belediye hizmetleri günümüzde de devam etmektedir. Önünde şehir yapılandırılmasına örnek olabilecek Yenişehir gibi bir mahalle varken seçilememe kaygısı ile Cumhuriyet kenti Karabük gece kondu görünümünden kurtarılamamıştır.

Şehir trafiği desen içler acısı. Caddeleri otoparka dönüştürüldüğü için şehir içi trafiği çekilmez hale gelmiştir. Cuma günleri Cuma pazarı ortasından Aydınlık evler, Kayabaşı, Hürriyet Mahallesi gidiş yolunun Pazar münasebetiyle trafiği felç ettiği, kazalara sebebiyet vermeden buna bir çözüm bulunması gerekmektedir.Şehir içi ve şehir dışı trafiğini rahatlatması düşüncesi ile yapılan battı çıktının ne şehir içi, ne de şehir dışı trafiğinde bir rahatlatma meydana getirmediği de görülmektedir.

Karabük için yapılacak yatırım projelerinin STK’ ların da görüşü alınarak topoğrafik konumuna uygun yapılması.

Albay Karaoğlanoğlu caddesinin otopark konumundan çıkartılarak şehir trafiği biraz olsun rahatlatılmalıdır.

Akşamları Karabük’ün yaşanabilir bir şehir haline getirilebilmesi için çalışma yapılmalıdır.”

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Dünya Yayın: 23.07.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı
Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Kamış Gölü kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Flamingolar başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan gölde şimdi köylüler traktörle geziyor.

Tokat’ın Sulusaray ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Uylubağı köyü eteklerindeki Kamış Gölü, bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yaparken, kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Kuşların göç yolundaki önemli duraklarından biri olan gölün kuruması hem vatandaşları hem de kuşları olumsuz etkiledi. Kuruyan göl nedeniyle köyde sivrisinek popülasyonunda da artış görüldü. Bir zamanlar kuşların dans ettiği gölette şimdi köylüler traktörle geziyor.

“Eskiden burası hiç kurumazdı”

Son 20 yılda göldeki suyun yavaş yavaş kuruduğunu söyleyen Uylubağı Köyü Muhtarı Mustafa Bozkurt, “Bu köy çocukluğumuzda kendimizin girdiği, hayvanları otlattığımız yer olduğundan burada hiç su eksik olmazdı. Kendimiz de sıcakladıkça suyun içerisinde girerdik. Ama son 20 yıldır su kuruduğu için kuşlar gidiyor. Burada çok çeşitli kuşlar oluyordu. Ördek, toy, angut, turna, karabatak ve baharın ilk başlarında sürüyle flamingo geliyordu. Hepsinin ayrı ayrı ses tonları olurdu. Haziran 18 deyince su kalmıyor. Yavruların da kimisi yumurtadan çıkmamış oluyor kimisi de uçmamış oluyor. Her biri bir yerde telef oluyor. Su gidince kuşlar geri gidiyor. Bu içler acısı bir durumdur. Köyden kuşların seslerini dinliyoruz. Her biri bir otun dibinde ölüyor. Eskiden su hiç kurumazdı. Genelde arazilerden gelen sularla besleniyor. Tabandan çıkan herhangi bir su yoktur. Çevreden gelen sular da baraj, gölet ve vatandaşın vurduğu sondajdan dolayı burası kurudu. Su boşa akıyor yine de komşu köylerimiz buraya vermiyorlar. Aşağıda iki tane büyük çeşme var. Eski tabirle bir değirmenlik su var. Boşa akıtıyorlar yine de bize vermiyorlar. Bu suyu kışın 11’inci ayda verseler 5’inci aya kadar hiçbir sorun olmaz. Boş akıyor yine de vermiyorlar” dedi.

“Su kuruduğu için köylü de kuşlar da barınmıyor”

Suyunun da uyuz hastalığına iyi geldiğini iddia eden köy sakinlerinden Halil Bozkurt ise, “Şu anda Uyuz Gölü’ndeyiz. Burası daha önceleri su dolu olurdu. Kuş çeşitleri çok olurdu. Yaban kazları ördekler, flamingolar, toylar hatta ismini bilmediğimiz kuş çeşitleri çok oluyordu. O zamanlar bu göl hiç kurumazdı. Şu anda köyümüz kuruyor. Ne bir kuş ne de insan kalıyor. Ayrıca kuruduğu için köylü vatandaşımız da sivrisinekten duramıyor. Buraya su bağlanarak hem kuş hem de çiftçi için arazi sulamasında kullanılması gerekiyor. Geçmiş zamanlarda buraya uyuz hastalığı olan insanlar gelerek batağı ve suyundan şifa görürlerdi. Şu anda gelen de yok. Köylü de barınamıyor, kuşlar da barınamıyor. Tamamen bataklık oldu. Hiçbir bakan da yok” diye konuştu.