Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

CENNETTE MİDE BULANDIRAN GÖRÜNTÜLER !

Manşet Yayın: 23.08.2023 14:38
CENNETTE MİDE BULANDIRAN GÖRÜNTÜLER !

Dilek Yarımadası Milli Parkı’ından sözediyorum. Burası Kuşadası, Güzelçamlı’da; çam ormanlarının denizin mavisi ile buluştuğu muhteşem plajlara sahip bir yer yüzü cenneti. Kapıdan girdiğiniz andan itibaren olağanüstü büyüleyici bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Hergün binlerce araç bu bölgeye akın ediyor. İnsanlar daha temiz bir deniz hayaliyle milli parkın plajlarını tercih ediyor.

Girişte HGS var. Küçük araçlardan otomatik olarak 70 ₺ kesiyor. Yaz aylarında yoğunluktan araç parkedecek yer bulmak büyük sorun. Kıyıda piknik masaları var. Erken giderseniz hem aracınıza yer buluyorsunuz, hemde boş piknik masası bulma şansınız oluyor.

0b7066b1 ca61 4db7 a8d5 918fb10f5cab

 

Millipark plajlarını tercih edenlerden biri de benim. Yabancı turistlerinde tercihi burası. Birçok insan gibi bizde, hergün sabahtan Kuşadasından yola çıkıp, Milli parkın plajlarına gidiyoruz.

Kuşadası merkezden Milli parkın girişi 34 km. Trafik yoğunluğundan yol 45 dakika sürüyor. Yol berbat ve bölünmüş değil. Özellikle Davutlar beldesinin içinden geçtiği için ulaşım çok uzuyor.

Kuşadası’ndan Millipark’a neden bölünmüş bir çevre yolu yok? Yerleşim alanlarının dışından daha hızlı ve konforlu bir ulaşım  sağlanamaz mı?

 

Hergün Kuşadası’ndan kalkan gezi tekneleri de millipark koylarına sefer düzenliyor(*)

Dün yine milliparkta idik.  Maalesef denize giremeden geri dönmek zorunda kaldık.

Nedeni; rüzgarın ve dalgaların etkisiyle kıyıya kadar gelen pislikler. Bunlar, muhtemelen sintine tabir ettiğimiz gezi teknelerinden yada kruvazör gemilerinden boşaltılan tuvalet ve mutfak atıkları(*) Görüntü bu kanaati doğruluyor.

6d82ce2d 3d3f 47d8 9277 6898a7ae82bf

 

Bu ilk değil. Daha öncede karşılaşmıştık. Geçmiş yıllarda bir çok kez kapıdaki görevlilere durumu anlatmıştım.Telefonla ulaştığım Milli parklar müdürlüklerine de şikayetimi bildirmiştim. Maalesef bir sonuç alamadım.

Dün denizin üzerinde o pislikleri gören bir çok aile denize giremeden bizimle birlikte geri döndü.

Gezi tekneleri ve yolcu gemileri dronlar vasıtası ile izlenemez mi? Bu çirkinliği caydırıcı cezalarla önlemek çok mu zor?

 

Tabii ki, bu işin peşini bırakmayacağım. Köşemde yer verme nedenim de budur. Önümüzdeki günlerde CİMER’e de yazacağım.

 

Kuşadası’nda mavi bayraklı çok sayıda plaj var. Sahillere çok güzel bisiklet ve yürüyüş yolları yapılmış.Her yıl yüzlerce yolcu gemisi Kuşadası’nı ziyaret ediyor. Milli park bile böyleyse, diğer plajları varın siz düşünün.

 

Maalesef güzelliklerimizin kıymetini bilmiyoruz. Ormanlarımızı, kıyılarımızı gerektiği gibi koruyamıyoruz.

dd2d7281 88d4 4042 8cfe 9828c8ff41ee

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Baharda çıkıp yazın kayboluyorlar

Dünya Yayın: 17.04.2024 16:24
İhlas Haber Ajansı
Baharda çıkıp yazın kayboluyorlar

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Gülaçar köyünde her yıl bahar aylarında yaşanan ilginç doğa olayında köyün her iki yamacında da aynı anda ortaya çıkan ve aynı anda kaybolan su kaynakları 2 ay boyunca görsel şölen oluşturuyor.

İkisu-Şiran karayolu kenarındaki Gülaçar köyünde her bahar mevsiminde ilginç bir doğa olayı yaşanıyor. Hem köyün üst tarafında hem de Gülaçar deresinin karşısındaki yamacında her yıl bahar mevsiminde akmaya başlayan dereler yaklaşık 2 ay boyunca dağın ortasından çıkıp akmaya devam ediyor ve daha sonra kayboluyor.

Hiç su akmayan bölgede birdenbire adeta dere olup şelaleye dönüşen sular için bölgede çeşitli efsaneler dilden dile dolanırken, suların karla kaplı dağlarda karların eriyip dağın içindeki mağaralara dolduktan sonra taşması sonucu aktığı değerlendiriliyor.

Sosyal medyada doğada yaptığı yemek ve doğa videolarıyla bilinen Yusuf Oral ilk başlarda az olan suyun alt kısımlara doğru adeta büyük bir dereye dönüştüğünü görünce şaşkınlığını gizleyemedi.

Yılın aynı gününde akmaya başlayıp yaklaşık 2 ay sonra aynı gününde kuruyan sulardan sadece tek bir kaynaktan saniyede 200 litreye yakın su çıktığını aktaran Oral, gördüğü manzara karşısında “Muazzam, serinliği çok güzel, gerçekten keyfi çok güzel” ifadelerini kullandı.

“Bu muhtemelen birbirine bağlı bir yeraltı havuzunun olduğunu bizlere gösteriyor”

Yıllardır merak ettiği bölgenin kaynağına geldiğini ve bir saat yürüyerek şelalelere ulaştığını kaydeden Oral, “Buradaki şelale 4 noktadan çıkıyor o yüzden ismini ’4 göze’ koyuyorum. Belki bir ismi vardır onu bilmiyorum. Bu vadide yaşıyorum. Bu şelalelerin Gülaçar köyünün üzerinde bulunan bir yerde yılın aynı gününde akmaya başladığı ve aynı gün kurumaya başladığı söylenir. Burası Gülaçar’a giderken ki vadi. Vadinin sağıdan ve solundan bu sular çıkıyor ve ortada Gülaçar deresi var. Şelaleler karşılıklı yani. Aralarında yaklaşık 2 kilometre kuş uçuşu mesafe olan noktalar. Ama kot olarak hemen hemen aynı. Aynı gün aktığı söyleniyor köylüler tarafından. Biz de yıllardır aynı şeyi burada gözlemliyoruz. Bu yeraltı su sistemine bakıldığında muhtemelen birbirine bağlı bir yeraltı havuzunun olduğunu bizlere gösteriyor. Gerçekten görülmeye değer bir yer. Özellikle suyun çıktığı bu nokta insanın ruhunu dinlendiriyor. Gerçekten çok mutluluk verici, çok keyifli” dedi.