Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bolu’da pazarcı esnafından reaksiyon

Gündem Yayın: 04.09.2023 04:24
İhlas Haber Ajansı
Bolu’da pazarcı esnafından reaksiyon

Bolu’da pazar alanlarının içerisinde bulunan zincir marketlerin fiyat düşürmesi ve tezgahlarını yola çıkartmasına pazarcı esnafı reaksiyon gösterdi. Bolu Manavcılar ve Pazarcılar Esnaf Odası Lideri Mustafa Altundal, “Zincir marketin 24 tane şubesinde domates 16 lira, pazarın kurulduğu alanda 8 lira. Ayrıyeten da yolları işgal ediyorlar” diye konuştu.

Haftanın makul günlerinde Bahçelievler, Sümer, İhsaniye ve Karaçayır mahallelerine kurulan semt pazarlarında satış yapan işçi esnaf, pazar alanı içerisinde bulunan zincir marketlere reaksiyon göstererek zincir marketin önünde toplandı. Pazarın giriş yolunu domates tezgahı ile kapatan Bolu Manavcılar ve Pazarcılar Esnaf Odası Lideri Mustafa Altundal, pazarcı esnafı ile birlikte açıklama yaptı. Lider Altundal, “Zincir marketin 24 tane şubesinde domates 16 lira, pazarın kurulduğu alanda 8 lira. Ayrıyeten da yolları işgal ediyorlar. Neymiş işgaliye bedeli ödüyorlarmış. Bize Valiliğin oradan yer gösterin bizde bedelini ödeyelim tezgah açalım o zaman” dedi.

“Esnafımla uğraşacak adamın alnını karışlarım”

Bahçelievler Mahallesi’nde kurulan semt pazarı içerisinde bulunan bir zincir marketin domates fiyatının bir günde yarıya düşürdüğünü ve tezgahlarının kaldırımlarını işgal ettiğini belirten Bolu Manavcılar ve Pazarcılar Esnaf Odası Lideri Mustafa Altundal, “Biz pazarcı esnafı olarak, işimizde gücümüzde olan esnaflarız. Bizim mesleğimiz sıkıntı. Herkesin mesleği güç, lakin inanın bizim mesleğimiz öbür meslek kollarına nazaran çok sıkıntı. Bizim gecemiz, gündüzümüz, kışımız yok. Biz sıkıntı koşullarda para kazanıyoruz. Benim esnafımın işiyle, aşıyla, gücüyle uğraşacak adamın alnını karışlarım. Bu ne rezillik ya? Bu ne ayıp ya? Gözü olanın gözü çıksın. Zincir marketin başımızın üstünde yeri var. Bolu’da 24 tane şubesi var. Çalışan bizim Bolulular. Allah bin kez razı olsun. 50-100 bin çeşit eser satıyorsun. 24 tane şubede domatesi 16 liradan satıyorsun, bugün burada 8 lira. Bu ne ya? Dün de bu şubede 15 liraydı abi. Türkiye’deki bütün vilayetlerde marketlerin, manav reyonları, zerzevat reyonları içeride olur. Lakin nedense bizim Bolu’da yolun ortasında. Adam otobüs durağını kapatmış. Zerzevat meyve dökmüş ya. Neymiş? İşgal parasını alıyormuş. Bana valilik önünden yer belirtsin de bedelini ödeyelim biz de açalım. Benim esnafım 10 santimetre ileri çıksın zabıta gelir” dedi.

“Biz her hafta gerekirse pazar açmayız”

Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve Vilayet Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığına seslenen Lider Altundal, “Buradan valiliğe de sesleniyorum, belediyeye de sesleniyorum. Bir kontrol yapsınlar. Dün 16 lira olan domates bir gün 8,95 liraya nasıl indi? Bana bunun bir açıklamasını bir yapın. Buradan Ticaret ve Sanayi Odası’na da sesleniyorum. Dün 16 liraya satılan domates bir gün de 8,95 liralara nasıl satılıyor? Bizim şikayetimiz bu. Marketler manav reyonları içeri alsın. Biz her hafta gerekirse pazar açmayız. Yani biz ekmeğimizin peşindeyiz. Biz müşterilerimizden özür diliyoruz. Yani şu yaptığımız bize yakışmıyor. Biz pazarcı esnafına yakışmıyor. Lakin mecbur kaldık. Derler ya bıçak kemiğe dayandığı vakit yapacak hiçbir şey yok” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Zonguldak’ta elektrik akımına kapılan 2 işçi yaralandı

Gündem Yayın: 13.06.2024 08:52
İhlas Haber Ajansı
Zonguldak’ta elektrik akımına kapılan 2 işçi yaralandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde elektrik akımına kapılan 2 kişi yaralandı.

Gülüç beldesinde Shell firmasına ait akaryakıt istasyonunun tavan kısmının bakım ve onarımını yapan işçiler Savaş T. ve Müslüm Y. yüksek elektrik akımına kapıldı. Durumun 112 Acil Servis’e ihbar edilmesi üzerine olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Yüksek gerilim hattına değen iki işçi, itfaiye aracının vinciyle istasyonun çatısından indirilerek, bölgede kesilen elektrik hatlarının ardından sağlık ekiplerine teslim edildi. Savaş T.’nin vücudunun belli bölgelerinde yanıklar oluştuğu öğrenildi. İki işçinin hastanedeki tedavisi sürüyor.

Olay nedeniyle bölgede elektrik kesintisi yaşandı.

Paylaş: