Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

CHP Eskipazar İlçe Başkanından Açıklama

Gündem Yayın: 03.11.2022 11:54 |Güncelleme:04.11.2022 11:36
CHP Eskipazar İlçe Başkanından Açıklama

Karabük’te iş bulma vaadiyle nitelikli dolandırıcılık iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişiden biri olan  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Eskipazar İlçe Başkanı Zahit Yarar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Serbest bırakıldıktan sonra yazılı açıklama yaparak süreci anlatan Başkan Yarar; “Kamuoyunda çıkan haberler ile Mağdurken Suçlu konumuna düşmem nedeni ile bu açıklamayı  yapmam Hasıl olmuştur” dedi.

Yarar açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Karabük Eskipazar CHP ilçe Başkanı olarak görev yapmaktayım

01.11.2022 tarihinde  iş vaadiyle dolandırıcılık yaptığı iddia edilen Zanlı H.T ile telefonla görüşmelerim olduğu nedeniyle Karabük Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyon kapsamında göz altına alındım

2 Kasım 2002 tarihinde mahkeme tarafından serbest bırakıldım .

Zanlı tarafından Eskipazar ilçemizde İşe sokmak vaadiyle 2 kişiden Adım kullanılarak para alınmıştır.

Daha sonra bu kişiler ayrı ayrı bana gelerek durumu anlatmış ve zanlı tarafından kendilerinden alınan parayı geri almak için yardım talebinde bulunmuşlardır .

Bende zanlıyı arayarak bu kişilerden aldığı paraları geri vermesini ve benim adımı kullanmamasını söyledim.

Zanlı da ilgili kişilerden aldığı paraları kendilerine iade etmiştir.

Dosya kapsamında Şahsım adına herhangi bir suçlama getirilmemiş ve Eskipazar’da yaşayan bu olayın Mağdurları tarafından bu olayla ilgim olmadığı mahkeme beyanlarına belirtilmiştir.

Kamuoyunda çıkan haberler ile Mağdurken Suçlu konumuna düşmem nedeni ile bu açıklamayı  yapmam Hasıl olmuştur.

Türk Adaletine Güvenim Sonsuzdur. Kamuoyuna Saygı ile bildiririm” (Nurettin Acar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dere kenarında bulundu, içinden bakın ne çıktı

Kültür Sanat Yayın: 01.10.2023 04:36
Kaynak: İHA

1. Dünya Savaşı’nda esir düştüğü kampta İngiliz subaydan fotoğrafçılığı öğrenerek dönemin fotoğraflarını çeken Ahmet İzzet Bengiboz’un atıl haldeki bin 4 adet cam negatif filmleri fotoğrafa dönüştürülerek Bolu’nun Mudurnu ilçesinde gün yüzüne çıktı.

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılında İstiklal Savaşı’nın kahramanlarından asker ve belge fotoğrafçısı Ahmet İzzet Bengiboz’un atıl haldeki bin 4 adet döneme ait cam negatif filmler fotoğrafa dönüştürülerek sergilendi.

Esir kampında fotoğrafçılığı öğrendi

1896 yılında Bolu’nun Mudurnu ilçesinde doğan Ahmet İzzet Bengiboz’un 1.Dünya Savaşı hayatının dönüm noktası oldu. 1917 yılında Filistin savunmasında, 3. Gazze muharebesinde İngilizlere esir düşen Bengiboz, Esir Kampı’nda İngiliz subaydan fotoğrafçılığı öğrendi. Kurtuluş Savaşı’nın bitmesiyle birlikte memleketi Mudurnu’ya dönen Bengiboz, fotoğrafçılığı devam ettirerek 1930’lu yıllarda Mudurnu’yu fotoğrafladı.

Dere kenarında atıl halde bulundu

Kurtuluş Savaşı’nda ve savaş sonrasında Ahmet İzzet Bengiboz’un objektifine yansıyan fotoğraflar, yıllar sonra Mudurnu’da derede bulundu. Bengiboz’un ailesi tarafından dere kenarında bulunan cam negatif filmler, Mudurnu Kaymakamlığı’na teslim edildi. Bin 4 adet cam film, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde dijital fotoğraflara dönüştürüldü. Mudurnu ilçesinde sergiye açılan dönemin fotoğrafları yoğun ilgi gördü. 30 gün boyunca tarihi fotoğraflar, tarihi Fuat Beyler Konağı’nda sergilenecek.

Resim sergisi töreninde Ahmet İzzet Bengiboz’un torunu Mehmet Kadri Bengiboz, dedesinin esir kampı günlerini anlattı. Duygusal anlar yaşayan Kadri Bengiboz, konuşmasının sonunda gözyaşlarına hakim olamadı.

Sergiye katılan ünlü Fotoğraf Sanatçısı Coşkun Aral, bu değerli hazinelerin gün yüzüne çıkarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.