Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

BÜ öğrencileri şiir okuyarak yarıştı

Bartın Yayın: 23.03.2017 07:17
BÜ öğrencileri şiir okuyarak yarıştı

BARTIN Üniversitesinde gerçekleştirilen ‘Şiirlerle Mehmet Akif ve Çanakkale’ konulu şiir okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Edebiyat Kulübü tarafından ‘Şiirlerle Mehmet Akif ve Çanakkale’ konulu şiir yarışması düzenlendi. Üniversite öğrencilerinin katıldığı şiir okuma yarışmasında konuşan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, şiirin insanoğlunun kendisini anlatmanın en kestirme ve en etkili yolu olduğunu söyledi. Rektör Kaplan, “Belki de sayfalarca dolu bir yazıda, hatta romanda anlatılmak istenen düşünce şirin birkaç dizesinde anlatılabilmektedir. Biz millet olarak asıl itibariyle şiire, şaire değer veren bir milletiz. Bizin coğrafyamızda yaşayan insanların en az bir şiir yazmışlığı vardır. Ancak bazı sebeplerle şiir yazmayı bırakmışızdır. Şiirin dünyasına giren o duyguyu tadan insanlar büyük kazanımlar elde etmektedir. Onun için şiir de, şair de insanların içerisinde yaşadığı hayatı anlamlandırmaları açısından çok önemlidir.” dedi. Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı İbrahim Delice ise yarışma temasının Mehmet Akif ve Çanakkale olmasının önemine değinerek “İstiklal Marşı’nın kabul yıl dönümünü kutladığımız, 18 Mart Çanakkale Savaşında kaybettiğimiz şehitlerimizi andığımız bu ayda öğrencilerimizle çok anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdik. Mehmet Akif’ten ve Çanakkale destanını anlatan şiirler okuyarak milli mücadele ruhunun canlı tutulması gerektiğini vurgulamak istedik. Mehmet Akif’in gelecek inşası bağlamında planladığı ‘Asım’ın Nesli’ biraz daha bilinçli olsun istedik” diye konuştu. Dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi Etkinlikte derece elde ederek ilk 10’a girmeye başaran öğrenciler seçtikleri şiirleri seslendirdi. Şiirlerin seslendirilmesinin büyük beğeni topladığı yarışmada birincilik ödülünü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi İsmail Ensar Çelik alırken, Edebiyat Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Ezgi Kızılkaya ikincilik ve Mühendislik Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Umut Kayabaşı üçüncülük ödülünü aldı.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrolden çıkan otomobil durağa böyle daldı: 1 ölü

Gündem Yayın: 25.07.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı

Samsun’da otomobilin yoldan çıkıp halk otobüsü durağına çarptığı kazada 1 kişi hayatını kaybederken, kazanın dehşet anları ise güvenlik kamerasına yansıdı.
Kaza, Samsun’un Atakum ilçesi Çakırlar Yalı Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde saat 06.40’ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, sürücüsünün kimliği tespit edilemeyen 07 AH 768 plakalı otomobil yoldan çıkarak halk otobüsü durağına çarptı. Kazada kimliği belirsiz sürücü olay yerinde hayatını kaybetti. Sürücünün cansız bedeni Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri tarafından bulunduğu yerden çıkartılarak otopsi için Adli Tıp Kurumu Samsun Grup Başkanlığı’na gönderildi. Üzerinde kimlik çıkmayan ve kaza nedeniyle yüzü tanınmaz halde olan araç sürücüsünün kaza sırasında ’emniyet kemerinin takılı olmadığı’ tespit edildi. Kazanın dehşet anları ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.
Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Paylaş: